Vnesly by do systému spoluúčasti jasno pevné doplatky?
* PharmDr. Stanislav Havlíček,
Česká lékárnická komora
Účtování zdravotní péče mezi poskytovatelem a pojišťovnou může být složité.
Je to sice nepříjemné, ale podmínky jsou pro všechny stejné a každý se s tou složitostí nějak vypořádá. U pacientů to neplatí. Pokud jsou pravidla pro určení doplatku příliš složitá nebo nepochopitelná, nedokáže pacient posoudit spravedlnost takové transakce. Buď se situaci rezignovaně poddá, nebo odchází frustrován pocitem nespravedlnosti.
Možnost předpovědět výši doplatku, nejlépe v okamžiku předepsání léčivého přípravku, znamená pro všechny zúčastněné, lékaře, lékárníky i pacienty, výrazné zjednodušení. Lékárníkům takové řešení usnadní komunikaci s pacientem i s lékařem. V současnosti věnují spoustu času a energie vysvětlování rozdílů ve výši doplatků za léky v různých lékárnách.
Zkušenosti zahraničních kolegů jasně ukazují, že v případě pevně stanovených pravidel spoluúčasti se pacienti nesoustředí na výši částky za doplácená léčiva (protože je všude stejná), ale věnují pozornost doporučením lékárníků, jak léky správně užívat. Analogicky to platí i pro pozornost pacientů u lékaře. V systému jednotných doplatků by měl lékař i pacient možnost zohlednit zvolenou terapii i z pohledu výše spoluúčasti pacienta již v ambulanci před předepsáním léků. Lékař by mohl informovat pacienta o výši doplatků již při předepisování. Takovou praxi známe koneckonců z minulosti.
* Mgr. Marek Hampel,
předseda představenstva Grémia majitelů lékáren
Je všeobecně známou skutečností, že systém stanovení ceny léčiva je u nás poměrně složitý a naprosto nepřehledný snad pro všechny. Ono ani tak nejde o pevný doplatek, ale jedná se o zavedení takové cenotvorby a stanovování výše úhrady léků, které budou definovat základní ukazatele, důležité pro pacienta i lékaře: kolik stojí lék, kolik zaplatí zdravotní pojišťovna a kolik doplatí pacient. Grémium majitelů lékáren by uvítalo takové zákony, které zajistí nejen našim pacientům, ale i lékárníkům a lékařům přehledný způsob stanovování cen léků. Současný stav je skutečně neúnosný.
* PharmDr. Radim Petráš,
výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu
Léky patří v naprosté většině evropských zemí ke komoditám s regulovanými cenami. Protože se díky existenci povinného zdravotního pojištění léky v Evropě kupují za veřejné peníze a pacienti doplácejí hotově jen část jejich ceny, usoudily vlády, že je zapotřebí jejich ceny limitovat. Lze je regulovat v podstatě třemi způsoby.
Prvním je stanovení ceny minimální, ale v tomto případě si vzpomenu jen na prezidenta Medveděva, jenž v rámci boje proti oslepnutí národa stanovil od letošního ledna minimální cenu lahve vodky.
Druhým způsobem regulace je cena pevná, která se u nás uplatňuje například při prodeji cigaret; to znamená, že například za krabičku cigaret nejmenované značky zaplatím momentálně všude sedmdesát pět korun. (I když upřímně, uvítal bych, kdybych je někde mohl dostat levněji.)
A třetí cestou, jak se u nás regulují právě léky, je stanovení maximální, nepřekročitelné ceny výrobce (a v případě léků ještě navíc maximální, nepřekročitelné výše obchodní přirážky, chcete-li marže pro velkoobchod a lékárnu; odvozuje se právě z ceny výrobce). Takto jsou pravidla nastavena a jsem pevně přesvědčen, že se v České republice dodržují. Důvodů existence různě vysokých doplatků pacientů může být několik, ale úplně všechny vyplývají z poskytnutí slevy!
Buďto výrobce neprodává svůj lék za maximum toho, co je mu povoleno, a nižší doplatek pacienta je součtem této slevy a nižší obchodní přirážky lékárny, nebo se lékárník rozhodne mít více pacientů díky tomu, že nebude uplatňovat maximálně možnou marži. V každém případě ten, kdo má z takového postupu jasně vyčíslitelný finanční prospěch, je vždy pacient a díky neuplatnění maximální ceny zároveň i zdravotní pojišťovny. Podtrženo sečteno, ve výsledku se uspoří nejen soukromé, ale i veřejné peníze. Všichni, kdo volají po zavedení pevných doplatků nebo pevných cen léků vlastně neříkají své vládě a zákonodárcům nic jiného, než "Zakažte slevy!".
* MUDr. Radmila Růžičková,
praktická lékařka, Domažlice
Myslím si, že je to dobrý nápad, určitě by to pacientům pomohlo. Pokud by se zavedly celostátně pevné ceny a celou záležitost dozoroval někdo, komu nejde jen o velký výdělek, tak by to mohlo být lepší než současný systém. Pro mě jakožto předepisujícího lékaře by se však nic nezměnilo.
* MUDr. Jaroslav Plecháč,
praktický lékař, Stříbro
Pokud by pevné doplatky nebyly stanoveny na nehorázně vysoké úrovni, mohlo by to být dobré. Já osobně jsem kardiak a za léky doplácím 450 Kč na krabičku - pokud by se cena snížila, budu jako pacient rád. Jako ošetřujícímu lékaři je mi to jedno - já ty peníze vybírat nebudu. Ale líbilo by se mi to z hlediska nemocničních lékáren, kde jsou poplatky minimální. Místní pacienti jedou raději až do plzeňské nemocniční lékárny, než aby ve zdejší lékárně připláceli třeba dvě stovky. Některé léky, jako třeba na cukrovku, na srdce či vysoký tlak, tedy léky, které lidi brát musejí(!), už teď mají nasazené doplatky vysoko - bojím se, aby je někdo nenasadil ještě výš.
* Ohlasy lékařů z diskusního fóra na webu www.tribune.cz
Současné stanovování doplatků by se spíše hodilo někam na plodinovou burzu. Léky by neměly být zboží jako boty či hodinky. Není dobré, že se změna doplatku léků změní dvakrát během jednoho dne, a to třeba o sto procent. Pacient aby obcházel všechny lékárny v obci anebo sledoval činnost SÚKL a čekal na dobu, kdy bude doplatek nejmenší. Může to být pro někoho dobrá zábava, ale většinu pacientů to štve. I lékaři by měli mít informaci, kolik jejich pacient bude za lék doplácet, což současný systém doplatků zcela vylučuje. Jenže bojím se, že pevné doplatky budou jednoznačně znamenat výrazně vyšší doplatky. Už teď mám pacienty, kteří odmítají potřebnou medikaci pro nedostatek financí. Je to směr, jímž má naše společnost pokračovat?
Systém by měl vypadat asi následovně. Vyhlášení úhrady předem na určité období; firmy pak dostanou určitý čas na určení ceny, a tedy doplatku pro pacienta. S cenou už potom po celé období nebudou moci hýbat a bude závazná. Takže nebude možné cenu měnit několikrát do roka a selektivně pro "vybrané" lékárny ji dávat třeba o 30 % nižší než pro ostatní. Firma, která nabídne nejnižší cenu generika, získá celý trh. Ceny a doplatky tedy určitě nebudou vyšší než dnes, spíš naopak.
Zdroj: Medical Tribune