Přeskočit na obsah

VZP plánuje v roce 2017 největší nárůst výdajů na zdravotní služby od roku 2009

Zdravotně pojistný plán Všeobecné zdravotní pojišťovny na rok 2017, který jednomyslně schválily správní i dozorčí rada, počítá s nárůstem nákladů na zdravotní služby v příštím roce o 5,9 procenta, což je nejvyšší nárůst od roku 2009. Plán je sestaven jako mírně přebytkový. Rizikem z pohledu lékařů je to, že pokud významně porostou náklady na centrové léky a došlo by k nějakému otřesu z hlediska výkonu ekonomiky a výběru pojistného, nárůst v předpokládané výši by nemusel být realizovaný, řekl MT předseda správní rady MUDr. Jiří Běhounek.

 

„A nejsem si jist, zda by 2,3 miliardy korun, se kterými plán počítá pro příští rok v rezervním fondu, v případě otřesů stačilo. Jako v letech 2009 a 2010, kdy došlo k významnému poklesu ekonomiky a výběru pojistného, všechny rezervy, které VZP v letech 2006 a 2007 nastřádala, se během dvou let tzv. drancovacími úhradovými vyhláškami zlikvidovaly. Takže to je nebezpečí,“ upozornil J. Běhounek.

Zdravotně pojistný plán jako další rizika uvádí i možné dopady brexitu, migrační krize, vyšší úbytek pojištěnců i vlivem nekalých praktik konkurence, stejně jako dodatečné požadavky poskytovatelů zdravotních služeb nad rámec úhradové vyhlášky, rychlejší nárůst výdajů na léky a zdravotnické prostředky, uvažované snížení spoluúčasti na léky pro děti a seniory či růst nákladů na zdravotní služby v zařízeních sociální péče, pokud to zákon umožní.

Ke zdravotně pojistnému plánu na rok 2017 se bude ještě vyjadřovat vláda a poté i Poslanecká sněmovna. Podle předsedy Běhounka je plán pro příští rok sestaven rozumně na úhradovou vyhlášku, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví.

„Podle mě nikdo není z hlediska doktorů na tom špatně, i když si všichni stěžují, ale oni si stěžují vždy, všichni mají pocit, že by měli za svoji práci dostat zaplaceno více. Čísla ale většímu nárůstu neodpovídají,“ podotkl MUDr. Běhounek.

Východiskem pro příští rok je fakt, že VZP splatila letos poslední část návratné finanční výpomoci ve výši 500 milionů korun a nemá žádné externí dluhy. Po letech prázdného rezervního fondu začala v roce 2015 tvořit zákonné finanční rezervy a do konce roku 2017 plánuje dosáhnout zákonného limitu rezervního fondu 2,3 miliardy korun, čímž vyrovná svůj vnitřní dluh.

Pro rok 2017 je hlavním ekonomickým cílem dosažení vyrovnané bilance základního fondu a naplnění rezervního fondu do výše stanovené zákonem. Saldo příjmů a nákladů je plánováno v kladné výši 0,25 miliardy. Podle údajů ve schváleném zdravotně pojistném plánu se VZP daří stabilizovat hospodaření od roku 2014, kdy poprvé od roku 2008 vykázala mírně přebytkovou bilanci. Letos očekává kladné saldo příjmů a nákladů základního fondu zdravotní péče 2,1 miliardy korun.

Celkové příjmy základního fondu pro rok 2017 jsou predikovány ve výši 168,25 miliardy korun s meziročním růstem o 4,5 procenta, tj. o 7,2 miliardy korun. Náklady fondu jsou plánovány v celkové výši 168 miliard s meziročním růstem 5,7 procenta. Náklady na zdravotní služby byly stanoveny ve výši 161,7 miliardy s meziročním růstem 5,9 procenta, tedy o devět miliard korun. Růst je plánován ve všech segmentech v návaznosti na parametry úhradové vyhlášky a výsledky dohodovacích řízení. Náklady v ambulantních segmentech v průměru vzrostou o 4,7 procenta, v lůžkových zařízeních o 7,3 procenta, náklady na receptové léky o 2,2 procenta, na lázně o 6,1 procenta. Na zdravotní péči nad rámec veřejného zdravotního pojištění plánuje VZP vynaložit v roce 2017 celkem 0,5 miliardy korun.

 

Zůstatek není dostatečný na pokrytí dopadu krize

Na účtech fondů veřejného zdravotního pojištění předpokládá VZP k 31. 12. 2017 zůstatek 7,1 miliardy korun, z toho 3,1 miliardy na účtech základního fondu. Tento zůstatek ale stále není dostatečný na pokrytí dopadů obdobné krize, jaká vypukla koncem roku 2008, a časového nesouladu mezi příjmy a výdaji. Proto i v dalších letech bude cílem VZP dále navyšovat finanční rezervy.

Provozní fond by měl být v příštím roce naplněn v maximálním limitu ve výši 4,9 miliardy, to je 2,91 procenta z plánovaných příjmů po přerozdělení, do fondu prevence bude převedeno 0,5 miliardy korun, to je 0,3 procenta příjmů z pojistného po přerozdělení. Limit rezervního fondu bude pro rok 2017 doplněn finančním převodem ve výši 0,6 miliardy korun z provozního fondu.

Konečný zůstatek na běžném účtu základního fondu je k 31. 12. 2017 plánován ve výši 3,06 miliardy korun. V návaznosti na vývoj příjmů a nákladů v roce 2016 očekává VZP v tomto roce dosažení kladného salda hospodaření ve výši 2,123 miliardy korun. Pro rok 2017 je rovněž predikována kladná bilance základního fondu, ale s ohledem na předpokládané zvýšení úhrad poskytovatelům zdravotních služeb spojené se zvýšením mezd zdravotnického personálu je její výše stanovena na 250 milionů korun. Závazky vůči poskytovatelům zdravotních služeb po lhůtě splatnosti jsou na konci roku 2017 plánovány v nulové výši, závazky ve splatnosti ve výši 19,7 miliardy korun.

VZP podle platného zákona převede do května 2018 platební styk od komerčních bank do České národní banky. V oblasti IT bude pokračovat v budování nového informačního systému. „I pro rok 2017 bude VZP pokračovat v kursu nastaveném jako klientsky přívětivá firma pro svých 5,9 milionu pojištěnců a zhruba 40 000 poskytovatelů zdravotních služeb a smluvních partnerů,“ uvádí se v plánu. Mimo jiné to znamená další rozšiřování služeb elektronické komunikace se smluvními partnery, plátci i klienty. VZP vlastní pět procent akcií společnosti ZDRAVEL, a. s. (dříve IZIP).

Cílem pro rok 2017 je stabilizovat pojistný kmen a zpomalit tempo úbytku pojištěnců. V roce 2015 činil průměrný počet pojištěnců 5 932 825, letos očekávaná skutečnost je 5 919 000 pojištěnců a v příštím roce plánuje VZP poskytovat služby pro 5 909 000 pojištěnců. Odpovídá to 56 až 57 procentům podílu na trhu.

V příštím roce plánuje VZP prodej nemovitostí v objemu 98 milionů korun v rámci procesu optimalizace využití budov, který zahájila v roce 2012. Ještě na konci letošního roku hodlá vypsat několik otevřených řízení na obnovu technické infrastruktury datových center. V roce 2017 budou přesoutěženy telekomunikační služby a vzhledem k trendu snižování cen na telekomunikačním trhu lze předpokládat snížení provozních nákladů i v této oblasti.

Ze zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven poskytla MT údaje ze svého zdravotně pojistného plánu pouze Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. I ona počítá s ohledem na růst ekonomiky s navyšováním peněz na zdravotní služby. Plánuje na ně vynaložit 27,8 miliardy korun, což je o 1,3 miliardy více než očekávaný předpoklad pro letošní rok.

Ostatní pojišťovny na dotaz MT buď vůbec neodpověděly, nebo sdělily, že nemohou zveřejňovat žádné údaje, dokud jejich zdravotně pojistný plán neprojde celým schvalovacím procesem. Plán totiž může být každé pojišťovně v průběhu projednávání vrácen k přepracování, což se některým zaměstnaneckým pojišťovnám loni také stalo.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené