Přeskočit na obsah

VFN nadělila pacientům nové PET/CT

„Celá investice do rekonstrukce vhodných prostor a přístrojového vybavení ve výši 101 milionů korun byla realizována z vlastních prostředků VFN. V sumě je zahrnut i dvoumilionový dar, který Všeobecná fakultní nemocnice v Praze obdržela před více než rokem od Ligy proti rakovině,“ uvedla Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., ředitelka VFN. Po letech váhání, jaký bude další osud Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze, by to mohl být dobrý signál jejího dalšího rozvoje v současných prostorách.

„Zároveň se tak potvrdilo, že i historické objekty 200 let starého tzv. josefinského traktu mohou sloužit medicíně 21. století, k níž technologie PET/CT patří,“ připomněl prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., děkan 1. LF UK v Praze. „Mám velkou radost, že se otevřením nového pracoviště stala VFN soběstačnou při poskytování vyšetření PET/CT. Pokud bych mohl parafrázovat, tak je to malý krok pro Ústav nukleární medicíny 1. LF UK a VFN, ale velký skok pro Všeobecnou fakultní nemocnici a 1. LF UK v Praze.

Počínaje dneškem tak nabízí v oblasti nukleární medicíny a radiodiagnostiky kompletní sadu vyšetřovacích metod svým pacientům a studentům. Cesta k pořízení PET do VFN nebyla jednoduchá, byla spíše složitá a trvala déle než 15 let,“ připomněl prof. MUDr. Martin Šámal, DrSc., přednosta Ústavu nukleární medicíny VFN a 1. LF UK v Praze s tím, že PET jsou v ČR vybavena ještě pracoviště Nemocnice Na Homolce v Praze, Masarykova onkologického ústavu v Brně a fakultních nemocnic v Plzni, Olomouci a Hradci Králové.

Vyšetření PET/CT patří k nejvýznamnějším diagnostickým nástrojům, jež má současná medicína k dispozici. Kromě anatomické topografie patologických ložisek je schopno poskytnout také informace o jejich funkčních vlastnostech. Výhodou rovněž je, že výsledkem vyšetření je zpravidla snímek celého těla.

Toho se využívá převážně v onkologické diagnostice (onkologičtí pacienti tvoří více než 90 % všech vyšetřovaných), kardiologii, neurologii a v dalších oborech při detekci a posouzení nádorových, zánětlivých a degenerativních procesů. Při neinvazivním posouzení rozsahu nádorového postižení organismu využívá PET faktu, že radiofarmakum, což je ve většině případů radioaktivním fluorem značený derivát glukózy – fluorodeoxyglukóza, se ve zvýšené míře vychytává v tkáni pozměněné nádorovým nebo zánětlivým procesem.

Z jediného vyšetření lze udělat staging v rozsahu celého těla, tedy i stanovení vzdálených metastáz. Stejně tak se tato diagnostická metoda uplatňuje při lokalizaci primárního nádoru, monitoraci efektu léčby a diagnostice případné recidivy.

Kromě uvedeného využití v onkologii může PET/CT poskytnout doplňující informace např. při posouzení závažnosti poškození srdečního svalu u nemocných s chronickou formou ICHS před plánovanou revaskularizací myokardu či při lokalizaci epileptogenních ložisek pacientů, u nichž se uvažuje o neurochirurgickém výkonu. Předpokládá se, že nové pracoviště PET/CT bude vedle diagnostických kapacit sloužit také k výzkumným účelům.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené