Vicepremiérka Peake podpořila reexport léků
Na konci srpna vláda projednala novelu zákona o léčivech. Cílem této zákonné normy je mimo jiné zlepšit informovanost pacientů o výši doplatků, ztížit zneužívání některých rizikových léků, a také omezit reexporty léčiv. Poslední bod však při vládním jednání z návrhu vypadl.
Kvůli tomu, že Česká republika má jedny z nejnižších cen léků v Evropě, velká část léčiv určených pro český trh mizí prostřednictvím distributorů v zahraničí a dochází k citelným výpadkům. V novele zákona o léčivech tedy byla navržena povinnost distributorovi zároveň provozujícímu lékárnu, aby v dokumentaci vedené k dodávce léčivých přípravků určil, zda léky odebírá jako distributor, nebo provozovatel lékárny. Dále obsahovala ustanovení, že „distributor, který je současně provozovatelem lékárny, nesmí užít k další distribuci léčivé přípravky, které odebral jako provozovatel lékárny.“
Léky mohou vyvážet pouze distributoři
Uvedené věty však z návrhu vypadly, když jej na konci srpna projednávala vláda. Stalo se tak z iniciativy místopředsedkyně vlády Karolíny Peake. Ta později řekla, že „opatření, s nímž ministr Heger přišel, znamenalo v podstatě likvidaci pro celou řadu lékáren, které jsou právě z další distribuce živy.“ Proti tomuto tvrzení se již 2. září ohradilo Grémium majitelů lékáren, sdružení provozovatelů neřetězcových lékáren v ČR. „Pro nás jako pro provozovatele lékáren a lékárníky je naprosto nepřijatelné, aby místopředsedkyně vlády bez konkrétních údajů vyvolávala ve veřejnosti dojem, že reexporty léků z ČR včetně jejich negativních dopadů na naše pacienty jsou snad naším zájmem a zdrojem příjmů,“ řekl předseda Grémia Mgr. Marek Hampel.
Podobně vystoupila i Česká lékárnická komora (ČLnK), jejíž prezident PharmDr. Lubomír Chudoba se dokonce s vicepremiérkou Peake minulý týden sešel, aby o této věci jednali. „Novelizace zákona o léčivech v původním vládním návrhu sice nemohla zcela zabránit nežádoucímu vývozu léčiv do zahraničí, mohla však situaci výrazně zpřehlednit a dát do ruky státním institucím větší možnost k přijetí dalších opatření k zajištění léků pro české pacienty,“ říká. Legislativci by podle něj mohli být i odvážnější. „Podle mých informací rozhodnutí Evropského soudního dvora z roku 2009 připouští, aby členský stát EU přijal ochranné opatření, které sníží hrozbu nespolehlivého zásobování obyvatelstva léčivy, aniž by musel čekat, až se toto riziko naplno projeví,“ uvádí PharmDr. Chudoba a dodává: „Lékárny v České republice se staly opakovaně terčem nepravdivého nařčení, že jsou finančně zainteresovány na vývozu léků, které pak chybějí pro léčbu našich pacientů. Nikdo, ani pověřené státní instituce, však takové tvrzení nedoložil reálnými daty. Ve skutečnosti mohou léky do zahraničí vyvážet výhradně držitelé distribučního oprávnění, tedy distributoři, nikoli lékárny. Ani v současné době není legální prodej léků z lékárny do distribuce, případně přímo do zahraničí. Nedostatek některých léčiv na českém trhu není způsoben lékárnami. Lékárny se věnují především zajištění léčiv pro své pacienty a z vývozu léčiv do zahraničí neprofitují.“
Škrt zachová stávající situaci
V textu uveřejněném v deníku Právo vicepremiérka Peake argumentuje také tím, že reexporty jsou nástrojem ke snížení ceny zvláště originálních přípravků. „Některé členské státy EU – jako například Německo – mají dokonce uzákoněnu povinnost distributorů a lékáren prodávat souběžně dovážená léčiva, protože jsou si vědomy společensky vysoce žádoucího konkurenčního tlaku na cenu originálních přípravků. Souběžný dovoz a vývoz léčivých přípravků je jediným legálním způsobem, jak lze vnést konkurenci na trh s originálními přípravky, které jinak díky patentovým ochranám žádnou přímou konkurenci nemají,“ uvádí zde.
PharmDr. Chudoba tento názor nesdílí: „V rámci ‚souběžných dovozů‘ se do ČR občas náhodně doveze omezený počet o několik procent levnějšího léku z jiné země EU. Na to se však nemá smysl spoléhat, pokud by běžel systém tvorby a revizí cen a úhrad dostatečně pružně, pak by byla cenově srovnatelná léčiva i na našem trhu bez nárazového souběžného dovozu. Prioritou musejí i nadále zůstat především pravidelné dodávky dostatečného množství léčiv do ČR. I přes některé výjimky platí, že ceny léčiv u nás patří k nejnižším v celé EU,“ říká.
Pokud bude novela zákona schválena se zmíněným škrtem, reexporty poběží dál jako v současnosti, se stejnou pravděpodobností výpadků dodávek některých léčiv. „Dnes již dobře viditelným důsledkem je také reakce některých výrobců léčiv, kteří spouštějí distribuci svých přípravků prostřednictvím jednoho výhradního distributora, ti ostatní včetně menších nemají možnost se k nim vůbec dostat. To už je možné považovat za poměrně výrazný zásah do hospodářské soutěže,“ uzavírá PharmDr. Chudoba.
Zdroj: Medical Tribune