Vyšší liga mezi defibrilátory
Defibrilátory nové doby přinesly podstatné ulehčení pacientům i jejich lékařům. Zejména systém domácího monitorování na dálku nabízí nemocným maximální komfort, jaký lze v současnosti kardiakům s implantáty poskytnout. Zdravotníkům zase nejvyšší možnou měrou usnadňuje kontrolu zdravotního stavu pacientů. Novinkový defibrilátor Lumax DX však nabízí ještě víc.
Do škály dovedností defibrilátoru Lumax DX už nepatří „jen“ komplexní funkce celkového snímání síňové aktivity a monitorování na dálku, tedy vlastnosti běžné pro moderní defibrilátory současnosti. Lumax DX je dokonalejší. Vlastnosti předchůdců jsou pro něj samozřejmou rutinou, a jeho software se tak může soustředit na nadstavbu oproti starším typům – jeho doménou je především zostřená ochrana pacientů. Metodu k tomuto účelu používá dvojí: současně s optimální léčbou síňové fibrilace dokáže efektivně omezit léčebné výboje jen na ty nezbytně nutné.
Síňové kanály – trumf v pozadí
Jednodutinový defibrilátor Lumax DX oproti svým jednokomorovým předkům disponuje speciálně navrženou pravokomorovou defibrilační elektrodou s přidaným síňovým dipólem. A právě díky tomuto podstatnému vylepšení poskytuje lékařům kompletní diagnostické informace nejen z pravé komory (jako běžné jednokomorové defibrilátory), ale také z pravé síně, včetně on‑line intrakardiálního EKG (IEKG) ve vysokém rozlišení.
Dodatečné informace ze síňového kanálu lze pak použít pro pokročilé rozlišení supraventrikulárních tachykardií (SVT), čímž lze zabránit neadekvátním ICD výbojům, a dále je využít pro diagnostické účely, zejména k včasnému odhalení síňových arytmií – především fibrilace síní (FiS). Riziko FiS a embolizačních komplikací díky tomu klesá. Pacientům s rizikem náhlé srdeční smrti tak inovativní systém Lumax DX poskytuje jednodutinový ICD systém zajišťující ochranu a snižující riziko.
Pionýrem byla Olomouc
První implantace systému Lumax DX v České republice byla provedena v Telemedicínském centru Fakultní nemocnice Olomouc. Doc. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, MBA, přednosta I. interní kliniky FN Olomouc, k tomu říká: „Implantovaný inovativní defibrilátor poskytuje bezprostřední informace o síňových arytmiích, zejména o těch, které nemají žádné příznaky, umožňuje časné zjištění a léčbu těchto arytmií a minimalizaci souvisejících rizik, jako jsou neopodstatněné opakované výboje a embolizační komplikace.
Zároveň můžeme pomocí systému BIOTRONIK Home Monitoring na dálku sledovat úspěšnost léčby FiS a kontaktovat pacienta prostřednictvím specialistů Telemedicínského centra FN a UP v Olomouci, kdykoli je to třeba.“
BIOTRONIK SMART – detekční algoritmus pokročil
V kombinaci s klinicky ověřeným a plně mobilním systémem BIOTRONIK Home Monitoring je defibrilátor Lumax DX prvním a jediným jednodutinovým defibrilátorem na světě, který umožňuje bezdrátový přenos všech požadovaných dat o pacientovi a zařízení včetně IEKG ve vysokém rozlišení on‑line. Zajišťuje tak časnou detekci komorových a síňových arytmií a kompletní následné sledování pacienta na dálku.
Lumax DX používá pokročilý detekční algoritmus BIOTRONIK SMART, který analyzuje srdeční akci komor a síní, a díky tomu dovede patřičně a účinně rozlišovat tachykardii supraventrikulární od komorové. Tím snižuje počet nevhodných terapií, neboť srdce dostává elektrický výboj pouze v naprosto nezbytném případě.
MUDr. Marián Fedorco z I. interní kliniky FN Olomouc dodává: „Dosud byly jednodutinové ICD systémy pro diskriminaci SVT omezeny informacemi pouze z komorového kanálu. SMART algoritmus, používající také doplňkové informace z kanálu síňového, prokázal spolehlivou citlivost a vysokou specificitu u dvoudutinových ICD systémů. Nyní mohu nabídnout svým pacientům tuto technologii také u jednodutinových ICD systémů.“
Expertem na rychlé zprávy
Firma BIOTRONIK, mateřská společnost, v níž se moderní defibrilátory rodí, oznámila zavedení nové aktuální a přehledné zprávy u pacientů s kardiologickými přístroji, kteří jsou monitorováni na dálku. Zpráva o sledování pacientů na dálku v reálném čase ještě dále zvyšuje účinnost kontroly pacientů při použití technologie domácího monitorování Home Monitoring. „Komplexní, srozumitelné nové diagramy a průběžné šestiměsíční trendy v grafickém vyjádření poskytované touto aktuální a přehlednou zprávou mi umožňují rychleji a účinněji zkontrolovat stav každého pacienta na dálku,“ vysvětlil dr. Carsten Stoepe z nemocnice Lukas Hospital Neuss v Německu.
„V kombinaci s jedinečnými denními přenosy zajišťovanými technologií BIOTRONIK Home Monitoring mohu snadno a účinně provádět kontroly na dálku kdykoli a odkudkoli, což je zvlášť důležité po kritické příhodě.“
Jak je z výše uvedených skutečností patrné, společnost BIOTRONIK tak podala další z bezpočtu důkazů, že ve spolupráci se specializovanými centry telemedicíny dokáže v otázce léčby srdečních arytmií nadále nabízet komplexní řešení.
esr
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune