Vláda schválila 1,8 miliardy. Mají jít na platy v nemocnicích
Minulý týden vláda rozhodla, že navýší měsíční platbu za státní pojištěnce z 845 na 870 korun. Do zdravotnictví tak přijde celkem o 1,8 miliardy korun více. Ministr zdravotnictví slíbil, že celou částku použije na zvýšení platů zdravotníků. Zajistit by to chtěl formou úhradové vyhlášky. Odboráři však s tímto kompromisním rozhodnutím spokojeni nejsou a navíc se obávají, že ani tyto peníze na výplatních páskách zdravotníků neskončí.
„Po konzultaci se zaměstnanci ministerstva zdravotnictví, kteří připravují úhradovou vyhlášku, jsem partnerům dal jasný a závazný slib, že navýšení platů pro všechny nemocnice bez ohledu na jejich formu bude garantováno úhradovou vyhláškou. V případě, že vláda rozhodne o tomto navýšení, tak je jisté, že každá koruna z tohoto navýšení se dostane zdravotnickým pracovníkům do jejich mezd,“ prohlásil ministr po jednání s představiteli zdravotnických odborů den před jednáním vlády.
Následně vláda toto navýšení schválila, i když v podstatně nižší částce, než Svatopluk Němeček požadoval – podle jeho představy měla měsíční platba za státního pojištěnce vzrůst ze současných 845 korun na 904 korun, čímž by zdravotnictví získalo navíc celkem 4,3 miliardy korun. Zdravotnické odbory chtěly zvýšení na částku 1 242 Kč za jednoho státního pojištěnce, což by přineslo do zdravotnictví celkem 28 miliard korun.
„Zde je nutné podotknout, že pokud by se tato částka dala do zdravotnictví, tak nepokryje ani jeho vnitřní dluh. Za posledních osm let byl zmražen vyměřovací základ za státní pojištěnce, zdravotnictví tak přišlo o 18 miliard. Zvýšení DPH v posledních letech přineslo ztrátu více než 10 miliard korun, restriktivní vyhláška v předloňském roce ukrojila ze zdravotnictví 2,4 miliardy korun a opatření ČNB odhadem až 1,3 miliardy korun,“ podotýká předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.
Ministr financí Andrej Babiš opakovaně na adresu ministerstva a odborářů vzkazoval, že do zdravotnictví už žádné další peníze dávat nechce. Krátce předtím, než vláda toto navýšení schválila, uvedl na Twitteru: „Přidám na platy doktorům a sestřičkám. Ale chci garanci, že to půjde přímo jim a neztratí se to zase v černé díře zdravotnictví jako loni.“
Vláda tak odsouhlasila již zmiňovaných 1,8 miliardy korun navíc. Nemocnice i odbory se však obávají toho, zda peníze skutečně ke zdravotníkům dorazí: „To, co slíbil ministr Němeček, je sice velmi hezké, ale peníze na navýšení platů nedorazily do většiny nemocnic (zejména do následné péče) ještě ani letos a zůstávají na kontech zdravotních pojišťoven. Chybějí i garance, že tomu tak bude. Ekonomicky důležitější než přidání za státní pojištěnce je celkový růst mezd v ČR a další faktory. Spíše než samotný nadvýběr je pro zaměstnance daleko významnější, aby se tyto prostředky – včetně navýšení státních plateb – dostaly z pojišťoven do nemocnic, jinak bude jen jakýmsi bonusem pro pojišťovny, ať už bude jakkoli vysoký,“ poznamenává místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.
Skeptický názor vyjadřuje také právník JUDr. Ondřej Dostál: „Zvýšení platů z těchto prostředků může fungovat u přímo řízených organizací ministerstva nebo u dalších organizací, kde jsou zdravotníci odměňováni platem a lze zvýšit tabulkové hodnoty. Není však jisté, zda vedení nemocnic platové tabulky opravdu upraví, až resort dostane peníze navíc.
Druhý problém známe ze školství – slavně dobyté zvýšení platů se vykompenzuje osekáním osobního ohodnocení a odměn a výsledkem bude nivelizace platů mezi schopnými a neschopnými.“
Redakce MT se snažila zjistit, o kolik by nemocniční zdravotníci vlastně dostali více peněz, pokud se mezi ně těchto 1,8 miliardy rozdělí. V nemocnicích pracuje podle různých odhadů 15 tisíc lékařů a zhruba 90 tisíc nelékařů. Hrubým přepočtem tak v průměru vychází na jednoho pracovníka necelé 20 000 Kč ročně před zdaněním…
Zdroj: Medical Tribune