Přeskočit na obsah

Výhody aktivního uhlíkového krytí

Trofické bércové vředy, sekundárně impetiginizované traumatické změny, dekubity, defekty vzniklé po sekundárně infikovaných popáleninách, nebo různé změny doprovázející syndrom diabetické nohy patří mezi denní problémy práce dermatologů. Jejich rychlé a bezproblémové hojení je cílem každého ošetřujícího lékaře. Hledání stále nových progresivních metod ošetřování, jež by zefektivnily práci ošetřujícímu personálu, zlepšovaly komfort pacienta a byly i ekonomickým přínosem, jsou stále v popředí zájmu lékařů i pacientů.

Jedním z přípravků, který splňuje výše uvedená kritéria, je krycí obvaz z aktivní uhlíkové sorpční tkaniny obchodní značky Tecasorb. Výrobce udává, že jde minimálně o dvouvrstvé krytí, přičemž vrchní vrstva je netkaná bílá textilie ze směsi viskózového a polypropylenového vlákna, která je inaktivním nosičem spodní vrstvy z černého sorbentu. Mezi tyto vrstvy je možné vkládat další dle potřeby a účelu.

Sorbent je elastická uhlíková tkanina s makroskopicky hladkým povrchem, vyrobená termickým zpracováním z hydrát-celulózového vlákna řízenou karbonizací a aktivací při teplotách 900 až 1 000 °C za přísně kontrolovaného přídavku vodní páry jako oxidačního média. Takto vyrobený produkt je vynikající sorbent s obrovským množstvím rozdílně velkých pórů z prakticky čistého aktivovaného uhlíku, který má mikroporézní strukturu s vysokou sorpční rychlostí a kapacitou, jež je v součinnosti s nosnou vrstvou cca 10- až 36násobná. Tkanina z tohoto vlákna aktivně zachycuje mikroorganismy a chemické látky, zabraňuje druhotné infekci, má dezodorační účinky a urychluje hojení ošetřovaných ran. Není toxická ani agresivní při použití v dané lokalizaci a nevyvolává žádné vedlejší nežádoucí reakce.

Cílem studie bylo potvrdit široké možnosti použití krytí výrobku Tecasorb v dermatologické praxi, a to i v ambulancích prvního kontaktu. Do sledovaného souboru bylo celkem zařazeno 160 pacientů, z toho 69 žen a 91 mužů s průměrným věkem 64,3 roku během dvanácti měsíců; pacienti pocházeli z kožního oddělení NsP Svidník a kožních ambulancí NsP Svidník a NsP Stropkov.

Hlavní diagnózou, pro kterou bylo krytí použito, byly ulcera cruris bilateralis, pacienti trpěli onemocněním v průměru 10,5 roku před započetím léčby uhlíkovým krytím, byli průměrně hospitalizováni po dobu 12 týdnů a průměrně dostávali krytí Tecasorb po dobu 10,4 týdne.

U každého pacienta byl před započetím terapie založený pracovní protokol, podle časového harmonogramu byl prováděn laboratorní screening a před aplikací Tecasorbu po sedmi, 14 a 28 dnech od začátku terapie byl proveden stěr k mikrobiologickému vyšetření. Prakticky u všech pacientů byla zhotovena fotodokumentace před aplikací, v průběhu léčby a před ukončením aplikace. U mnohých pacientů léčba v době zpracovávání zprávy ještě kontinuálně pokračovala. Kromě spodiny defektu byla mikrobiologicky vyšetřována i samotná použitá tkanina (výsledky šetření jsou předmětem jiné klinické studie).

Technika ošetřování

Okolí defektu bylo kvůli ekzematizaci ošetřeno 15% vodním roztokem methylenové modři nebo briliantové zeleni do vzdálenosti asi 3 cm. Po zaschnutí roztoku byla na plochu nanesena jemná vrstva indiferentní pasty (zinková pasta, Pityol, Endiaron pasta). Spodina defektu byla ošetřena buď oplachem slaborůžového roztoku hypermanganu, nebo 3% borové vody (podle individuální snášenlivosti pacienta). Na takto připravený terén bylo položeno krytí černým sorbentem na ránu tak, aby kopírovalo povrch spodiny defektu, tzn.bílou tkaninou navrch.

Vzhledem k tomu, že jsme v průběhu ošetřování chtěli zabezpečit optimální sací schopnost krytí, byl přidáván navíc sterilní čtverec gázy nebo longeta a poté bylo vše fixováno obvazem. Na začátku jsme u některých pacientů prováděli převazy i dvakrát denně, později jsme standardně prováděli převazy každých 24 hodin u hospitalizovaných pacientů, u ambulantních pak podle snášenlivosti jednou za 48 nebo 72 hodin.

Hlavně bércové vředy

Největší sledovanou skupinou byli pacienti s diagnózou ulcera cruris postphlebiticum. Šlo především o nemocné starší věkové skupiny, kteří jsou pro uvedenou diagnózu léčeni už mnoho let různými dermatologickými externami (v některých případech absolvovali i neúspěšný operační zákrok, po kterém došlo k odloučení štěpů a vytvoření nových defektů) a různými typy ošetřovacích technik - kompresemi vaky, hubkami, aplikacemi plasminu, chymotrypsinu a jinými. U těchto pacientů jsme důsledně dbali na okolnost, aby přidružené chronické venózní insuficience byly medikamentózně zvládnuté.

K léčbě pomocí Tecasorbu jsme přistupovali po ev. přeléčení antibiotiky (podle kultivace a citlivosti stěru ze spodiny defektu, v průběhu aplikace Tecasorbu pak nebyla u pacientů celkově aplikována antibiotika ani chemoterapeutika). Použití krytí Tecasorb se v těchto indikacích ukázalo jako mimořádně výhodné.

Pacienti téměř bez výjimky udávali ústup bolestí, byla zřejmá eliminace zápachu, často znemožňujícího zařazení pacienta do společnosti, a po vyčištění spodiny defektu, k němuž docházelo v průměru již za 7 až 12 dnů, byly již patrné granulace, zdvihnutí spodiny defektu a počátek epitelizace od krajů a ostrůvků. Další převazy a aplikace Tecasorbu si pacient po zaškolení mohl provádět sám doma. V jednom případě u rozsáhlého, téměř cirkulárního ulcusu došlo zpočátku k pocitu pálení a napětí v celé ošetřované oblasti a celá aplikace byla přerušena. Jedna z žen rovněž udávala pocit pálení a napětí, ale u této pacientky jsme se po týdenním přerušení opět k aplikaci vrátili bez vedlejších nežádoucích efektů.

Druhou velkou skupinou byli diabetici s přidruženými trofickými změnami předkolení ve smyslu ulcerací ve velké většině na podkladu varikózního komplexu. U všech těchto pacientů jsme předpokládali makro- a mikroangiopatie a v tomto směru byla i směrována podpůrná léčba a samozřejmě i průvodní léčba diabetu. Výsledky u této skupiny bylo možno hodnotit taktéž jako velmi dobré.

Pacienti především oceňovali komfort ošetřovací techniky a možnost zařazení do pracovního procesu v poměrně velmi krátké době. Pozitivně se zlepšila trofika tkaniva, chabé granulace na spodinách defektu rychle nabývaly živě červenou barvu a brzy nastupovala epitelizace.

V celkovém hodnocení v polovině případů došlo k úplnému vyhojení defektů, u ostatních v době hodnocení studie byly defekty v podstatně zlepšeném stavu s předpokladem výrazné epitelizace, granulace a zmenšování chorobných ploch s výhledem úspěšného završení léčby. Dva pacienti od léčby Tecasorbem upustili (začali užívat Iruxol mono).

Ve třech případech jsme přistoupili k aplikaci Tecasorbu i u tumorózních onemocnění. Nepředpokládali jsme samozřejmě terapeutický efekt ve smyslu hojení nebo vyléčení. K aplikaci nás vedla okolnost, že šlo o rozsáhlé karcinomy typu basalioma terebrans faciei et temporalis (histologicky verifikované) se spodinami povlečenými nekrotickými a hnisavými pablánami.

Všichni pacienti byli v dispenzáři onkologa, po absolvování všech dostupných terapeutických postupů (radioterapii, operačních zákrocích, chemoterapii) nebyla další léčba mimo paliativní vzhledem k rozsahu a lokalizaci a věku pacientů možná. Aplikací Tecasorbu jsme se snažili především eliminovat nepříjemný zápach a vyčistit spodinu rozsáhlých defektů.

Tyto dva předpoklady byly v plné míře splněny. Navíc pacienti udávali i mírné analgetické účinky. Takže z tohoto hlediska je efekt možno hodnotit jako úspěšný.

Ani v jednom z pozorovaných případů nedošlo ani k minimálnímu zhoršení stavu pacienta oproti stavu před zahájením studie.

Tecasorb se osvědčil

V rámci naší studie jsme měli možnost u několika pacientů porovnat účinek přípravku Tecasorb s přípravkem firmy Lohman Rauscher pod firemním názvem Vlievaktiw. Komprese Vlievaktiw má sice relativně silnou sací schopnost díky silné vrstvě buničiny, ale absorpce pachů a bakterií není srovnatelná s Tecasorbem, navíc struktura kompresivního obvazu neodpovídá skutečnosti deklarované výrobcem. Aktivní uhlíková část se nedostává do přímého kontaktu se spodinou ošetřovaných ploch, ovšem sací schopnost Vlievaktiwu může být za určitých podmínek silnější, není-li u krytí Tecasorb použita dodatečná krycí vrstva sacích kompresí.

Princip působení kompresního krytí Tecasorb je dána nejen samotným působením sorpčních schopností aktivního uhlíku, ale je podpořena i činností patentované krycí nosné vrstvy a je fakticky i zesilována dalšími vrstvami, kdy se plně rozvíjí princip dodatečného osmotického efektu. Přídavné vrstvy vláknitých kompresí pak celkový efekt podporují a zesilují jej.

Podle dosavadních výsledků u poměrně velkého souboru pacientů se přes různorodost indikačních skupin jeví použití sorpčního krytí Tecasorb jako mimořádně dobré. Vynikající vlastností je vyšší přilnavost tkaniny ke spodině defektu.

Poslední verze finálního výrobku Tecasorb s přídavnou vnitřní vrstvou a dodatečnou vrstvou krycí komprese dokonce odstranila jediný mírný nedostatek původně slabšího sacího efektu. Lékaři, ošetřující personál i samotní pacienti oceňují především jednoduchost ošetřovací techniky při aplikaci tkaniny Tecasorb na ošetřované rány, eliminaci často nepříjemného zápachu z rozkládajících se produktů mikroorganismů a výrazné zmírnění pocitu bolestivosti způsobené pseudoanalgetickým působením.

Nezanedbatelný je i fakt, že po zácviku se pacient velmi rychle vrací do pracovního procesu. V průběhu studie ani později při používání v běžné klinické praxi jsme nezaznamenali jakékoli nepříznivé reakce organismu ve smyslu lokálního dráždění nebo alergických projevů. Lze tedy dovodit, že jde o zdravotnický prostředek, jejž lze hodnotit jako biokompatibilní i z hlediska požadavků všech výše zmíněných indikací.

Zajisté nezanedbatelným kladem krytí Tecasorb je ekonomický faktor (převazy obden nebo každý třetí den, zkrácení doby nutné hospitalizace) a návrat pacienta do jinak pro něj nepřístupné společnosti. Schopnost běžně pracovat pak je kromě jiných předností tím, co pacient velmi oceňuje.

Klinická studie na našich pracovištích potvrdila, že sorpční krycí obvaz Tecasorb působí rychlé vyčištění ulcerózních defektů a jiných hnisavých ran, zabraňuje druhotné infekci, eliminuje nepříjemné pachy, urychluje hojení a působí i analgeticky. Podstatně přispívá i k pocitu komfortu pacienta, přičemž tento fakt byl obzvláště kladně hodnocen. V mnohých případech použití Tecasorbu vedlo i ke zkrácení doby hospitalizace. 

________________________________________________________________________________________________ 

Mechanismy působení bioaktivní dvojvrstvy

Deodorace
Dokonalá eliminace zápachu nastupuje v krátké době po aplikaci zdravotnických prostředků z rodiny Tecasorb. Uplatňuje se při ní chemisorpce i fyziosorpce, a to zejména v úvodní fázi hojení chronických defektů, které jsou pomocí Tecasorbu vesměs ošetřovány metodou mokrého hojení. Po přiložení aktivního sorpčního obvazu dojde mimo jiné rovněž k pohlcení molekul plynů a kapének obsahujících "aromatické" látky působící na čich.

Bakteriostáza
Při použití aktivního sorpčního krytí dochází k bakteriostatickému efektu v důsledku vytvoření a dlouhodobého udržení (po celou dobu hojení rány) specifického mikroklimatu v ráně, tj. jak na jejím povrchu, tak i v intercelulárních prostorech tkání při jejím povrchu.

Analgezie
Analgetický efekt přichází v důsledku odsátí mediátorů zánětu a dalších látek dráždících volná nervová zakončení z prostoru rány. Paradoxně je v některých případech, zejména v úvodní fázi hojení rány, pozorována zvýšená bolestivost. Ta vzniká v důsledku odkrytí volných nervových zakončení odstraněním detritu. Receptory bolesti jsou v této fázi přímo vystaveny dráždivým látkám, které doposud z rány zcela nevymizely, a centrum bolesti je vzhledem k předchozímu útlumu citlivější.

Hemostypse
Uplatňuje se zejména u čerstvých poranění krvácejících z kapilár a drobnějších cév, u plošných poranění kožního krytu, při krvácení z peroperačně rozrušených srůstů, při operativě na parenchymatózních orgánech, po extrakcích zubů, jako první pomoc u střelných a bodných poranění v rámci aplikované komprese. Při přiložení sorpčního krytu a aplikaci mírného tlaku dojde ke zmenšení prostor mezi vlákny uhlíku a tím ke zvětšení kapilárních sil působících na krevní plazmu. To způsobí urychlenou absorpci krve do sorpční uhlíkové vrstvy. Protože pro malou velikost molekuly nejsnáze proniká do struktury uhlíkaté síťoviny voda, dojde ve zbytkovém prostoru mezi povrchem rány a sorpční vrstvou, případně mezi jejími listy k významné hemokoncentraci. Současně ale dojde k masivnímu kontaktu faktorů spouštějících hemokoagulační kaskádu se smáčivou (hydrofilní) plochou uhlíku.

Detoxikace
Detoxikační efekt aktivního uhlíku je historicky prověřenou vlastností, široce využívanou například při terapii alimentárních intoxikací. Ve specifickém případě hojení ran jde o vychytávání bakteriálních toxinů, některých exogenních toxinů pocházejících například z hmyzích bodnutí (žihadlo) i endotoxinů vznikajících v nekrotické tkáni. Detoxikační efekt v případě speciální mikrofilamentární formy uhlíku nastupuje velice rychle a je masivní, což odpovídá extrémní měrné aktivní ploše.

Antiinflamatorní a lokálně zklidňující efekt
Podobně jako v případě analgetického působení i zde se uplatní ovlivnění zánětlivé reakce, kdy je snižována koncentrace mediátorů zánětu (histamin), antitoxický efekt, který pomáhá zvládnout přítomnost bakteriálních toxinů, a konečně bakteriostatický efekt způsobený vyčištěním rány.

Stimulace hojení
Skutečnost, že Tecasorb dlouhodobě nejen čistí ránu, ale doslova z ní vysává veškeré volné látky, je podstatou stimulace hojení. Nedostatek živin a nově vytvořený "volný prostor" totiž vede k indukci neoangiogeneze, granulace a epitelizace. Jde o to, že aktivní krytí sice tělu nic nedodává, ale vytváří čistý prostor k uplatnění všech přirozených, tělu vlastních mechanismů hojení.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené