Přeskočit na obsah

VZP má pro ambulantní specialisty nové smlouvy

Všeobecná zdravotní pojišťovna nabídne všem ambulantním specialistům smlouvy na dobu neurčitou. Schválila to minulý týden jednomyslně správní rada. Na tomto řešení smluvních vztahů se dohodla VZP s Českou lékařskou komorou (ČLK).

Nabídka rámcových smluv na dobu neurčitou a včasné zveřejnění kritérií, za nichž budou s ambulantními specialisty uzavírány, dokládá pokračující změny smluvní politiky VZP. Pro ambulantní specialisty budou nově uzavřené smlouvy na dobu neurčitou znamenat jistotu kontinuity smluvních vztahů s největší zdravotní pojišťovnou i v dalších letech. „Představují také trvalou hodnotu lékařské praxe, na rozdíl od smlouvy na dobu určitou, jejíž hodnota tím, jak se blíží její konec, v čase klesá. Očekáváme, že tento krok pomůže rozhýbat síť ambulantních specialistů a nastartovat příchod mladších lékařů do ambulantní praxe,“ vysvětluje MUDr. Milan Kubek, prezident ČLK, s tím, že tento krok např. umožní starším lékařům jejich praxe prodat a zhodnotit tak léta práce. Mladší kolegové budou mít naopak šanci tyto praxe odkoupit a je standardní, že banky smluvní vztah se zdravotní pojišťovnou na dobu neurčitou vnímají jako jistou investici, na kterou ochotně půjčí. Stabilizace segmentu ambulantních lékařů bude mít podle MUDr. Kubka ještě jeden efekt. Nevytvoří prostor k tomu, aby nemocnice otevíraly nové ambulance v rámci svých kapacit, přičemž službu v takové ambulanci často vykonává mladý začínající lékař jen tzv. pod odborným dozorem starších kolegů, zatímco v soukromé praxi musí být lékař plně kvalifikován a s dostatečnými zkušenostmi. „Je to také prostor pro to, že zkušení kolegové z nemocnic budou moci v případě zájmu po čase odejít do privátní sféry a otevřít si svou soukromou praxi po lékaři, který odešel do důchodu. Aktivita VZP může také nepřímo zvýšit tlak na to, aby nemocniční péče byla adekvátně zaplacena a nemocnice se mohly soustředit primárně na poskytování specializované lůžkové péče,“ říká MUDr. Kubek.

Dosavadní smlouvy vyprší bezmála 7 000 ambulantních specialistů až v roce 2015. Podle prezidenta ČLK je tedy dostatek času na uzavření smluv nových. Kubek také oceňuje, že ambulantní specialisté se nedostanou do smluvní nejistoty, s jakou se loni při vypršení smluv potýkaly nemocnice, když nebylo jasné, jakým zdravotnickým zařízením a za jakých podmínek budou smlouvy se zdravotními pojišťovnami obnoveny. Pozitivně vnímá, že lékaři budou moci díky smluvní jistotě investovat do rozvoje praxí. Dosud si nemohli pořídit například některé dražší přístroje, které by spláceli delší dobu, než na kterou měli smlouvu.

„Vedení VZP přichází s jasnou a včasnou nabídkou pro řešení končící platnosti smluv, poprvé v historii je připravena prodloužit smlouvy všem stávajícím partnerům na dobu neurčitou,“ řekl Kabátek. VZP chce podle něj vystupovat vůči lékařům jako partner „otevřený, férový a předvídatelný“. Aktivitu VZP je možné podle jejího ředitele také chápat jako posunutí spolupráce s ambulantními specialisty na vyšší úroveň, je to také výraz vážnosti celého segmentu ambulantních specialistů. Pro zdravotní pojišťovnu představuje jednoho z klíčových partnerů nejen při zajišťování zdravotní péče pro její klienty, který může sehrát pozitivní roli při efektivním řízení nákladů. „Pokud máme spokojené a s námi spolupracující ambulantní specialisty v dostatečné kapacitě, tak se dá předpokládat, že nebude zbytečně generována péče na vysoce specializovaných pracovištích. V neposlední řadě mohou dobré partnerské vztahy s lékaři v terénu pomoci zlepšit akviziční politiku VZP,“ říká Zdeněk Kabátek a dodává, že do budoucna je možnost, že by lékaři mohli klientům VZP přímo ve svých ordinacích nabízet i některé bonusové služby, jež VZP plánuje připravit nad rámec veřejného zdravotního pojištění.

VZP podle Kabátka stanoví jasná kritéria pro prodloužení smlouvy, mezi nimi je například věcné a personální vybavení ordinace. V některých regionech, kde je lékařů určité odbornosti nedostatek, budou uzavřeny také nové smlouvy.

Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila loni ambulantním specialistům 11,35 miliardy korun. V této souvislosti je nutné připomenout, že ambulantní specialisté jsou placeni za výkon, samotná smlouva jim tedy peníze nezaručí. Lékař bez pacientů nemá ani peníze od pojišťovny. VZP tím, že síť neomezí, své výdaje na tuto péči nezvýší.

Součástí rámcové smlouvy pro ambulantní specialisty budou i ustanovení o možnosti vypovězení jednou ze smluvních stran pro porušení. „O tom, co lze považovat za podstatné porušení smlouvy, za které hrozí v krajním případě až její vypovězení, chceme ještě se zástupci ambulantních specialistů a ČLK diskutovat, aby v tom panovala shoda,“ doplňuje ředitel VZP. Tato rámcová smlouva bude následně nabídnuta všem ambulantním specialistům. ČLK připomíná, že vůle dohodnout se na podmínkách vypovězení smlouvy akceptovatelných pro všechny zainteresované představuje zásadní rozdíl oproti návrhu bývalého ministra Leoše Hegera, který navrhoval sice uzákonit smlouvy na dobu neurčitou, avšak vypověditelné ze strany pojišťoven bez udání důvodu s výpovědní lhůtou tři roky pro ambulantní a pět let pro lůžková zdravotnická zařízení. Tím by podle ČLK dostal soukromé lékaře do ještě větší závislosti na zdravotních pojišťovnách.

Jak již bylo naznačeno, Všeobecná zdravotní pojišťovna je přesvědčena, že tímto krokem přispívá k celkové stabilizaci systému zdravotnictví v nynější ekonomicky nepříznivé situaci. „Trend nastavený novým vedením VZP je správný. Vede k podpoře seriózních vztahů s ambulantními specialisty, které jsou předpokladem pro to, aby VZP mohla nabídnout svým klientům nejlepší možnou péči,“ konstatoval MUDr. Michal Sojka, předseda pracovní skupiny správní rady VZP pro smluvní politiku.

MUDr. Kubek také pozval ředitele VZP na sjezd ČLK, který bude 16. a 17. listopadu v Brně, aby tam o změně ve smluvních vztazích informoval lékaře.

„Lékařská komora bude dále pokračovat v jednání s VZP o konkrétních podmínkách nových smluv, ale samozřejmě by uvítala, kdyby obdobně seriózním způsobem k ambulantním specialistům přistoupily také ostatní zdravotní pojišťovny. Konečným cílem komory zůstávají i nadále tzv. bezesmluvní vztahy mezi zdravotními pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními, kdy povinnost zdravotní pojišťovny uhradit za svého klienta podle platného sazebníku za lege artis způsobem poskytnutou péči vzniká automaticky tím, že si tento pacient svobodně vybere určité zdravotnické zařízení,“ uzavřel Milan Kubek s tím, že o existenci a prosperitě soukromých lékařských praxí musí rozhodovat zájem pacientů, nikoliv libovůle úředníků pojišťoven či krajských úřadů, jak tomu mělo být kvůli povinným přeregistracím, které na podnět ČLK zrušil Ústavní soud.

Zatímco 96 % praktických lékařů získalo od pojišťoven smlouvy na dobu neurčitou již v roce 2007, se zubaři bude VZP teprve vyjednávat. Nemocnice již mají smlouvy vyřešeny.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené