Přeskočit na obsah

Výhody lokální aplikace estrogenů po přechodu

Pokud se po vynechání menstruace nezačne se substituční léčbou estrogeny, tak se u podstatné části žen s odstupem několika měsíců až dvou let objevují pozdní příznaky nedostatku ženských pohlavních hormonů. Rozvíjí se osteoporóza a vzniká atrofie tkání močových a pohlavních orgánů, které obsahují velké množství receptorů pro estrogeny.

S urogenitální atrofií souvisí zejména chřadnutí a ztenčení poševní sliznice, která se stává křehčí a zranitelnější. Dostavuje se nepříjemné svědění a pálení vulvy a pochvy a snižuje se tvorba poševní tekutiny, která se spolupodílí nejen na ochraně před rozvojem zánětu, ale i na kvalitě pohlavního styku, jež se v postmenopauze vlivem redukce lubrikace snižuje. Absence estrogenů je rovněž příčinou snížení slizniční obranyschopnosti dolních močových cest, z čehož rezultuje vyšší prevalence recidivujících uroinfekcí v postmenopauze. Atrofie urogenitálního traktu jde často ruku v ruce s poklesem dělohy a poševních stěn a rozvojem stresové močové inkontinence či hyperaktivního měchýře. Symptomy močové inkontinence se mohou vyskytovat v jakémkoli věku, ale maxima dosahují právě po menopauze a v seniu.

Estrogenní suplementace systémová i lokální

Taktika prevence a léčby výše popsaných dominantních následků atrofie močových a pohlavních orgánů u žen po menopauze je postavená na využití estrogenní suplementace.

Systémová hormonální substituční léčba se používá převážně u žen časně po přechodu, má své nesporné výhody, ale i možná rizika. Její hlavní indikací jsou klimakterické potíže v době okolo přechodu.

Úspěšnou alternativu systémové estrogenní terapie, která postrádá celkové metabolické účinky i rizika, představuje lokální aplikace malé dávky estradiolu do pochvy. Tato léčba se využívá s cílem zlepšení trofiky a kvality tkání urogenitálního traktu, přičemž při dodržení doporučeného dávkování terapie se nemusíme obávat nežádoucí stimulace endometria a krvácení z dělohy.

Lokální poševní aplikace estrogenů je v praxi obvykle doporučována až pro léčbu již existujících klinických následků urogenitální atrofie. A co prevence? Domnívám se, že raritní, doslova kasuistické nežádoucí účinky a významný subjektivní i objektivní benefit spojený s vaginální aplikací malých dávek estradiolu nás mohou v zájmu udržení kvality života opravňovat i k preventivnímu podávání této bezpečné terapie již v době, kdy nejsou klinické symptomy ještě plně manifestní.

Lokální aplikace i jako prevence

Začátek 21. století je ve znamení snahy o zvýšení kvality života, která je chápána jako pocit fyzického, psychického a sociálního zdraví. Přítomnost některého z výše popsaných problémů v období po přechodu je sice spojena na jedné straně s obvykle malými fyzickými obtížemi (bolestivost není tak významná), ale na druhé straně s poměrně závažnými problémy psychickými a sociálními.

Močová inkontinence “nebolí”, ale vede ke strachu z nechtěného úniku moči v té nejméně vhodné situaci, například v zaměstnání, při sportu či tanci, při jízdě v dopravních prostředcích nebo při pohlavním styku. Neléčená inkontinence vede k omezení mnoha životních aktivit a v některých případech až k postupné sociální izolaci, kdy se inkontinencí trpící ženy v důsledku obavy z nechtěného úniku moči ve společnosti vyhýbají mezilidským kontaktům. Léčba pomocí do pochvy podávaných tablet s estradiolem je vhodnou součástí komplexního léčebného přístupu k ženám trpícím tímto symptomem v období po přechodu.

Opakované močové infekce jsou spojené s pálením a řezáním při močení, které vede k psychickým problémům, kdy každé, i sebemenší nepříjemné sensace v oblasti uretry a močového měchýře, jsou vnímány jako zánět. Ženy s těmito problémy pak neustále navštěvují ambulance lékařů, často zbytečně, protože ne každé pálení je známkou probíhající močové infekce, ale strach z recidivy je větší než přítomné potíže. Není totiž jednoduché odlišit infekci dolních močových cest od pálení v oblasti poševního vchodu v důsledku tzv. urogenitální atrofie. Poševně podávaný estradiol zlepšuje kvalitu stěny močové trubice a zvyšuje odolnost sliznice vůči bakteriím způsobujícím uroinfekce v postmenopauze.

Zábrana infekcím i kvalitnější sex

Poševní suchost je problémem velkého procenta žen ve vyšším věku. Pro mnohé ženy v letech po přechodu se proto pohlavní styk stává fyzicky i psychicky nepříjemnou situací, které by se raději vyhnuly. A přitom stačí tak málo. Při pravidelném a dlouhodobém podávání tablet s estradiolem do pochvy se stav rychle mění, zvlhčení pochvy a kvalita poševní stěny se zvyšují, sexuální život a partnerské vztahy s ním související se významně zkvalitňují.

Zvýšení kvality života je neoddiskutovatelným cílem jakékoli moderní léčebně-preventivní péče, která je samozřejmě podložená i ekonomickými možnostmi toho kterého státu, a ty nejsou neomezené ani u nás. V této souvislosti je léčebné a preventivní podávání estradiolu v malých dávkách do pochvy nejen účinné a bezpečné, ale také “ekonomicky” akceptovatelné. Efektivita poševní estrogenní léčby je v uvedených indikacích tak vysoká, že v konečném důsledku vede k ušetření finančních prostředků (například na antibiotika, antiinkontinentní pomůcky či operace), a to jak z pohledu plátců (zdravotních pojišťoven), tak i z pohledu poskytovatelů (soukromých lékařů či nemocnic) zdravotní péče.

Problémy s urogenitální atrofií, močovou inkontinencí či sexualitou po přechodu patří mezi velmi citlivé otázky, které nezbytně vyžadují otevřenost a důvěru mezi lékařem a pacientem. První krok by měl být na straně pacienta, ten by se měl snažit o vysvětlení svých potíží naslouchajícímu lékaři. Zlepšení kvality života pacienta je hlavním cílem lékařské péče a komplexní léčebně-preventivní efekt poševně podávaného přípravku s estrogenem ve správně indikovaných případech jednoznačně naplňuje kritéria tohoto požadavku současné doby.

 

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 15/2008, strana A16

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené