Využití tylových polštářků Bionect v léčbě chronických ulcerací
Bionect patří mezi moderní krycí materiály určené pro tzv. vlhkou terapii ran. Jedná se o sterilní bavlněné krytí pro lokální použití, které je napuštěno krémem obsahujícím účinnou látku kyselinu hyaluronovou v 0,05% koncentraci. Přípravek Bionect je indikován pro léčbu rozsáhlejších akutních a chronických poranění. Mezi hlavní indikace patří popáleniny I. a II. stupně, vaskulární a metabolické vředy a otlaky, místa odběru kůže a pooperační incize.
Kasuistika
Pacient A. S., ročník 1940, byl přijat na kožní oddělení Vojenské nemocnice Olomouc 19. listopadu 2007 s diagnózou ulcus cruris l. sin. venózní etiologie.
Z anamnézy:
Sledován pro hypertrofii prostaty a těžkou nitroušní nedoslýchavost. Udává úraz vnitřního kotníku vlevo, který prodělal před mnoha lety. Pacient celý život pracoval jako zámečník, nyní pobírá starobní důchod. Pravidelně užívá Capistan a má alergii na Cefaclen.
Nynější onemocnění:
Asi rok trvající ulcerace na levém bérci vzniklá spontánně bez předchozího poranění. Při ambulantní léčbě defekt nejeví tendenci k hojení, stav se spíše zhoršuje. Pacient udává bolestivost defektu, která se zvětšuje během převazu a přetrvává ještě asi dvě hodiny po něm.
Status localis při přijetí:
Nad vnitřním kotníkem vlevo se nachází oválný defekt o velikosti 4,5 x 2 cm s nerovnou, výrazně žlutavě povleklou spodinou a nerovnými okraji. V blízkém okolí je patrný neostře ohraničený zánětlivý erytém. Dále od defektu jsou vidět jizevnaté změny kůže a náznak pachydermie. Na obou bércích jsou četné hemosiderinové pigmentace, výrazné kmenové a retikulární varixy a perimaleolární edémy.
Laboratorní a bakteriologické vyšetření při příjmu:
Cholesterol 5,45 mmol/l, GMT 1,25 kat/l, bilirubin 26,9 ?mol/l, ostatní laboratorní hodnoty v normě. Výsledky vyšetření stěru z defektu - masivně Acinetobacter sp., hojně Staphylococcus epidermidis, ojediněle Enterococcus faecalis.
Průběh hospitalizace: Pacientovi byl od 5. do 14. dne hospitalizace podle citlivosti nasazen celkově Ofloxin tbl. 200 mg dvakrát denně.
Po celou dobu pobytu v nemocnici byla prováděna krátkotažná elastická bandáž obou dolních končetin na 24 hodin. Dále byla aplikována hydromasáž a bioptronová lampa na oblast defektu při každém převazu. K dezinfekci ulcerace byl použit Octenisept a okolí bylo chráněno míchanou mastí. K vyčištění spodiny ulcerace jsme 1. až 6. den hospitalizace denně aplikovali Fibrolan ung. pod fólii, poté od 7. do 14. dne Nu-gel krytý Actisorbem Plus, který se měnil obden. Od 15. dne byl defekt zbaven povlaků, spodina byla růžová s četnými granulacemi a okolí klidné. Proto jsme od 15. do 25. dne hospitalizace mohli zahájit aplikaci Bionectu s frekvencí převazů třikrát týdně (pondělí, středa, pátek). Jako sekundární krytí jsme použili Zetuvit. V rámci hospitalizace bylo takto provedeno pět převazů s celkovou spotřebou 2,5 ks. Bionectu.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 4/2008, strana C5
Zdroj: