VZP chystá centralizaci uzavírání smluv
Od nového roku plánuje vedení VZP zásadní změnu v uzavírání smluv s poskytovateli zdravotní péče. Napříště už nemají o smlouvách s poskytovateli, které by převýšily částku tří milionů za rok za úhradu péče, rozhodovat regionální pobočky pojišťoven, ale ústředí VZP. Vedení tvrdí, že reaguje na roztříštěnost smluvní politiky jako celku. Kritici naopak poukazují na to, že centralizací vzniká korupční potenciál. Redakce MT má k dispozici dokument, který tuto změnu upravuje. Jeho autorem je náměstek JUDr. MUDr. Petr Honěk.
V polovině listopadu svolalo vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny schůzku s řediteli regionálních poboček, kteří dostali do rukou zásadní materiál. Dočetli se v něm, že od nového roku budou mít výrazně omezené kompetence při uzavírání smluv o poskytování a úhradě hrazených služeb.
Podle znění návrhu má být regionální pobočka oprávněna rozhodnout o uzavření nové smlouvy jen s poskytovateli v odbornosti všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost a klinická stomatologie, a to v případě, že jejich roční ekonomický dopad dle modelace či kvalifikovaného odhadu nepřekročí částku tří milionů korun. U rozšíření smluv stávajících smluvních poskytovatelů všech odborností by regionální pobočky mohly napříště rozhodovat jen o změnách smluv, jejichž roční ekonomický dopad by opět nepřesáhl tři miliony korun. V ostatních případech by o smlouvách rozhodovaly orgány ústředí VZP.
Cílem změny má být jednotný postup smluvní politiky v rámci celé VZP ČR. Na ústředí by se také mohli dovolávat žadatelé, kterým regionální pobočka odmítla schválit uzavření nového smluvního vztahu nebo rozšíření stávajícího smluvního vztahu. Změna by tedy přinesla výrazné posílení kompetencí vedení VZP.
Klíčové rozhodnutí bez schválení správní rady?
Podle prvních zjištění redakce MT nebylo zřejmé, zda tento zásadní návrh bude vůbec předložen ke schválení správní radě VZP. „Návrh byl v tuto chvíli představen k připomínkám ředitelů poboček,“ uvedl pouze mluvčí Oldřich Tichý na opakovaný dotaz, zda bude materiál předložen k souhlasu správní radě VZP. Přitom tento kontrolní orgán ze zákona například rozhoduje o investicích pojišťovny nad pět milionů korun. Navrhovaná změna by se však ve svém důsledku týkala rozdělování mnohonásobně většího objemu financí z veřejného zdravotního pojištění. Nakonec však správní rada na zasedání, které se konalo 24. listopadu, tedy týden po schůzce šéfů poboček, schválila záměr na plánované změny smluvní politiky s tím, že tento materiál má být dopracován.
Nová komise pro uzavírání smluv
Současný návrh předpokládá, že vzniknou dvě nové instituce: Komise pro smluvní vztahy ÚZP a Pracovní skupina ředitele VZP ke smluvním vztahům. „Součástí komisí budou jednoznačně i zástupci regionů, o čemž byli samozřejmě informováni. Zároveň to budou oni, kdo bude připravovat konkrétní podklady,“ uvádí mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý a dodává: „Návrh vychází z kritických připomínek nejednotnosti smluvní politiky VZP v jednotlivých regionech, které vznášeli nejen zástupci poskytovatelů, ale i někteří členové správní rady. Součástí porady s regionálními řediteli byla i informace o záměru zveřejňování jednotlivých procesních kroků při uzavírání konkrétního smluvního vztahu (obdoba toho, co používá na internetu např. katastrální úřad). Cílem je přiblížit rozhodovací proces správnímu řízení a ztransparentnění s možností odvolání žadatele.“
Podle informací redakce se však někteří regionální ředitelé této změny obávají. „Z pohledu ředitelů jde o nesmyslnou a nedůvodnou centralizaci a ztrátu pravomocí optimalizace sítě v regionu s ponecháním odpovědnosti. O skutečných důvodech si můžeme myslet své,“ uvedl účastník jednání, který nechtěl být jmenován.
Vedení VZP však tvrdí, že se nesetkalo s žádnou kritikou návrhu ze strany ředitelů regionálních poboček: „Při jednání nezazněla žádná pochybnost, kterou uvádíte.“ Na druhou stranu však mluvčí pojišťovny říká: „Samozřejmě, že tato úprava může být vnímána negativně těmi, kteří si tuto transparentnost nepřejí a rádi by zachovali stávající systém.“
Utajený obsah jednání
Jednání vedení VZP s řediteli regionálních poboček se účastnil také předseda správní rady VZP MUDr. Jiří Běhounek, který nejprve obsah schůzky zapřel. Redakce MT se ho krátce po jednání zeptala na to, zda předmětem jednání s regionálními řediteli byla otázka uzavírání a zveřejňování smluv. „Porada neměla se zveřejňováním smluv žádnou souvislost,“ odpověděl předseda správní rady VZP. Jak už ale bylo řečeno v předchozí citaci, mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý přitom potvrdil, že porada se mimo jiné týkala „zveřejňování jednotlivých procesních kroků při uzavírání konkrétního smluvního vztahu“.
Zdroj: Medical Tribune