Výsledky studie 2. fáze s iniparibem jsou nadějné
U pacientek s karcinomem prsu se běžně provádí testování nádoru na přítomnost receptorů pro estrogen, progesteron a HER‑2 (human epidermal growth factor 2). U určitého procenta nádorů prsu je zjištěna negativita všech zmíněných receptorů. Tento typ karcinomu je označován jako trojitě negativní karcinom prsu. Podle dosavadních výzkumů se od ostatních typů liší vysokou mírou proliferace a patří k obtížně léčitelným nádorům s horší prognózou.
Pacientky s trojitě negativním karcinomem prsu nejsou z důvodu nepřítomnosti hormonálních receptorů indikovány k hormonální léčbě, standardní léčbou je pro ně tedy pouze chemoterapie. U trojitě negativního karcinomu prsu bývá prokázán vrozený defekt v buněčných mechanismech zajišťujících opravy chyb ve struktuře DNA, které vznikají při růstu a dělení buněk. Enzym PARP je součástí opravných nástrojů buňky. V důsledku inhibice účinků PARP nemůže buňka pokračovat v neefektivních opravách chyb ve struktuře DNA, není tedy dokončen proces replikace a buňka zaniká. Nenádorové buňky však nejsou inhibicí PARP zasaženy, v nich tedy opravy ve struktuře replikující se DNA probíhají standardně.
Aktuálně publikovaná klinická studie ověřovala účinnost a bezpečnost inhibitoru PARP – iniparibu. Byla navržena a provedena jako otevřené, radomizované, klinické hodnocení 2. fáze, jehož cílem bylo porovnat účinnost a bezpečnost přidání iniparibu ke gemcitabinu a karboplatině oproti samotné této dvojkombinaci.
Studie se účastnilo 123 pacientek s trojitě negativním metastazujícím karcinomem prsu. Pacientkám byl v rámci studijní léčby podán gemcitabin v dávce 1 000 mg/m2 a karboplatina v den 1 a 8 každého 21denního cyklu. První skupině pacientek byl k této dvojkombinaci přidán hodnocený přípravek iniparib, a to v dávce 5,6 mg/kg tělesné váhy v den 1, 4, 8 a 11 každého cyklu.
Druhá skupina pacientek byla srovnávací, bez přidání iniparibu. Studie měla otevřený design, placebo k zaslepení tedy nebylo použito. Délka léčby byla individuální – do progrese onemocnění nebo do výskytu nepřijatelných toxických účinků léčby. Pacientkám ve skupině léčené dvojkombinací gemcitabinu a karboplatiny bylo v případě progrese onemocnění umožněno přejít do skupiny s přidaným iniparibem.
Primárním parametrem účinnosti bylo porovnání klinického přínosu léčby, který byl definován jako výskyt kompletní nebo částečné odezvy či stabilizace onemocnění po dobu alespoň šesti měsíců. Bezpečnost byla hodnocena standardně, podle výskytu nežádoucích příhod. Dalšími hodnocenými parametry byl výskyt objektivní odezvy na léčbu, doba přežívání bez progrese a celkového přežívání.
Výsledky studie potvrdily, že přidání iniparibu ke gemcitabinu a karboplatině zvýšilo klinický přínos pro pacientky. Ve skupině s iniparibem byl klinický přínos prokázán v 56 %, v kontrolní skupině ve 34 % (p = 0,01). Rovněž výskyt celkové odezvy se statisticky významně lišil, ve prospěch přidání iniparibu (32 % vs. 52 %, p = 0,02). Přidání iniparibu taktéž prodloužilo medián doby přežívání bez progrese z 3,6 měsíce na 5,9 měsíce a medián doby celkového přežívání ze 7,7 měsíce na 12,3 měsíce. Tyto výsledky potvrdily teoretický předpoklad účinnosti iniparibu.
Při hodnocení bezpečnosti byly nejvíce hlášeny trombocytopenie, neutropenie, anémie, únava či astenie, dále leukopenie a zvýšené koncentrace jaterní transaminázy (ALT). Mezi oběma hodnocenými skupinami nebyl pozorován statisticky významný rozdíl ve výskytu nežádoucích příhod, což svědčí o tom, že léčba iniparibem skutečně neznamená zvýšené zatížení pacientek toxickými účinky.
Závěrem lze tedy konstatovat, že přidání iniparibu ke standardní chemoterapii přineslo významný klinický přínos pro pacientky s trojitě negativním karcinomem prsu, a to bez významného zvýšení toxicity léčby. Ač celková doba přežívání nebyla primárním cílem studie, přesto se i v tomto parametru podařilo prokázat její statisticky významné prodloužení.
Výsledky studie byly taktéž prezentovány v rámci 35. konference Evropské společnosti lékařské onkologie (35th European Society for Medical Oncology, ESMO) v italském Miláně. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) udělil iniparibu pro léčbu metastazujícího trojitě negativního karcinomu prsu statut přednostního hodnocení.
Výsledky této studie tedy vytvářejí solidní základ pro další klinické studie 3. fáze, v nichž bude účinnost ověřena na větší skupině pacientek a v dlouhodobějším horizontu. Podle dostupných informací je iniparib předmětem klinického výzkumu i v dalších indikacích – u pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic, karcinomem ovaria, dělohy a mozku.
Zdroj: Medical Tribune