Vliv drospirenonu na premenstruační syndrom
Vědci z thajského Bangkoku posuzovali efekt orální antikoncepce s progesteronovou složkou drospirenon (preparát Yasmin) na příznaky premenstruačního syndromu (PMS).
Klinické studie, která byla otevřená nekomparativní, se účastnilo 100 žen rozhodnutých brát minimálně po dobu příštích šesti měsíců orální kontracepci. Ženy dostaly 4 blistry antikoncepce, která obsahovala 21 tablet, každá po 3 mg drospirenonu (a 30 μg ethinylestradiolu), tzn. zásobu na příští čtyři cykly (1 cyklus = 28 dnů). Páté a šesté balení dostaly při kontrole ve 4. cyklu. Ženy byly posuzovány pomocí dotazníku WHAQ (Women’s Health Assessment Questionnaire), a to jak na začátku studie, tak při každé další návštěvě, jež zmapovala všechny tři fáze jejich menstruačního cyklu. Ve výsledku se porovnával stav před užíváním dané antikoncepce (na začátku studie) a po šestiměsíční terapii. Po půlročním užívání antikoncepce zaznamenaly ženy v premenstruační fázi významný pokles symptomů PMS, jako jsou pocit duševního napětí, citová labilita, zadržování tekutin, neobvyklý hlad či žízeň a nežádoucí vlasové změny. V období menstruace a postmenstruační fázi si signi‑ fikantně méně žen stěžovalo na horší koncentraci a také duševní napětí a nežádoucí vlasové změny.
Orální kontracepce obsahující drospirenon (v tomto případě Yasmin, v ČR máme k dispozici Yadine a Yasminelle) se podle této práce ukázala být vhodnou pro ženy, které se chtějí chránit před početím a zároveň je trápí dyskomfort v období před nástupem menstruace a v průběhu menstruačního cyklu obecně.
Zdroj: Arch Gynecol Obstet. 2006 Nov 18.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 9/2007, strana A7
Zdroj: