Přeskočit na obsah

Výdej léků na předpis klesá

Pozitivní efekt přineslo i zavedení třicetikorunového regulačního poplatku za položku na receptu. Pacienti u volně dostupných přípravků preferují jejich nákup za hotové a nenechávají si je už tak často lékařem předepisovat. To přináší prokazatelné úspory systému veřejného zdravotního pojištění. Dokládá to i připojený graf dokumentující výrazný pokles podílu balení Ibuprofenu vydaných na lékařský předpis na celkové spotřebě. Podobné výsledky lze pozorovat i u Paralenu 500 – zatímco v 1. čtvrtletí loňského roku bylo 9 až 12 procent všech balení vydáno na předpis, letos v lednu tento poměr klesl na pouhý zlomek procenta.

Výše citovaná data uvedlo 28. února vedení GML na svému breefingu, jehož téma znělo „Změny dva měsíce poté“.

Dokončení na str. B2

Výdej léků na předpis klesá

Dokončení ze str. B1

Celkovou úsporu výdajů veřejného zdravotního pojištění na léky, kterou přinesou nejen už zmíněné regulační poplatky, ale také nová pravidla výpočtu konečných cen léčiv a zavedení generické substituce, odhaduje GML na 15 až 20 procent.

Regulační poplatek za položku na receptu se podle PharmDr. P. Krpálka na celkových příjmech veřejných lékáren nijak výrazně nepodílí. Z vybraných 30 Kč jde 24,26 Kč na pokrytí průměrného snížení ceny vydaného léku (bez DPH); odvod DPH pak představuje 2,48 Kč, takže na příjem lékárny zbývá 3,26 koruny. Aktuální dopad nových opatření na hospodaření soukromých lékáren je podle grémia možno vyjádřit poklesem o 25 až 30 procent, tento propad se však bude postupem času podstatně snižovat. „Jedním z důvodů současné situace je i fakt, že se mnoho lidí na konci minulého roku léky předzásobilo,“ řekl člen představenstva GML PharmDr. Zdeněk Blahuta.

Dalším podstatným tématem breefingu byl i ekonomický dopad nové lékové cenotvorby a regulačních poplatků na spotřebitele. Vedení GML dokumentovalo, jaké úspory přinese pacientům u vybraných léků jejich nákup za hotové oproti tomu, kdyby si je nechali předepsat a uhradili třicetikorunový regulační poplatek a ev. doplatek (viz tabulku).

Představitelé Grémia majitelů lékáren dále potvrdili předpoklad, že zavedení generické substituce se projeví v podstatně intenzivnější komunikaci generických farmaceutických firem s lékárníky. „Samozřejmě jsme výrobci léčiv oslovováni daleko častěji než v minulosti a samozřejmě farmaceutické firmy nabízejí různé bonusové programy, to nemusíme utajovat,“ potvrdil Z. Blahuta. Naproti tomu se podle něj vůbec nenaplnily předpovědi „ochladnutí“ vztahu mezi lékaři a lékárníky ani prognózy obtíží při výběru regulačních poplatků.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2008, strana B1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené