Vyhláška ruší plošnou vakcinaci
Od prvního listopadu začala platit nová vyhláška, upravující vakcinaci v České republice. Co tato norma přináší?
Hlavní a zásadní změnou je zrušení plošného očkování proti TBC a zavedení selektivní vakcinace rizikových skupin dětí. Toto opatření následuje první krok, jímž bylo v roce 2009 zrušení přeočkování proti této nemoci. Odborných důvodů k takovému uspořádání je celá řada a diskutovali jsme o nich dlouhá léta. Incidence TBC je u nás jedna z nejnižších v Evropě. Přitom BCG vakcinace byla doprovázena velkým množstvím reakcí, nechránila přímo proti onemocnění, a máme dokonce dokumentováno několik úmrtí imunokompromitovaných dětí po aplikaci této látky.
Jak konkrétně tedy budou nyní lékaři v praxi postupovat?
U každého dítěte lékař v porodnici ve spolupráci s matkou vyplní určité anamnestické údaje do formuláře, který bude mít jednotnou podobu. Na základě těchto údajů očkování proti TBC doporučí či ne. Praktický lékař pro děti a dorost dostane propouštěcí zprávu s tímto dotazníkem a případně dítě odešle na spádovou kalmetizační stanici. Mimo jiné tak odpadají komplikace, které vznikaly při očkování ještě v porodnici. Vakcínu je třeba připravit pro více dětí najednou, což v menších zařízeních může být problém. Určité regionální zastoupení kalmetizačních stanic bude nepochybně nadále potřebné a v určitém směru jejich význam stoupá. Je také zajištěno, aby novorozenec, který byl vyhodnocen jako rizikový, nevypadl ze zorného pole zdravotníků. Informaci o každém takovém dítěti dostanou kalmetizační stanice již z porodnice.
Jak zrušení primovakcinace proti TBC ovlivní podávání ostatních vakcín?
Jednoznačně se nyní otevírá prostor, který jsme v nejútlejším věku potřebovali pro vyladění dalších očkování. První dávku hexavakcíny můžeme podávat už ve dvou měsících, což je důležité z hlediska ochrany proti pertussi, která je v současnosti větší hrozbou než TBC. Druhá dávka hexavakcíny pak může následovat za měsíc, kdy by se zároveň začínalo s vakcinací proti pneumokokům. To je z mého pohledu praktické, mnoho pediatrů koneckonců již takto očkovalo, nyní to bude snazší.
Další chystanou změnou je novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která nyní prochází připomínkovým řízením. Je tam nějaké citlivé místo?
Zde například usilujeme o to, aby v této normě bylo uvedeno, že dítě musí dostat tři dávky vakcíny proti pneumokokům nejpozději do sedmého měsíce, ale nebude tak striktně vymezen začátek očkování, jako tomu bylo doposud. Pediatrům to umožní podat vakcínu bez problémů dříve než až od třetího měsíce. Stejně tak chceme, aby bylo jasně dáno, že zdravotní pojišťovny hradí booster dávku šest měsí-
Pokračování na str. 5
ců po třetí dávce, což může být už v prvním roce života.
Nabídka nepovinného očkování se neustále rozšiřuje. Zdaleka přitom nejde o symbolické částky. Nyní VZP přichází se dvěma poměrně velkými iniciativami, jež by měly dostupnost této vakcinace zvýšit. Program "Třetí dávka zdarma" napomáhá vakcinaci proti HPV, projekt "Chraňte své dítě, my vás podpoříme" je zase nasměrován na rotavirové infekce. Myslíte, že to skutečně může pomoci?
Určitě ano. Do poloviny roku 2009 bylo proti HPV naočkováno přibližně 100 000 dívek a žen. Přitom i zde se loni začala projevovat krize a zájem veřejnosti klesal. Pro zmíněný projekt Třetí dávka zdarma VZP připravila 30 000 certifikátů, 20 000 již bylo vyčerpáno. To znamená obrovský posun, a za několik málo měsíců. Stejně tak má podle mě velký význam program namířený proti rotavirovým infekcím, kde příspěvek rovněž pokrývá zhruba třetinu nákladů. Navíc nyní je šance, že se zájem o vakcinaci proti rotavirům zvýší díky tomu, že rodiče novorozenců již nemusejí přemýšlet o tom, zda zaplatit vakcinaci proti pneumokokům - mimochodem v roce 2009, než toto očkování začaly hradit pojišťovny, se pro takovou investici rozhodlo přibližně 40 % rodin, což je podle mého názoru docela dost. I zde je výhodné, že došlo ke zrušení plošné vakcinace proti TBC. Rotavirovou vakcínu je nutné podat v prvních týdnech života, a to často s kalmetizací interferovalo. Tyto programy VZP pracují s tzv. certifikáty. Pro lékaře i pro rodiče nemusí být snadné si na to zvyknout. Byla to však jediná cesta, jak docílit, že na hrazení těchto příspěvků se zároveň podílí pojišťovna i výrobci vakcín.
Zdroj: Medical Tribune