Vyrážení klínu klínem - komentáře, glosy, eseje
Šestnáct „děr“, kterými odtékají z našeho zdravotnictví desítky miliard korun ročně, zveřejnila nedávno česká odnož mezinárodní organizace Transparency International. Stručně je připomenu: falešné recepty (každý stý), vliv farmaceutických firem na lékaře a jejich preskripci, vliv firem na nákup zdravotnických prostředků a techniky, neprůhledné komisní rozhodování, které léky budou hrazeny zdravotními pojišťovnami, nadbytečná lůžka akutní péče, nadbytečný nákup drahých přístrojů, zbytečné stavební investice, vysoká míra nemocnosti, zbytečné návštěvy u lékaře, podplácení v ordinaci, neefektivní využívání diagnostických postupů, zbytečná lázeňská péče, obsazování rozhodujících postů kamarády, špatné zákony, zmanipulované veřejné zakázky a špatné rozdělování dotací. Jak vidno, jde o směsku zcela nesourodou, významově neseřazenou, blíže nerozvedenou, ovšem jen zdánlivě neprovázanou.
Vším se totiž jako červená nit táhne hlavní nectnost dnešní doby (a to zdaleka nejen ve zdravotnictví): absence osobní odpovědnosti, absence rychlé a přímé vazby mezi kvalitou a efektivitou rozhodování a mezi odměnou či postihem za ně. Vždyť kam se podíváte, vidíte dobře placené manažery mizerně hospodařících nemocnic, dobře honorované lékaře neefektivně a draze léčící svoje pacienty, nikdy nepotrestané „investiční zločiny“ spáchané ruku v ruce stavebními firmami a objednavateli jejich služeb, veřejné zakázky s předem známými vítězi, pacienty, kteří zřetelně nadužívají, ba zneužívají systém zdravotní péče, aniž by do něho přispěli jednou jedinou korunou, atd., atd.
Teoreticky je pak tedy náprava jasná a jednoduchá: co nejdříve, všude a beze zbytku zavést systém osobní odpovědnosti, který každé zodpovědné, šetrné a efektivní jednání v systému zdravotní péče náležitě odmění, chování jiné pak přímou úměrou ihned sankcionuje.
Prakticky jde ovšem o věc mnohem a mnohem složitější a mnohem hůře proveditelnou, neboť jednou etablovaní jednotlivci, skupinky a skupiny, léta úspěšně lovící v kalných vodách českého zdravotnictví, dozajista dokážou vzdorovat a klást nápravě značné překážky.
A aby bylo vše ještě složitější: žádná změna k lepšímu nenastane, pokud na vrcholu pyramidy budou sedět politikové, kteří se chovají stejně nezodpovědně jako účastníci zdravotního trhu, popisovaní Transparency International. Pokud nenastane čas, kdy budou honorováni pouze za kvalitní práci a nikoli dobře placeni i za práci mizernou, jak se dnes tak často děje.
Bez této změny se bohužel nedá pohnout s ničím zásadním, jen vyrážet klín klínem a mediálně povykovat, že ty drobné, nepříliš účinné zákroky jsou politicky jedinou možnou (koaličně kompromisní) léčbou vážně nemocného pacienta.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2007, strana B2
Zdroj: