Vzdělávání v oboru PLDD atestací nekončí
Zamyslíme-li se, co který ze subjektů do procesu může vnést, pak se nabízí ve stejném pořadí odpověď: finance a garanci, odbornost a kvalitu, odpovědnost a profesionalitu, teoretickou zdatnost a vážnost akademické půdy. Každý ze subjektů má dostatečnou příležitost využít svého potenciálu. Nejde tedy o to, kdo s koho, ale kdo, co a jak.
Výhodou praktického lékaře pro děti a dorost je možnost dívat se na každý problém očima jeho pacientů - dětí. Svět dětí nesleduje výhody nebo moc, svět dětí znamená přirozenou soutěživost a brzké dosažení cíle.
Pro obor praktické lékařství pro děti a dorost vešel v prosinci 2009 v platnost čtyřletý vzdělávací program. Zkrácení specializačního vzdělávání o jeden rok umožní nastartovat rychlejší výměnu a předávání praxí a změnu věkové struktury praktických lékařů pro děti a dorost (viz graf 1 a 2).
Profesní organizace Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a Odborná společnost praktických dětských lékařů ČLS JEP předpokládají v rámci svých dlouhodobých plánů výměny praxí průměrný příliv padesáti lékařů do oboru ročně. V posledních měsících stoupl zájem o obor PLDD. Od listopadu 2009 do konce dubna 2010 zažádalo o zařazení do oboru 47 lékařů. Konkrétní měsíční počty byly následující: listopad 2, prosinec 6, leden 11, únor 12, březen 10, duben 6. Zdá se, že i přes ekonomickou zátěž při získávání specializované způsobilosti se snad začíná blýskat na lepší časy.
Sotva vstoupil v účinnost systém rezidenčních míst a nastala příznivější situace pro některé mladé lékaře v rámci jejich specializačního vzdělávání, ozývá se volání po změnách. Nekřičí ti, kdo se přes náročnost a nedokonalost spuštěného systému dobrovolně propůjčili k jeho realizaci, ani ti, jimž projekt poskytuje určité finanční prostředky, které rozhodně nezvedají jejich životní ani společenskou úroveň. Mnoho kritiky zaznívá ze strany České lékařské komory vůči Ministerstvu zdravotnictví ČR.
Snad právě proto MZ rozhodlo, že od července 2010 přejde organizace vzdělávání ze státu na lékařské fakulty a část státní dotace na specializační vzdělávání půjde přímo za rezidentem.
Obor PLDD však zdaleka nesouvisí jen s medicínou. Praktik pro děti a dorost jako provozovatel soukromé praxe musí být dobrým manažerem. A to se ve škole ani jinde než v ordinaci nenaučí. Má-li příspěvek na specializační vzdělávání formou rezidenčních míst splnit svůj cíl - podporu oboru PLDD a přispění k žádoucí změně jeho věkové struktury -, pak nejlepším způsobem je, aby školitel byl hlavním aktérem specializačního vzdělávání školence po celou dobu jeho vzdělávacího cyklu.
Finanční prostředky státní dotace jsou přísně účelově vázány, určeny na mzdové náklady na rezidenta, odvody na zdravotní a sociální pojištění zaměstnavatele, na odměnu školitele, úhradu povinných kursů a stáží stanovených platným vzdělávacím programem a na materiálové náklady, které zahrnují pracovní oblečení pro rezidenta. Aby dotace byla použita zodpovědným způsobem, je třeba určité kontroly ze strany školitele, zda je rezidentovi poskytována dostatečná výuka a praxe i v době jeho pobytu na jiných pracovištích. Dle zkušeností školitelů PLDD lze zodpovědně říci, že v našem oboru převedení specializačního vzdělávání pod lékařské fakulty nebo ČLK by nebyla správná volba.
Praxe ukázala, že existují značné rozdíly v úrovni znalostí a dovedností školenců. Někteří absolventi lékařských fakult během studia neměli dostatečnou možnost osvojit si základy propedeutiky v pediatrii. Zde je významná úloha lékařských fakult v rámci pregraduální přípravy absolventů. Mnozí mladí lékaři absolvovali tříletý cyklus na dětském lůžkovém oddělení bez řádného individuálního dohledu a výuky. Úroveň lékaře nestačí prověřit jen úspěšným napsáním testu a splněním počtu výkonů vzdělávacího programu. Měl by na závěr kmene prokázat praktické dovednosti, jako je tomu při praktické zkoušce atestujících PLDD.
Je třeba připomenout, že kromě své základní lékařské činnosti je PLDD zaměstnavatelem a podnikatelem se všemi povinnostmi, jež v této oblasti zákony ukládají. Zaměstnává obvykle dětskou zdravotní sestru (zákon neukládá) nebo recepční, je ve smluvním vztahu s pomocným personálem na úklid, údržbou nestátního zdravotnického zařízení, většinou s účetní, případně s daňovým a právním poradcem, s firmami zajišťujícími odvoz běžného a nebezpečného odpadu, sterilizaci materiálu a nástrojů a další služby pro zajištění provozu zdravotnického zařízení.
Získané finanční prostředky vynakládá PLDD na mzdové účely a s tím související odvody za zdravotní a sociální pojištění a na daně za zaměstnance a jako osoba samostatně výdělečně činná. Další výdaje jsou za nájem pronajatých prostor, v případě vlastnictví objektu na rezervy oprav, za elektřinu, topení, vodné, stočné, údržbu a opravy, na servis počítače, přístrojů a jejich pravidelnou certifikaci, na provoz služebního automobilu, nezbytná pojištění odpovědnosti za lékaře a zdravotní sestry, pojištění objektu a ordinace, zákonné a havarijní pojištění automobilu, za telefon, za služby svých smluvních partnerů, za případný leasing na přístroje, automobil nebo vybavení ordinace nebo na splátky úvěru při odkupu praxe.
Předpokladem splnění všech těchto povinností je dostatek finančních prostředků k zahájení činnosti PLDD. Příprava k provozování praxe PLDD tedy nekončí jen složením atestace.
Zdroj: Medical Tribune