VZÁJEMNÝ VZTAH KOJENÍ A DEPRESE
Tříčlenný odborný tým (v čele B. Figueiredo) z univerzitních pracovišť v Portugalsku (Braga) a USA (Miami, FL) zjistil, že kojení je negativně ovlivněno prenatální depresí a současně redukuje poporodní depresi. Výsledky a závěry jejich prospektivní kohortové studie publikoval odborný časopis Psychological Medicine ve svém dubnovém čísle.
Tato prospektivní kohortová studie zkoumala účinky prenatální a poporodní deprese na kojení a účinek kojení na poporodní depresi.
Škála Edinburgh Postpartum Depression Scale byla předložena 145 ženám v prvním, druhém a třetím trimestru, v novorozeneckém období a tři měsíce po porodu. Nahlášené kojení výhradně matkami od porodu bylo shromažďováno v den porodu a tři, šest a dvanáct měsíců po porodu. Byly provedeny statistické analýzy údajů použitím např. metod logistické a mnohonásobné lineární regrese.
Skóre deprese ve třetím trimestru, ale ne tři měsíce po porodu byla nejlepšími prediktory trvání kojení matkami. Významný pokles na skóre deprese byl pozorován od narození dítěte do tří měsíců po porodu u žen, které pokračovaly v kojení po dobu tří a více měsíců.
Tyto nálezy naznačují, že vyhledávání depresivních příznaků během těhotenství může pomoci identifikovat ženy s rizikem časného přerušení kojení a že toto kojení může pomoci redukovat příznaky deprese od narození dítěte do tří měsíců po porodu.
Zdroj: Medical Tribune