VFN zavádí kompletní bezpapírovou dokumentaci
Podle představitelů VFN jde o první případ implementace vedení "bezpapírové" elektronické zdravotnické dokumentace přesahující rámec ambulantní sféry. Životaschopnost používání zaručeného elektronického podpisu v rámci stávajícího nemocničního informačního systému StaproMedea od společnosti STAPRO byla nejprve ověřována v pilotní implementaci, která probíhala v druhé polovině loňského roku na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN. Po jejím úspěšném vyhodnocení následovalo od počátku roku zavádění elektronické ZD na dalších klinikách (v současnosti se přidává v pořadí již pátá klinika), přičemž přechod na plně bezpapírové vedení ZD v celé VFN se předpokládá do konce roku 2011.
Při vytváření celého systému museli jak odborníci ze společnosti STAPRO, tak zaměstnanci oddělení informatiky VFN řešit náročný úkol. Nutnou podmínkou úspěšnosti projektu bylo totiž docílení souladu s legislativními požadavky na vedení zdravotnické dokumentace v elektronické formě v situaci, kdy vývoj národní ani evropské legislativy pokrývající tuto oblast není uzavřen.
Mezi požadavky kladenými na elektronickou ZD patří například povinnost, aby všechny samostatné části ZD obsahovaly zaručený elektronický podpis osoby, jež zápis provedla, dále možnost průběžného doplňování zápisu v ZD, který musí být opatřen časovým razítkem (datem zápisu, identifikací a podpisem osoby, jež zápis provedla). Systém musí také zajistit, že v případě nutnosti opravy ve ZD se toto provádí novým zápisem s uvedením dne opravy, identifikací a podpisem osoby, která opravu provedla. Původní záznam však musí zůstat čitelný. S vedením elektronické ZD úzce souvisí také možnost její dostupnosti po neomezeně dlouhou dobu, tedy archivace. VFN si v tomto bodě kladla praktickou podmínku, aby se tak dělo nezávisle na současném nemocničním informačním systému od společnosti STAPRO.
Archivační povinnost v oblasti lůžkové péče trvá totiž až 100 let. Samozřejmostí je, že informační obsah elektronické ZD musí být archivací nezměněn a mohou k němu přistupovat pouze oprávněné osoby. "Jedním z hlavních pozitiv, která jsme si od zavedení elektronické zdravotní dokumentace slibovali, byla úspora času pro nemocniční personál. V rámci pilotního projektu na naší psychiatrické klinice se ukázalo, že elektronická dokumentace může, na rozdíl od papírové podoby, přinést u jednoho lékaře úsporu až několika desítek minut denně. Dále jsme samozřejmě očekávali finanční úspory.
Pouhým vynásobením časových úspor hodinovou mzdou lékaře dojdeme v rámci celé nemocnice k částce převyšující mnoho milionů korun. Finanční úspory lze ale očekávat také v menší spotřebě papíru či tonerů do tiskáren, které nemocnici ročně přijdou na dva miliony korun, přičemž v 90 % jsou spotřebovávány právě v souvislosti s vedením papírové dokumentace," říká Ing. Jiří Haase, MBA, náměstek ředitele VFN pro informatiku. Dodává, že pro dodávku systému potřebného k vedení elektronické dokumentace, včetně zřízení nezávislého archivu, zvažují částku okolo sedmi až deseti milionů korun v závislosti na konečné objednávce. "Přitom obsluha celého systému nebude vyžadovat příliš velké změny v organizaci oddělení informatiky. Už dnes máme 24hodinový dispečink, v němž jsou v pracovní době dokonce vždy dvě operátorky, které se o agendu související s vydáváním a správou bezpečnostních certifikátů potřebných k elektronickému podpisu podělí."
Vzhledem k tomu, že v současnosti již probíhá díky sytému PACS (Picture Archiving and Communication Systems) výměna většiny výsledků vyšetření zobrazovacími metodami mezi zdravotnickými zařízeními v digitální podobě, umožní elektronická dokumentace jejich kompletaci s textem a zvýší také úroveň bezpečnosti takové komunikace. Bezpečnost celého systému je zajištěna používáním doporučených bezpečnostních certifikátů nejvyšší úrovně a je srovnatelná se zabezpečením například v bankovní sféře.
"Pro představu, tyto certifikáty lze použít i pro podání daňového přiznání. Je potřeba si uvědomit, že už dnes až 80 % nemocnic pracuje s informačními systémy pro vedení elektronické dokumentace, jen ji nepodepisují zaručeným elektronickým podpisem a ještě ji navíc musejí tisknout. To znamená, že z hlediska možného zneužití citlivých dat pacientů, např. ze strany hackerů, je to mnohem rizikovější než naše řešení. Je zde ještě jeden, spíše psychologický moment. Tím, že elektronická dokumentace bude pro nás prioritou, bude také její bezpečnosti věnována mnohem větší pozornost, než když jsou chorobopisy vedeny v papírové podobě," doplňuje Ing. Haase.
V praxi se elektronický podpis provádí tak, že v okamžiku, kdy lékař dopíše zprávu ve zdravotnické dokumentaci a počítač ho vyzve k elektronickému podpisu, on jen vloží do USB konektoru v počítači tzv. USB token. Ten vypadá jako USB flash disk a na svém čipu obsahuje jedinečný bezpečnostní certifikát. Do budoucna by USB token mohl sloužit i pro přihlašování uživatele do počítačové sítě, což jeho možnosti využití ještě rozšíří. Obrazně lze říci, že VFN prošlapává cestu zavádění plně elektronické dokumentaci v českém zdravotnictví, a zdá se, že se ubírá správným směrem, což potvrzuje i zájem kolegů z jiných nemocnic o toto konkrétní technické řešení.
Zdroj: Medical Tribune