Vyhlídky na regeneraci poškozeného myokardu
Překvapivou informaci přináší prestižní vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences ve studii mezinárodního týmu vedeného německým kardiologem Martinem Bergmannem. Výzkumem na geneticky modifikovaných myších prokázal Bergmannův tým překvapivou schopnost regenerace myokardu po uměle navozeném infarktu.
Vědci se soustředili na funkce molekuly betakateninu, která se významnou měrou podílí na vývoji myokardu u savčího plodu. Podmíněným genovým knokautem genu pro betakatenin získali myši, kterým lze indukovat vyčerpání endogenního beta-kateninu v myokardu. Pokud byl u těchto myší navozen infarkt, docházelo v srdci k evidentnímu množení buněk a jejich diferenciaci na buňky myokardu. Regenerace se projevila i průkazným zvýšením výkonnosti srdce.
Studie znovu potvrdila existenci kmenových buněk v savčím srdci. Tyto buňky zůstávají v srdci z období embryonálního a fetálního vývoje. Za normálních podmínek nejsou s to uplatnit svůj regenerační potenciál. Brání jim v tom exprese genu pro betakatenin v myokardu.
Objev má značný potenciál pro léčbu infarktu myokardu. K dočasnému potlačení exprese genu pro betakatenin v myokardu pacientů by bylo možné využít například RNA-interference. Tento postup se již klinicky používá pro potlačení exprese genů podílejících se na jiných onemocněních, např. u makulární degenerace.
Zdroj: