Vypovídá o zdravotním stavu délka telomer?
Lékařům se nabízí další informace o pacientech; hned několik soukromých společností za Atlantikem i v Evropě provádí testy, které stanoví délku telomer. O vypovídací hodnotě této informace se však odborníci neshodují.
„Telomery jsou celkovým indikátorem zdraví,“ tvrdí Elizabeth Blackburnová z University of California v San Francisku. Mohlo by se zdát, že Blackburnová je v otázkách týkajících se významu délky telomer navýsost povolanou autoritou. V roce 2009 dostala za výzkum telomer Nobelovu cenu. Je také spoluzakladatelkou firmy Telome Health, která nabízí testy délky telomer na komerční bázi.
Podle Blackburnové ukazuje délka telomer v buňkách pacienta na jeho náchylnost k onemocněním, jejichž výskyt je typický pro pokročilejší věk.
Jenže další z držitelek „telomerové“ Nobelovy ceny z roku 2009 Carol Greiderová z Johns Hopkins University School of Medicine v Baltimoru s Blackburnovou ostře nesouhlasí. „Myslíte si, že jsem toho názoru, že tu má vyrůst smečka firem, které budou nabízet měření délky telomer, aby lidé zjistili, jak jsou vlastně staří? Kdepak!“ reaguje Greiderová na prohlášení své bývalé kolegyně v rozhovoru pro přední vědecký časopis Science.
Telomery se již měří
Propagátoři testů délky telomer vycházejí ze základní biologické funkce těchto koncových sekvencí chromosomů. Telomery vymezují hranice chromosomů, zajišťují jejich správné dělení a brání jejich fuzi.
S každým buněčným cyklem jsou však telomery somatických buněk o něco kratší. Pokud po mnoha buněčných děleních klesne délka telomery na kritickou mez, hrozí buňce chaos v dělení jaderné dědičné informace. Takové buňky zastaví své dělení a vstoupí do stavu zvaného replikační senescence. Mnohé z těchto buněk nakonec hynou apoptózou.
Tkáně a orgány, v nichž významně stoupne podíl senescentních a apoptotických buněk, mají sníženou schopnost obnovy a regenerace a klesá jejich výkonnost. Délka telomer může naznačit, jak blízko se daný typ buněk ocitl tomuto stavu. Z těchto faktů vyvozují někteří biologové a lékaři názor, že délka telomer indikuje náš skutečný biologický věk lépe než datum narození.
Měření délky telomer se v medicíně již využívá. Neuplatňuje se však plošně, ale jen ve zcela specifických případech. Příkladem jsou telomeropatie, při kterých je v důsledku genetického defektu narušena tvorba telomer. Tyto poruchy se mohou projevit jako dyskeratosis congenita, idiopatická pulmonální fibróza nebo některé typy aplastické anémie.
Význam délky telomer pro zdravotní stav ve většinové populaci je však sporný. V současnosti poskytuje komerční měření délky telomer kromě kalifornské firmy Telome Health například i španělská společnost Life Length. Tyto firmy prováděly donedávna na zakázku měření telomer především pro jiné výzkumné týmy.
Telome Health však plánuje na tento rok zahájení spolupráce s lékaři, kteří by mohli do firmy poslat vzorky krve svých pacientů k analýzám. Life Length již komerční testování pacientů zahájila.
Zástupci obou firem se opírají o výsledky studií, které popsaly korelace mezi zkrácením telomer a zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob, diabetu, Alzheimerovy choroby nebo nádorových onemocnění.
Podle Elizabeth Blackburnové lze z délky telomer starších pacientů odhadnout, jak dlouho budou vzdorovat nástupu chorob typických pro seniory. Některé studie naznačují, že výsledky testů mohou nabídnout také vodítko k odhadu výsledného efektu prevence či léčby.
Podle jedné studie čelí například muži středního věku se zvýšenou cholesterolémií jen polovičnímu riziku kardiovaskulárních chorob, pokud mají zároveň dlouhé telomery. Pokud ale muži s vysokou cholesterolémií a krátkými telomerami užívají statiny, jsou vystaveni stejnému riziku rozvoje kardiovaskulárních chorob jako statiny užívající muži s dlouhými telomerami. Efekt užívání statinů se tedy zdá u mužů s kratšími telomerami jako podstatně razantnější.
Některé studie dávají do souvislosti délku telomer s životním stylem. Zkrácené telomery tyto studie odhalily častěji u lidí, kteří jsou vystaveni permanentnímu stresu.
Naopak, zdravý životní styl s vysokou fyzickou aktivitou nebo konzumací omega‑3 polynenasycených mastných kyselin zvyšuje pravděpodobnost větší délky telomer.
Kritici těchto studií poukazují na fakt, že souvislost mezi životním stylem a délkou telomer je založena jen na korelacích, jež však nemusejí postihovat příčinnou souvislost. Navíc podobné korelace mezi délkou telomer a životním stylem zdaleka neprokázaly všechny studie.
Není lepší nevědět?
Mnozí odborníci zdůrazňují, že samotná metodika měření délky telomer není bez komplikací. Hojně používanou kvantitativní polymerázovou řetězovou reakcí lze stanovit průměrnou délku telomer u vybrané populace buněk.
Obliba této metody vyvěrá z toho, že jde o analýzu rychlou a relativně lacinou.
Interpretace jejích výsledků však může být u jednotlivých pacientů problematická. Firma Life Length používá fluorescenční in situ hybridizace (FISH), která je sice náročnější, ale dokáže odhalit i extrémně krátké telomery. Cena takového testu se pohybuje kolem 500 eur. Vyvinuta byla i technika kombinující FISH s průtokovou cytometrií.
Význam testů délky telomer pro prevenci a léčbu mnoha chorob je zatím nejasný a sporný. Pokud by měl test vyústit v obecné doporučení ke změně životního stylu s důrazem na vyšší fyzickou aktivitu, menší stresovou zátěž a zdravou výživu, byl by jeho přínos diskutabilní. Takové doporučení může dát lékař s klidným svědomím každému pacientovi bez ohledu na délku jeho telomer a může si přitom být jist, že pacient dodržováním těchto zásad významně sníží svá zdravotní rizika.
Dá se předpokládat, že někteří lékaři a zdravotnická zařízení budou pacientům testy délky telomer nabízet, protože se jistě najde skupina lidí, kteří budou chtít délku svých telomer znát a budou ochotni za test zaplatit. Pokud by se v budoucnu ukázalo, že testy délky telomer mají významnou vypovídací hodnotu a na jejich základě lze volit účinnější formy prevence i léčby, mohlo by se vyšetření dostat na seznam výkonů hrazených zdravotními pojišťovnami. Na to do budoucna vsází španělská firma Life Length.
I pak by však asi zůstala početná skupina pacientů, kteří nebudou chtít délku svých telomer znát v obavě, že by je výsledek testu na zbytek života zbytečně stresoval.
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.
Zdroj: Medical Tribune