Vědecká rada Aesculap Akademie má nové složení
Aesculap Akademie si za celou dobu své existence vydobyla výsadní postavení v oblasti vzdělávání lékařů, farmaceutů, dalších zdravotnických pracovníků i manažerů v oblasti zdravotnictví ve 40 zemích světa. V České republice a na Slovensku působí jako vzdělávací instituce Skupiny B. Braun CZ/SK od roku 2002. Za tu dobu prošlo jejími kurzy a dalšími vzdělávacími aktivitami přes 80 000 účastníků. Patří tak spolu s německou a britskou Aesculap Akademií ke třem nejúspěšnějším v celosvětovém měřítku.
Portfolio vzdělávacích akcí zahrnuje širokou paletu teoretických kurzů, praktických cvičení a workshopů, seminářů i mezinárodních konferencí. Všechny akce jsou akreditovány příslušnými odbornými lékařskými společnostmi a mezinárodními organizacemi a jsou zařazeny do systému celoživotního vzdělávání lékařů a pracovníků nelékařských zdravotnických oborů. Jednou za dva roky je jmenována Vědecká rada Aesculap Akademie, složená z předních odborníků různých lékařských oborů a zástupců z oblasti ošetřovatelství a managementu zdravotnických zařízení. Ti navrhují potřebná a aktuální témata i řečníky pro všechny vzdělávací akce, jež pak s podporou společnosti B. Braun organizuje Aesculap Akademie pro širokou českou a slovenskou odbornou zdravotnickou veřejnost.
Vyplňujeme mezery ve vzdělávání zdravotníků
Jmenování nové Vědecké rady Aesculap Akademie proběhlo 23. května ve 24. patře hotelu Corinthia Towers s jedinečným výhledem na Prahu. Noví členové měli po svém zvolení prostor k vyjádření, a tak už ve svých inauguračních proslovech navrhovali nová témata, kterým by se vzdělávací aktivity organizované Aesculap Akademií měly v budoucnu věnovat.
A co někteří z nových členů navrhovali? „Bylo by velmi dobré organizovat více akcí, které zohlední multidisciplinární přístup k pacientovi. Ve spinální chirurgii je to otázka klíčová. Druhou velmi důležitou oblastí je z mého pohledu přímá komunikace s pacienty. Nabízím k zamyšlení, zda by nebylo vhodné zkusit některé aktivity ve smyslu edukace pacienta k tomu, aby náš léčebný výsledek byl co nejlepší. Z tohoto pohledu bychom rádi využili aktivit Aesculap Akademie a v nejbližší době ji přizvali k pořádání letos už 4. skoliotického sympozia, které chceme pořádat na podzim ve FN Brno,“ uvedl např. doc. MUDr. Martin Repko, Ph.D., z FN Brno.
Prof. MUDr. Juraj Pechan, CSc., z Národního onkologického ústavu Bratislava by podle svých slov rád zúročil své zkušenosti sedmnáctiletého přednostování na Klinice chirurgické onkologie ve třech okruzích, kterým se Aesculap Akademie věnuje. „Líbí se mi partnerství ve vzdělávání mezi státními a nestátními institucemi, které ovšem na Slovensku nefunguje dobře. Jako pro dlouholetého šéfa kliniky je pro mne důležité také partnerství s nelékařskými spolupracovníky, kteří nejsou podřízení, ale členové týmu. A právě v prolínání těchto dvou pracovních skupin i ve vzdělávání vidím široký prostor.
A za třetí partnerství mezi lékaři a firmami je v Aesculap Akademii pěkným příkladem partnerství k oboustranné spokojenosti a ve prospěch pacientů. Svoji osobní úlohu vidím v podporování větší účasti mladých chirurgů na workshopech, větší účasti sester ze Slovenska a též většího počtu akcí v rámci celé Slovenské republiky,“ upřesnil prof. Pechan.
Doc. MUDr. Ľubomír Marko, PhD., z FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica by chtěl spolu s Aesculap Akademií vytvořit na středním Slovensku školicí středisko, kam by všichni mohli přijít.
„Rádi bychom v miniinvazivní chirurgii dohnali Českou republiku,“ vyjádřil své přání doc. Marko.
Podle MUDr. Jána Kľoce, PhD., z FNsP J. A. Reimana Prešov je navzdory širokému tematickému rozptylu Aesculap Akademie zastoupení chirurgických témat malé: „Mojí představou je rozšířit kurzy aplikací výrobků společnosti B. Braun v oblasti implantologie. V účasti mladých chirurgů na instruktážních kurzech vidím i naději na rozšíření počtu operací na Slovensku. Dále bych rád rozšířil kurzy týkající se pooperační péče a snížení výskytu pooperačních komplikací. Nelze si jen zařezat a nechat pacienta jeho osudu. V Prešově jsme nedávno měli velmi přínosné setkání instrumentářek z celého Slovenska. K organizování podobných akcí bych chtěl v budoucím období Aesculap Akademie přispět.“
Větší využití potenciálu, který má Aesculap Akademie, i na Slovensku doporučuje také MUDr. Vladimír Kaťuch, PhD., z Univerzitní nemocnice L. Pasteura v Košicích: „Kurzy věnované neurochirurgii a spondylochirurgii pořádané v České republice byly na velmi vysoké odborné i společenské úrovni. Za možná největší deficit považuji to, že chybějí v regionu celého Slovenska včetně okrajových oblastí, kde by se mohly rýsovat mosty i do dalších regionů za hranice.“ A mosty by se neměly vytvářet jen mezi regiony, ale také mezi jednotlivými skupinami zdravotníků. Prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D., MBA, z FN Plzeň, který se dlouhodobě zabývá laparoskopií a miniinvazivní léčbou, např. navrhuje, že by se při školeních nemělo zapomínat na instrumentační sestry a tematiku life surgery.
Na vysokou úroveň kurzů Aesculap Akademie z oblasti páteřní chirurgie upozornil poté prof. MUDr. Martin Krbec, CSc., z FN Královské Vinohrady a připomněl, že Aesculap Akademie rozvíjí své aktivity po celém světě: „Domnívám se, že zajímavé a užitečné by bylo přispět nějakým způsobem k zintenzivnění mezinárodních kontaktů v oblasti vzdělávání mladých lékařů, tzn. nejen umožňovat účast na různých seminářích a firemních akcích v zahraničí, ale zejména zprostředkovávat cílené pracovní stáže a pobyty mezi vytipovanými pracovišti. Zahraniční zkušenosti nabyté v mládí se pak po celý zbytek života vyplatí.“
Prof. MUDr. Roman Gál, Ph.D., z FN Brno ocenil, že taková podpora vzdělávání je u soukromé firmy naprosto ojedinělá: „Ke zkvalitnění péče o naše pacienty kurzy týkající se anesteziologie a pooperační bolesti významně přispívají. Z naší kliniky jimi prošlo několik lékařů. Druhá oblast, ve které doufám prohloubíme spolupráci se společností B. Braun, je tekutinová terapie.“
Nad zlepšením edukačních aktivit v oblasti nefrologie se zamýšlela prof. MUDr. Sylvie Dusilová Sulková, DrSc., MBA, z FN Hradec Králové, která by se ráda zaměřila na oblast chronického onemocnění ledvin, selhání ledvin a metod léčby náhradou funkce ledvin. „Tato část nefrologie by v edukačním programu potřebovala tři navzájem odlišné okruhy. Prvním je gerontonefrologie, tedy péče o staré pacienty akutně léčené náhradou funkce ledvin. Druhým okruhem myslím mezioborovou spolupráci, tedy co jiný obor může udělat pro dialyzovaného pacienta, co by dialyzovaný pacient potřeboval v oblasti kardiologie, osteologie atd. Sem spadá i problematika komunikace mezi lékaři a sestrami. Třetím okruhem by měla být léčiva a léčebné strategie, tedy farmakoterapie u pacientů s nízkou funkcí ledvin nebo již léčených eliminační metodou, možnost lékových interakcí, problémy s compliance, představení nových léků a jejich uplatnění v nefrologii,“ vypočítává prof. Dusilová Sulková.
A jaké další téma by organizátoři edukačních akcí měli zvažovat? „Myslím si, že oblast očkování a vakcinologie osob zdravotně stigmatizovaných, po splenektomiích a po těžkých úrazech je v Aesculap Akademii dosti opomíjená, i když je i zde na co navazovat. Dále bych chtěla rozvíjet mezioborovou činnost. Ze strany Evropské unie se od nás vyžadují určité kroky v prevenci nákaz. Zde je spolupráce mezi jednotlivými obory naprosto nutná, abychom zamezili šíření vysoce rezistentních bakterií, které se v posledních letech objevují i v našich nemocnicích,“ naznačila své priority MUDr. Iva Šípová z Nemocnice České Budějovice
Ceny Aesculap Academie za rozvoj vzdělávání ve zdravotnictví
Po slavnostním jmenování nové Vědecké rady Aesculap Akademie se v Centru současného umění, architektury a designu DOX v pražských Holešovicích konal charitativní společenský večer, na kterém Skupina B. Braun předala ceny Aesculap Akademie 2012. Cenu za vynikající odborné, pedagogické a manažerské schopnosti, četné publikace a přednášky převzal prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc., přednosta Urologické kliniky VFN v Praze, proděkan 1. LF UK Praha, vedoucí katedry urologie IPVZ. Za celoživotní práci v oblasti vydávání lékařských a zdravotnických publikací obdržel Cenu Aesculap Akademie PhDr. Lubomír Houdek, ředitel Nakladatelství Galén. K hlavním gratulantům patřil zástupce šesté generace rodiny Braunů, Dipl. BW Christian Braun, Managing Director B. Braun Austria, a Martin Wenderoth, MBA, Managing Director B. Braun Austria.
Více informací získají čtenáři na adrese www.aesculap‑akademie. cz.
Zdroj: Medical Tribune