Vítězové a poražení v poločase zákona o specializačním vzdělávání
Jak jsme psali již v minulém vydání Medical Tribune, tento tisk skutečně zakotvuje formulaci, která rezidenta zavazuje „vykonávat povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta po dobu nejméně 5 let od data ukončení specializačního vzdělávání na území České republiky v oboru, ve kterém získal specializovanou způsobilost jako rezident“.
Pokud lékař tomuto požadavku nevyhoví, měl by uhradit poměrné náklady na rezidenční místo. Pozitivní je, že se tu explicitně počítá s tím, že školitel by měl být za svou vzdělávací činnost odměněn: „Dotace se použije na spolufinancování mzdových nákladů na rezidenta v minimální výši 60 % z celkové výše dotace a mzdových nákladů na školitele minimální výši 15 %.“
Dá se však předpokládat, že většina lékařů se bude vzdělávat mimo rezidenční místa. Asi největší pozornost na sebe poutá příloha, která vyjmenovává jednotlivé obory (je jich nakonec 42) spolu s tím, k jakému patří kmeni a jak dlouho v nich specializační příprava trvá.
Jako samostatný obor zde například zůstává dětská psychiatrie (s pediatrickým nebo psychiatrickým kmenem). Onkologové stáli o samostatný onkologický kmen, s tím ale návrh nepočítá. Jak kliničtí, tak radiační onkologové by napříště měli své vzdělávání zahajovat kmenem interním.
Asi největší diskuse budil koncept „jedné pediatrie“ se stejným specializačním vzděláváním bez ohledu na to, zda se lékař stará o děti v primární péči nebo v nemocnici. Návrh se k tomuto řešení přiklání, dětští praktičtí lékaři stále protestují.
Nespokojení jsou i kardiologové. Jejich studium by mělo být pětileté, z toho by ale tři roky připadaly na interní kmen. Ti argumentují tím, že za dva roky se kardiologie naučit nedá. Podobné výhrady mají cévní chirurgové, u nichž se také počítá s obecně chirurgickým kmenem. Výbor pro zdravotnictví by o tomto návrhu měl jednat 9. června.
Specializační obory specializačního vzdělávání lékařů podle komplexního pozměňovacího návrhu novely zákona č. 95/2004 Sb., který v těchto dnech ministerstvo zdravotnictví posílá do Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny.
Zdroj: Medical Tribune