Virulence viru ptačí chřipky pro lidi
Přenos virů z člověka na člověka závisí na jejich schopnosti usadit se v dané části těla, odkud jsou přenášeny na jiného jedince v záchvatech kašle nebo kýcháním.
Virulence viru ptačí chřipky pro lidi
Tým badatelů v čele s Ramem Sasisekharanem z Massachusettského technického institutu prokázal ve článku zveřejněném v magazínu Nature Biotechnology, že virus kmene H5, který mnohem snadněji infikuje drůbež než člověka, se váže na receptorové struktury v podobě řetězců cukrů nebo polysacharidů v „kuželovité formě“. Viry lidských kmenů H1 nebo H3 se naproti tomu váží pouze na receptory s řetězci ve formě „slunečníku“, které jsou u člověka na epiteliálních buňkách v horních dýchacích cestách.
Ale i u člověka jsou receptorové struktury v „kónické formě“, ale jen v dolních dýchacích cestách, kam virus mnohem hůře proniká a odkud se může obtížně přenášet. Řetězce cukrů v podobě slunečníku jsou naproti tomu v nose a v krku.
K většině onemocnění lidí ptačí chřipkou došlo při masivní infekci po přímém kontaktu s nakaženou drůbeží. Odborníci se však obávají, že vysoce patogenní virus ptačí chřipky by mohl zmutovat do formy, která by byla snadno přenosná mezi lidmi, a mohla by tak případně vyvolat pandemii, jež by ohrozila životy milionů osob.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2008, strana A1
Zdroj: