VZP došly rezervy. Máme se začít obávat?
Hospodářské noviny (HN) přinesly minulý týden zprávu, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vyčerpala své rezervy. Podle HN představitelé VZP přiznali, že pojišťovna má jen tolik peněz, kolik právě vybere, a rezerva nevystačí ani na dva dny. Hrozba zpožďování plateb na lékařskou péči či ohrožení zvyšování platů zdravotníků by tak mohlo být reálné. Tiskový mluvčí VZP Jiří Rod však tyto spekulace ve svém vyjádření vyvrací.
„Chceme ubezpečit všechny klienty a zdravotníky, že bez ohledu na to, co píší Hospodářské noviny a co některá jiná média bez ověření informací přejímají, Všeobecná zdravotní pojišťovna hradí a nadále bude hradit veškerou poskytnutou péči, včetně té nejnákladnější. Na této skutečnosti nic nezmění ani novinový článek, který prezentuje jako horkou novinku fakt, o němž VZP veřejně informuje již téměř půl roku.
Rezervy, které jsme měli z doby před ekonomickou krizí, jsme vyčerpali v polovině letošního roku a důsledkem toho je skutečnost, že některým zdravotnickým zařízením platíme maximálně o 2 až 3 dny po termínu splatnosti, o čemž jsme naše partnery i veřejnost rovněž informovali. Nejedná se o žádný velký problém a už vůbec to nemá vliv na poskytovanou péči pro naše pojištěnce,“ říká Jiří Rod.
VZP v letošním roce převedla k úhradě zdravotní péče do základního fondu zdravotního pojištění z rezervního fondu 2,142 miliardy, z fondu reprodukce majetku 464 milionu korun, tedy celkem 2,606 miliardy korun. Tyto rezervní prostředky byly použity na úhradu zdravotní péče nad rámec průběžných příjmů z pojistného.
I když VZP už rezervy nemá, podle mluvčího ministerstva zdravotnictví V. Sršně není důvod k radikálním krokům a dohledu, k jakému došlo před šesti lety, když na VZP uvalil nucenou správu tehdejší ministr D. Rath. V té době však chybělo VZP na účtech zhruba 14 miliard, což mělo za následek zpožďování plateb o více než 50 dní. Mnozí však tento optimismus nesdílejí.
Dá se očekávat, že v příštím roce bude finanční situace ve zdravotnictví ještě napjatější než letos. Několik miliard korun si vyžádá zvýšení daně z přidané hodnoty, další miliardy by měl spolknout slibovaný desetiprocentní růst platů lékařům a zdravotníkům.
S obavami situaci sledují např. zástupci LOK‑SČL, kteří již vládě vzkázali, že v případě nedodržení slibů týkajících se zvyšování platů lékařů v příštím roce by vláda ztratila důvěryhodnost, legitimitu a nesla by plnou odpovědnost za vyhrocení situace ve zdravotnictví.
Pokud pomineme zmiňované zvýšené finanční nároky vyplývající ze změny sazby DPH a navýšení platů, nabízí se otázka, z jakých zdrojů bude VZP hradit závazky, které dosud při nedostatečném výběru pojistného kryla z rezervního fondu. Vyřešit by to mělo přerozdělení rezerv ostatních zdravotních pojišťoven.
„Pro příští rok předpokládáme, že zmiňované finanční prostředky budou nahrazeny z jednorázového lednového přerozdělení dle změny zákona č. 551/1991 Sb. a změny zákona č. 280/1992 Sb., kdy k 1. lednu 2012 převedou zdravotní pojišťovny na zvláštní účet všeobecného zdravotního pojištění ze základního fondu zdravotního pojištění sumu ve výši jedné třetiny částky evidované zdravotní pojišťovnou na tomto účtu ke konci roku 2010 a resortní, oborové, podnikové a další zdravotní pojišťovny ze zajišťovacího fondu částku ve výši 95 % finančních prostředků, které tento fond evidoval k 31. prosinci 2010,“ vysvětluje tiskový mluvčí VZP.
Zároveň dodává, že pojišťovna plní a nadále bude plnit veškeré své závazky a že se o své pojištěnce stejně jako v minulých letech postará.
Bude‑li mít VZP do budoucna dostatek finančních prostředků, ale není jisté. „Řekl bych, že příští rok bychom ještě nějaké rezervy ve zdravotnictví najít mohli, ale pro další roky už bude asi nějaké finanční injekce přece jen třeba,“ připustil ministr Heger. Zda a kdy však dojde například k navýšení plateb za státní pojištěnce, po kterém dlouhodobě volá Česká lékařská komora i opoziční ČSSD, nebo jinému druhu finanční injekce, není jasné.
autor:ton
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune