Přeskočit na obsah

VFN a 1. LF UK zveřejnily své výzkumné priority

„VFN je nejvýznamnějším zdravotnickým pracovištěm v ČR v oblasti výzkumu,“ zdůraznila Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA, ředitelka VFN. „Jako zdravotnické zařízení máme povinnost diagnostikovat a léčit, jako fakultní pracoviště máme povinnost učit, a již nemáme povinnost, ale velmi rádi realizujeme výzkum. Myslím si, že takovéto zdravotnické zařízení, jakým je VFN, do uvedených tří pilířů patří,“ dodala.

VFN se výzkumu již tradičně věnuje společně s 1. LF UK, která v posledních pěti letech patří mezi „top ten“ českých výzkumných pracovišť. Dohromady zajišťují více než 3 % výzkumu v ČR, v oblasti biomedicíny až jednu třetinu. Je patrné, že věda a výzkum jsou pro obě pracoviště prioritou. Vedení obou institucí vytváří podmínky, aby se špičkoví pracovníci mohli ucházet o evropské i národní granty, a různé projekty, jimiž motivují mladé vědce k setrvání v oblasti výzkumu. „Přestože víme, že stejně jako v oblasti poskytování zdravotní péče, i v oblasti výzkumu se zdroje tenčí, věříme, že do budoucna si ani ČR nemůže dovolit na klinický výzkum rezignovat,“ dodala Mgr. Jurásková.

Je dlouhodobě známým faktem, že medicínský výzkum si kvůli finančním limitům nemůže dovolit tolik, kolik by chtěl a díky špičkovým odborníkům i mohl. „Díky úspěšným projektům VFN plyne většina prostředků z interní grantové agentury MZ, máme však i dva projekty grantové agentury ČR a spolupracujeme i s jinými resorty, tzn. realizujeme výzkumné projekty třeba i ministerstva průmyslu a obchodu. Z vlastních zdrojů projekty nefinancujeme, protože jsme bohužel z 98 % financováni ze všeobecného zdravotního pojištění, kde, jak známo, prostředky k investování do výzkumu nejsou. Poctivě ale říkám, že za vedení nemocnice cítím směrem k výzkumným pracovníkům určitý dluh,“ přiznává ředitelka D. Jurásková.

Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, děkan 1. LF UK, se podle svých slov exodu nadějných vědců do zahraničí neobává. „To riziko samozřejmě existuje, ale snažíme se vytvářet projekty, jak nadějím našeho výzkumu vytvářet co nejlepší podmínky. Existuje grantová agentura UK, která vypisuje granty pro postgraduální studenty, dále máme společný MBPAG program, kdy velmi kvalitním studentům a absolventům PAG umožňujeme souběžně i přípravu pro klinickou erudici. A koneckonců, rozpočty jsou kráceny i v dalších evropských zemích,“ konstatoval.

Dále již prof. Zima nastínil hlavní směry, jimž se v nejbližší době bude 1. LF UK společně s VFN věnovat. „Stěžejním hlediskem je navázat na existující hlavní témata řešená v rámci výzkumného záměru. Stávajícím špičkovým výzkumným skupinám ve VFN by měl být zajištěn nový rozvoj se zapojením dalších vědecko‑výzkumných pracovišť a většího počtu mladších pracovníků s dosaženým vědeckým titulem. Mělo by dojít k zefektivnění projektu e‑Health a vytvoření podmínek pro vznik analytické skupiny bioinformatiků. A samozřejmě nelze opomenout prevenci chorob a jejich komplikací v rámci personalizované medicíny, a to zejména u hospitalizovaných nemocných.“ Dostat by se mělo i na zdravotní sestry pracující ve výzkumu. Jak prof. Zima uvedl závěrem, čeká je větší zapojení při vyhodnocování klinických rizik a jejich prevence.

 

 

Medical Tribune     esr

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené