Přeskočit na obsah

Vliv dlouhodobého podávání opioidů na práh bolesti

Mnoho studií prokazuje dobrou analgetickou účinnost opioidů při tlumení bolesti. Dlouhodobé studie (více než 5 týdnů) prokazují zlepšení funkční kapacity pacientů a zlepšení tlumení bolesti. Ve většině z nich je vylučujícím kritériem předcházející závislost na lécích. Někteří pacienti dlouhodobě užívající opioidy si stěžují na agitovanost, poruchy spánku, nauseu a zvracení, zácpu, poruchu kognitivních funkcí, a dokonce hyperalgezii. Jednoznačná příčina vzniku hyperalgezií po expozici opioidy není známá, předpokládá se určitá role NMDA receptorů.

Studie autorů článku si dala za cíl sledovat intenzitu bolesti v homogenní skupině pacientů po vysazení dlouhodobě užívané opioidní medikace (17 měsíců) pro bolesti v bederní oblasti páteře (LBP). Pacienti byli rozděleni do tří sledovaných skupin: pacienti s opioidní medikací a chronickou bolestí, pacienti bez opioidní medikace (poslední 3 měsíce před vstupem do studie) a chronickou bolestí a pacienti bez opioidní medikace a bez bolestí. Skupina pacientů s bolestí měla 35 sledovaných subjektů, skupinu opioid naivních pacientů s bolestí tvořilo také 35 pacientů a opioid naivních pacientů bez bolesti bylo 28. Intenzita bolesti (odpověď na termické dráždění v oblasti bederní páteře a nedominantní ruky) byla zaznamenávána jeden den před vysazením opioidní medikace (T1), tři dny po něm (T2) a 6 měsíců po něm (T3). Pacienti při vstupu do studie vyplňovali dotazník s demografickými daty, lokalizací bolesti a intenzitou bolesti měřenou na VAS (0 až 10). Výsledky studie prokázaly časovou změnu termického prahu bolesti ve stanovených časových odstupech u všech tří sledovaných skupin. Porovnání jednotlivých skupin pacientů vůči sobě v daném časovém intervalu již tak výrazné nebylo.

Studie zjistila, že:

dlouhodobá expozice (v průměru 17 měsíců) nezpůsobuje nárůst ani pokles senzitivity k bolesti;

vysazení opioidní léčby signifikantně snižuje práh bolesti po dobu 3 týdnů po vysazení medikace, tento efekt však není delší než 6 měsíců.

Výsledky sledování ukazují, že práh bolesti je u opioid naivních i opioid dependentních pacientů stejný v době T1. Ve srovnání se zdravými pacienty bez medikace je práh bolesti pro tepelný bolestivý stimul signifikantně nižší. To autoři vysvětlují tím, že low back pain může sama o sobě způsobovat periferní senzitizaci, která pravděpodobně nikterak nesouvisí s opioidní medikací.

Sledování bylo povoleno etickou komisí univerzity v německém Heidelberku, pacienti se rekrutovali z ortopedické kliniky.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené