Vzdělávání je nejlepší investicí pro zdravotníky i pacienty
* Vzdělávací program Nil Nocere má za sebou více než půl roku. Kdybyste měla rekapitulovat - jaký je mezi managementy nemocnic zájem o řešení otázek bezpečnosti pacientů?
V této fázi sice nejsme s vedením jednotlivých zdravotnických zařízení v přímém kontaktu, ale z informací od jednotlivých účastníků programu je zřejmé, že managementy nemocnic o problematiku bezpečí pacientů zájem jednoznačně mají. To nakonec potvrzuje i fakt, že to bylo právě vedení nemocnic, které nominovalo své týmy do programu Nil Nocere. Navíc v mnoha týmech jsou také zastoupeni pracovníci právě z řad managementu
*Mohla byste připomenout, jak je tento program koncipován?
Projekt Nil Nocere je dvouletý s osmi vzdělávacími moduly v letech 2010 až 2011 a je velmi prakticky zaměřen. Kromě teoretických přednášek absolvují účastníci cvičení ve skupinách a pracují na projektu, kde uplatňují získané poznatky z programu. Výsledky samostatné práce všech týmů prováděné v době mezi jednotlivými vzdělávacími moduly jsou prezentovány vždy na následujícím modulu formou powerpointové prezentace. Všichni účastníci programu se mohou vyjádřit ke konkrétní řešené problematice, a tím řešitelskému týmu pomoci vyvarovat se případných chyb.
Již tradičně je zde uplatněn týmový a multidisciplinární přístup. Účastníci přicházejí do programu ve čtyřčlenných týmech, složených obvykle z lékaře, zdravotní sestry, administrativního pracovníka a případně pracovníka vnitřního auditu nebo IT technika. V těchto týmech zpracovávají projekt na "nemocniční" úrovni a musejí spolu komunikovat bez ohledu na profesní zaměření a pozici v dané organizaci.
Nikdy jsme však nezaznamenali problémy s komunikací napříč profesemi, protože týmy jsou v neutrálním prostředí, kde se postavení jedinců více méně stírá.
Dále jsou vytvořeny čtyři projektové skupiny složené vždy ze čtyř nemocničních týmů. Zde se o projektu opět diskutuje, týmy přinášejí své vlastní zkušenosti a na jejich základě - i po prostudování odborné literatury - se pak vytváří společný skupinový projekt. Tato forma spolupráce spolu s využitím vlastních internetových stránek programu umožňuje zlepšovat komunikaci mezi všemi účastníky programu, koordinátorem, vedoucími týmů i přednášejícími.
* Kolik řešitelských týmů se vlastně přihlásilo a odkud?
Zájem o účast ve vzdělávacím programu Nil Nocere byl obrovský a mnohonásobně převýšil naše
Dokončení na str. 2
kapacity. Namísto původně plánovaných patnácti čtyřčlenných týmů výběrová komise rozhodla o přijetí šestnácti týmů napříč Českou republikou. Máme zastoupeny nemocnice z Benešova, Brna, Břeclavi, Havlíčkova Brodu, Ivančic, Havířova, Karviné, Nového Města na Moravě, Olomouce, Plzně, Prahy, Ústí nad Orlicí, ze Semil a Strakonic. Účastní se tedy zástupci jak fakultních nemocnic, tak i menších zdravotnických zařízení.
* Zatím proběhly čtyři z osmi vzdělávacích modulů. Podívejme se na ně podrobněji. První byl samotný úvod do problematiky bezpečí pacientů. Která témata se dnes jeví jako nejpalčivější?
První modul, který byl zahájen 19. dubna, byl bohužel trochu ovlivněn sopečným prachem zahalujícím velkou část Evropy. Vzhledem ke zrušení většiny letů nepřiletěli zahraniční lektoři - Malcolm Whitfield z Velké Británie a Federico Torres z Belgie. Přesto byl modul účastníky hodnocen jako velmi úspěšný - jak po stránce obsahové, tak i organizační.
Když jsme na začátku programu Nil Nocere požádali frekventanty, aby seřadili témata od nejpalčivějších k méně závažným, dostali jsme od nich následující seznam:
* prevence pochybení v oblasti péče o zranitelné pacienty včetně pochybení v oblasti perioperační péče,
* projekt hlášení nežádoucích událostí v různých typech zdravotnických zařízení,
* prevence infekcí,
* prevence pádů pacientů,
* prevence medikačních pochybení,
* bezpečná identifikace pacientů,
* bezpečnost při používání rizikových léčiv a
* prevence záměny pacienta, výkonu a strany při chirurgických výkonech.
To jsou tedy problémy, na které bychom se v českém zdravotnictví měli zaměřit patrně nejvíce.
* Systémy hlášení nežádoucích událostí byly tématem druhého modulu. Tady byla určitě nejzajímavější výměna zkušeností z praxe, která se nepochybně mezi zdravotnickými zařízeními hodně liší ...
V každé nemocnici existuje nějaký systém hlášení nežádoucích událostí. Otázkou zůstává funkčnost a využitelnost takových řešení. A právě na to se náš program zaměřuje. Optimalizovat existující funkční systémy hlášení nežádoucích událostí a nastavit je nově efektivně tam, kde dosud spolehlivě nepracují. Myslím si, že ve většině nemocnic je zásadní především změna kultury organizace v oblasti bezpečí pacientů.
*Prevence komunikačních pochybení, další ze žhavých témat, jemuž se věnoval třetí modul. Co z této problematiky bylo na semináři nejdiskutovanější?
Zajímavé bylo zjištění, že ačkoli komunikace bývá velmi častým zdrojem chyb, v některých nemocnicích se komunikační pochybení jako taková vůbec samostatně nesledovala. Předpokládám, že na základě našeho programu určitě dojde ke změně.
*Zatím posledním tématem, ke kterému se účastníci programu dostali, byla ochrana pacientů před poškozením. To zní poměrně obecně. Co konkrétně bylo náplní?
Jakékoli pochybení může vést k poškození nemocných. Proto všechna probíraná témata mají jako základ nastavení systému péče tak, aby se minimalizovala poškození pacientů bez ohledu na to, co by jim mohlo předcházet.
*Už během těchto modulů se jistě sešla celá řada zajímavých prezentací a týmových řešení. Které z nich vás zaujaly nejvíce?
Musím říci, že všechny projektové skupiny přinášejí velmi kvalitní prezentace. Tím, že všichni pracují na stejných projektech - podle zaměření jednotlivých modulů -, vybírá se nejlepší prezentace formou konsensuální konference, během níž týmy velmi živě diskutují a vyhodnocují jednotlivé části všech sdělení. Na základě nejlepších bodových hodnocení se pak sestaví závěrečná prezentace, která je výsledkem konsensu všech přítomných účastníků programu Nil Nocere.
* Co účastníky programu Nil Nocere čeká v roce 2011? Čím celý cyklus vyvrcholí?
Hned na konci ledna proběhne doplňující setkání frekventantů tohoto vzdělávacího programu. Nejprve se 24. ledna zúčastní v Jihlavě 4. ročníku celostátní konference Dny bezpečí. O den později se pak sejdou v Havlíčkově Brodě, kde budou mimo jiné diskutovat o prvních čtyřech modulech.
V březnu, červnu, září a v listopadu nás pak čekají ještě další čtyři vzdělávací moduly. Jednotlivá témata jsou zaměřena na identifikaci a prevenci nežádoucích událostí v následujících oblastech: nosokomiální infekce, pády a náhodná poranění a pochybení v klinických výkonech, jemuž budou věnovány dva poslední moduly. V tom závěrečném se zaměříme zejména na prevenci záměny pacientů. Celý cyklus nakonec vyvrcholí v roce 2012 souhrnnou konferencí, kde budou prezentovány nejlepší projekty.
* Plánujete již dnes, že byste ve spolupráci s partnery otevřeli další běh programu Nil Nocere? Popřípadě soustředíte se na problematiku bezpečí pacientů zase nějakou jinou formou?
Vzhledem k obrovskému zájmu zdravotnických zařízení o tento vzdělávací program předpokládáme, že problematika bezpečí pacientů je rozhodně téma, které zdravotníky zajímá. Troufám si tedy říci, že prostor pro edukaci v oblasti zvyšování bezpečí pacientů a personálu v České republice stále ještě je.
Velmi rádi bychom se proto i nadále touto problematikou zabývali. Nyní, po skončené první polovině vzdělávací části, nás čeká vyhodnocení programu, které nám může pomoci v dalším rozhodování. Každopádně jsme vděčni našim partnerům za možnost se problematice bezpečí pacientů věnovat.
Vzdělávání je rozhodně nejlepší investice jak pro zdravotníky, tak i pro pacienty.
* Letos jste se také rozhodli přistoupit jako partneři k projektu Kraje Vysočina "Bezpečná nemocnice"? Co vás k tomu vedlo?
Tento projekt, jejž založili bývalí absolventi našeho manažerského programu Project HOPE hejtman MUDr. Jiří Běhounek a Ing. Soňa Měrtlová, které oba velmi dobře znám, nás oslovil především tím, jak blízká je jeho problematika našemu programu Nil Nocere. Jde nám všem o společnou snahu vytvořit v nemocnicích bezpečné prostředí nejen pro pacienty, ale i pro zdravotnické pracovníky samotné. Byla by škoda neseznámit zdravotnickou veřejnost se všemi úspěšnými projekty zaměřenými na zvyšování bezpečnosti poskytované péče.
_________________________________________________________________________________________________________________
Nil Nocere v roce 2011
Další čtyři vzdělávací moduly programu Nil Nocere se v příštím roce uskuteční v havlíčkobrodském hotelu Slunce v termínech 7. až 8. března, 6. až 7. června, 19. až 20. září a 14. až 15. listopadu.
Více informací najdete na internetových stránkách www.projecthope.cz.
_________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
Očima účastníka
"Do vzdělávacího programu Nil Nocere jsme se přihlásili proto, abychom získali další zkušenosti v oblasti zajištění bezpečí pacientů - především náměty a příklady k řešení nežádoucích událostí v jiných zdravotnických zařízeních, informace o možnostech prevence a podobně," říká Bc. Marie Uttendorfská, sestra pro kvalitu ošetřovatelské péče Nemocnice Břeclav, p. o., podle níž program zatím zcela splňuje všechna její očekávání.
Z dosud probíraných témat zaujala břeclavský tým nejvíce problematika medikačních pochybení. "Chceme se v naší nemocnici podrobněji zaměřit na nakládání s léčivými přípravky a na minimalizaci chyb při podávání léků," vysvětluje M. Uttendorfská a dodává: "Systém sledování nežádoucích událostí a ochrany bezpečí pacientů již máme nastavený. Další získané poznatky z programu Nil Nocere nám budou sloužit ke zdokonalení bezpečnosti nemocných. Bude velmi přínosné, pokud se systém hlášení nežádoucích událostí sjednotí ve všech zdravotnických zařízeních v České republice."
Někteří zdravotníci podle ní nevnímají bezpečí pacientů jako prioritu, často podceňují význam prevence a popírají existenci chyb. "Myslíme si, že nemocní nejsou ve zdravotnických zařízeních vždy dostatečně edukováni o možných rizicích a často nemají možnost spolupodílet se na své léčbě," konstatuje M. Uttendorfská.
___________________________________________________________________________________________________________________
Zdroj: Medical Tribune