Přeskočit na obsah

Vyvarujme se nejčastějších chyb v monitorování fetální srdeční činnosti

Je těžké si představit základnější složku porodnické péče, než je právě monitorování plodu. Existuje sice jen málo důkazů, že by kontinuální elektronické monitorování fetální srdeční činnosti (CTG) během porodu vedlo k lepším klinickým výsledkům než pouhá intermitentní auskultace. Přesto ve většině amerických porodnic elektronické monitorování fetální srdeční činnosti v podstatě nahradilo auskultaci. Šetří práci sesterského personálu a vytváří permanentní záznam fetální srdeční činnosti. Zdá se tedy, že tato metoda bude ještě dlouho patřit mezi nejoblíbenější.1,2

Proto je velmi důležité, abychom při CTG monitorování dodržovali určitý standardní protokol pracovního postupu. V naší současné společnosti bývají porodnice často terčem útoků a žalob, které se mnohdy týkají právě chybného pracovního postupu. A protože CTG produkuje trvalý záznam, tento „pás“ se v mnoha případech stává kritickým důkazem, nad kterým se experti všech stran dohadují o významu nejrůznějších změn v CTG záznamu.

Abychom poskytovali pacientkám tu nejlepší péči a zároveň se vyhnuli noční můře soudního sporu, měli bychom se vyvarovat nejméně pěti nejčastějších chyb, o kterých dále pojednáváme. mezi kontrakcemi, tak i během tlačení rodičky. Kontinuální záznam nám umožňuje obezřetnější sledování stavu plodu a toho, jak toleruje porodní zátěž. A konečně, nahrazením externího monitorování interním se vyhneme problému s chybějícími úseky záznamu srdeční činnosti plodu, které jsou běžné u externího záznamu CTG. Pokud se u novorozence po porodu vyskytne nějaký problém, tyto chybějící úseky mohou snadno vést k obvinění z nedbalého monitorování, které může být namířeno jak proti lékařům, tak proti porodním asistentkám. 2 Příliš časné přerušení monitorování Jedná se o situaci, kdy porod postoupil natolik, že si myslíme, že k porodu plodu dojde během chvíle. Zdravotnický tým se rozhodne odstranit předem zavedenou skalpovou elektrodu nebo sondu pro zevní monitorování. Nicméně pacientka z jakéhokoli důvodu během několika minut a mnoha dalších kontrakcí neporodí. Potom je porozen neočekávaně deprimovaný novorozenec a porodníci si uvědomí, že porod vůbec nebyl monitorován po celou dlouhou periodu. Tento sled událostí vede k mnoha otázkám zabývajících se možnou akutní a nerozpoznanou změnou stavu plodu. Také to znamená, že jsme mohli 1 Pozdní zavedení vnitřní sondy Většina žen je během porodu připojena na zevní monitorovací zařízení, které snímá jak děložní aktivitu, tak i srdeční činnost plodu. Technologie se u nových fetálních monitorů významně zlepšila a u mnoha pacientek je pomocí externího monitoru získán velmi kvalitní záznam srdeční činnosti plodu i děložních kontrakcí. Jistě, stopa záznamu může být přerušena při změně polohy matky, ale lze ji opět rychle zachytit. Pacienti a lékaři se často snaží vyhnout internímu monitorování, protože je invazivní, nepřirozené a jsou s ním spojena určitá rizika. Je pravda, že ho často není zapotřebí. Mějte však na paměti, že existuje jedna klinická situace, kdybyste měli zvážit zavedení interní monitorovací sondy – a to u pacientek, které postoupily do druhé doby porodní a začínají tlačit. V tomto období externí monitor často zaznamenává srdeční činnost pouze intermitentně a přes veškerou snahu porodních asistentek je získání kontinuálního záznamu obtížné, často i nemožné. Přesto lékaři velmi často se zavedením fetální skalpové elektrody váhají. Pokud by ji však použili, vyhnuli by se obtížím spojeným s externím monitorováním a co je ještě důležitější, měli by k dispozici kontinuální záznam srdeční činnosti plodu, a to jak.....
...

Komentář

Autor: Doc. MUDr. Alena Měchurová, CSc.

Před zavedením kardiotokografického monitorování byla jedinou dostupnou metodou vhodnou k monitorování známek snížené oxygenace plodu auskultace stetoskopem, která má ale své limity (může identifikovat pouze bazální frekvenci, decelerace mimo raných decelerací při kontrakcích, neidentifikuje závažné patologie, jako jsou silentní a sinusoidní průběh variability). Tyto limity vedly k hledání lepších metod detekce snížené oxygenace plodu během porodu.

Zavedením elektronického monitorování srdeční frekvence plodu (kardiotokografie – CTG) do klinické praxe byla získána metoda, jejímž cílem bylo identifikovat plody s rozvojem hypoxie během porodu a včasnou intervencí zabránit rozvoji těžké metabolické acidózy a asfyktickému poškození plodu, či jeho intrapartálnímu úmrtí.
...

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 4/2007, strana 42

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené