Význam vakcinace proti HPV
Význam tohoto zhoubného onemocnění podle něj spočívá v tom, že postihuje ženy ve fertilním věku (mezi 30. a 50. rokem věku) a přibližně 40 % z nich na toto onemocnění v ČR umírá. Podle schopnosti vyvolat maligní onemocnění se HPV dělí na typy s vysokým rizikem (high risk HPV = HR), kam patří zejména typy 16, 18, 45, 31, 33, a na typy s malým rizikem (low risk HPV = LR), mezi něž počítáme zejména typ 6 a 11.
"V České populaci tvoří 80 % karcinomů děložního hrdla spinocelulární karcinomy, které mají původ v buňkách dlaždicového epitelu na vnějším povrchu děložního hrdla. Za 92 % těchto dlaždicobuněčných karcinomů je zodpovědných pět nejčastějších typů HPV - 16, 18, 31, 33 a 45. Adenokarcinomy, které se typicky nacházejí hlouběji uvnitř endocervikálního kanálu a pro screening jsou proto problematické, tvoří přibližně 20 % karcinomů děložního hrdla. Podstatné je, že ve 100 % jsou v naší populaci způsobeny pouze třemi HPV typy - 16, 18 a 45," říká prof. Rob.
Podle něj je důležité také zjištění, že HPV infekce je velmi frekventní. Již od středoškolského věku se s ní časně po zahájení sexuálního života setká až 80 % dívek. U většiny z nich časem odezní bez následků. Problém sekundární prevence prekanceróz děložního hrdla v České republice spočívá v tom, že jen 40 % žen v nejrizikovější věkové kohortě 35 až 60 let pravidelně navštěvuje gynekologa. Naproti tomu, docházka na zvaný screening je např.v Anglii 92 % a ve Finsku 88 procent. "Navíc screening nezabraňuje infekci a rozvoji prekanceróz, naopak některé rychle progredující léze nemusejí být zachyceny včas. Kvůli lokalizaci výskytu je také screening méně efektivní u adenokarcinomů," upozorňuje prof. Rob s tím, že v dnešní době již máme k dispozici nástroj primární prevence - dva typy vakcín proti HPV.
Jedná se o bivalentní a kvadrivalentní vakcínu proti HPV. První z nich má prokázanou účinnost na dobu delší než 6,4 let a také průkaz přetrvávání protilátek po dobu až 7,3 let. "V souvislosti s bivalentní vakcínou se také hovoří o crossprotektivitě vůči HPV typům 45, 33 a 31, a tak se dá říci, že celková účinnost této očkovací látky v ochraně před nejzávažnějšími prekancerózami bez ohledu na HPV typ je přibližně 87 %, z čehož vyplývá, že téměř devět z deseti očkovaných HPV naivních dívek můžeme ochránit před rozvojem těžké prekancerózy," říká prof. Rob a připomíná, že očkování proti HPV by mělo být nabídnuto všem dívkám před dosažením 15. roku věku. Proto v tomto procesu mají pediatři zcela zásadní roli.
ton
Zdroj: Medical tribune