Vláda ustupuje od škrtání platů
Do Prahy se minulé úterý sjely stovky zdravotníků, aby demonstrovaly proti chystanému snížení platů státních zaměstnanců o deset procent i proti některým změnám v zákoníku práce. Spolu s nimi demonstrovaly tisíce zaměstnanců z řad policistů, hasičů a dalších profesí. Na Palachově náměstí se sešlo odhadem 40 000 nespokojených lidí.
V reakci na demonstraci odborů vláda částečně ustoupila. Tarifní platy se nemají škrtat plošně. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) už netrvá na tom, aby se zaměstnancům veřejného sektoru výrazně snížila tarifní část platu na úkor osobního příplatku. Podle Drábka už není ihned nutné zrušit automatické zvyšování platu dle délky praxe. A do třetice – vláda už neusiluje ani o plošné snížení tabulkových platů o deset procent. „Platové tabulky by zůstaly tak, jak jsou, zavedlo by se ale v jejich rámci pásmové odměňování,“ uvedl Drábek minulou středu na jednání s odboráři.
Dokončení na str. A3
Jak poukazují Hospodářské noviny, toto řešení není úplnou novinkou. Teoreticky existuje již nyní ve zdravotnictví. Ve skutečnosti se ale ve státní správě vůbec nepoužívá.
Nicméně výraznému snížení platů státní zaměstnanci stejně neujdou. Ministr Drábek plán pouze odložil a nový systém odměňování chce spustit od roku 2012. Odbory s takovým řešením nesouhlasí. Změny v tarifních platech by každopádně nejvíce zasáhly právě zdravotníky. Ti proto vyhlásili na 15. října stávkovou pohotovost. Podle Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče lze dosáhnout plánovaných vládních úspor i ve stávajícím systému, aniž by utrpěly příjmy zdravotníků. Ministr zdravotnictví Leoš Heger lékařům i sestrám slíbil, že pro zdravotníky vyjedná výjimku ze změny tarifů. Písemně však zatím žádná změna nikde ustanovena není.
Návrh ML, o. s., na úpravu platových tarifů lékařů
„Na základě veřejné výzvy ministerstva zdravotnictví k předložení návrhů nové podoby platové tabulky pro zdravotníky považujeme jako organizace zastupující zájmy mladých lékařů za povinnost předložit vlastní návrh na platové ohodnocení lékařů,“ uvádí prohlášení předsednictva Mladí lékaři, o. s. Návrh občanského sdružení Mladí lékaři ideově vychází ze struktury jednotné mzdové tabulky pro lékaře platné v SRN (ke stažení na http://www.marburger-bund.de – Tarifpolitik). „Určujícím parametrem pro výši tarifní mzdy lékaře je v našem návrhu průměrná mzda ve státě násobená variabilním koeficientem, jehož absolutní hodnota je dána kvalifikací, pozicí a délkou praxe daného lékaře,“ upřesňuje se dále v prohlášení.
Nevelké rozdíly přímého daňového zatížení mezi ČR a SRN vzhledem ke dnes v ČR již fungujícím tržním cenám stáží, postgraduálních kursů a poplatkům za atestaci nepovažují představitelé občanského sdružení Mladí lékaři za rozhodující. Naopak adekvátní ohodnocení lékařů by podle nich výrazně pomohlo odstranit smlouvy s pokutami ze strany zaměstnavatelů (kvalifikační dohody a rezidentury), lékařům známé pouze v Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Slovinsku a Chorvatsku, a taktéž by výrazně přispělo k řešení nevyhovujícího systému financování specializačního vzdělávání lékařů v ČR.
V prohlášení se dále uvádí: „Z porovnání reálných hrubých tarifních platů lékařů v ČR a SRN za standardní pracovní dobu je jasně patrno, že nastupující lékař absolvent sponzoruje zdravotní systém ČR měsíčně částkou přes deset tisíc korun. Na rozdíl od nyní platného podprůměrného platového ohodnocení mladého lékaře v ČR pokládáme náš návrh za sociálně vyvážený – a to jak s ohledem k nárokům společnosti na kvalitu a odpovědnost naší práce, tak i v souvislosti s ohodnocením státních zaměstnanců v jiných odvětvích, včetně mladých učitelů, soudců, státních zástupců apod.
Podstatnou předností našeho návrhu je výše platu daná násobkem průměrné mzdy, což určuje jasná a transparentní pravidla pro valorizaci mezd dle aktuální výše průměrné mzdy. Případná další ekonomická krize či konjunktura se tak odrazí i na mzdách lékařů, a to jak směrem dolů, tak nahoru dle ekonomické výkonnosti státu – v tom spočívá solidární prvek našeho návrhu s ostatními zaměstnanci státního i nestátního sektoru.
Domníváme se, že finanční zdroje k pokrytí nákladů navrhovaného řešení tarifních mezd lékařů lze nalézt již aktuálně v samotném zdravotním systému, a to zejména hospodárnějšími nákupy zdravotnické techniky, uváženými investicemi do infrastruktury zdravotnických zařízení a změnou lékové politiky státu.
Hledání zdrojů v již nyní ostudné výplatní pásce je pro mladé lékaře nepřijatelné a vede zákonitě u řady kolegů k odchodu do zahraničí či zaměstnání mimo zdravotní sektor.“
Zdroj: Medical Tribune