Vůči španělské chřipce jsme odolní
Před časem vzbudila velkou pozornost zpráva, že chřipkový virus A H1N1 se podařilo virologům rekonstruovat z fragmentů virové dědičné informace izolovaných z těla oběti španělské chřipky pohřbené do aljašského permafrostu.
Na jedné straně šlo bezesporu o úspěch tzv. syntetické biologie, jež dokázala vrátit na tento svět dávno zmizelý mikroorganismus. Výzkum na rekonstruovaném viru je přínosem pro výzkum chřipkových virů a pro vývoj vakcín a léků.
Na druhé straně byl tento počin vnímán jako silně kontroverzní.
Už první výsledky výzkumů potvrdily, že virus španělské chřipky byl výjimečně virulentní. Někteří odborníci a značná část laické veřejnosti považovali rekonstrukci viru za riskantní krok, který může stát u vzniku nové smrtící pandemie.
Tým Adolfa Garcii‑Sastreho z Mount Sinai School of Medicine nyní publikoval ve vědeckém časopisu Nature Communications výsledky experimentů, jež mohou podobné obavy aspoň částečně utišit.
Vědci otestovali vakcínu cílenou na současný pandemický chřipkový virus H1N1 tzv. mexické chřipky i proti rekonstruovanému viru španělské chřipky a zjistili, že vakcína je účinná.
Pokus byl proveden na laboratorních myších, které byly očkovány vakcínou proti sezonní chřipce nebo pandemické chřipce. Kontrolní skupina očkována nebyla. Následně byly myši vystaveny viru španělské chřipky. Skupina očkovaná proti pandemické chřipce byla jediná, která infekci přežila, a také morbidita byla u těchto myší výrazně nižší.
Další laboratorní testy potvrdily, že protilátky vytvořené myšmi po podání vakcíny proti pandemické mexické chřipce reagují i s virem španělské chřipky.
„Vzhledem k tomu, že proti chřipkovému viru H1N1 2009 byly již očkovány miliony lidí, lze považovat odolnost ke chřipkovému viru H1N1 1918 za poměrně rozšířenou.
Náš výzkum naznačuje, že lidé, kteří byli vystaveni viru pandemické chřipky, jsou zřejmě rovněž odolní,“ konstatuje Garcia‑Sastre.
Zdroj: Medical Tribune