Přeskočit na obsah

Vědec z CEITEC prorazil do časopisu Science

Mladý vědec ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) Mgr. Michal Zimmermann objevil v laboratoři na prestižní americké Rockefellerově univerzitě nový genetický faktor rozhodující o způsobu opravy poškozené DNA. Tento výzkum má potenciál vývoj účinnější léčby dědičných nádorů prsu a vaječníků. Výsledky této práce zveřejnil v lednu 2013 prestižní vědecký časopis Science.

Výzkum sleduje chování nádorových buněk u dědičných forem karcinomu prsu a vaječníků při léčbě chemoterapií, která u těchto buněk cíleně vyvolává poškození DNA tzv. dvouřetězcovým zlomem. V průběhu léčby dochází k přerušení obou řetězců šroubovice DNA a tyto vzniklé zlomy je třeba následně opravit. Buňky dědičných nádorů prsu často obsahují genové mutace, které neumožňují správnou opravu zlomů, a proto tyto buňky po působení chemoterapie zanikají a nádor ustupuje. Pokud ovšem buňky nádoru najdou cestu, jak zlomy opravit bezchybně, nádor se stane k léčbě rezistentní. Právě gen Rif1, eventuálně jeho mutace, rozhoduje o typu opravy DNA, a tím i o případné úspěšnosti léčby. „Naše experimenty naznačují, že mutace genu Rif1 může genetické změny způsobující chybnou opravu poškození DNA v podstatě ‚vyrušit‘. Zlomy způsobené léčivem mohou být v tom případě opravovány s menším počtem chyb a buňky nádoru mohou přežít,“ uvedl Zimmermann. „Náš výzkum byl doposud ryze základní – zaměřovali jsme se především na popsání mechanismu regulace oprav dvouřetězcových zlomů. Nepracovali jsme přímo s buňkami nádorů, ale s geneticky upravenými myšími buněčnými liniemi,“ vysvětluje Zimmermann.

Michal Zimmermann je postgraduálním studentem oboru Genomika a proteomika na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a současně výzkumníkem v CEITEC MU v laboratoři dr. Ctirada Hofra. V rámci svého doktorského studia působí Michal Zimmermann od roku 2010 také v mezinárodním týmu vedeném prof. Titií de Lange na Rockefellerově univerzitě v New Yorku. Na prestižní zahraniční pracoviště se dostal díky dlouhodobé spolupráci laboratoře dr. Hofra a prof. Fajkuse z CEITEC MU se zahraničním pracovištěm Laboratory for Cell Biology and Genetics Rockefellerovy univerzity v New Yorku.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené