Vědci v IKEM zkoumají geny závislosti na nikotinu
Poslední květnový den je již tradičně Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyhlašován jako Světový den bez tabáku. Při této příležitosti vědci z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a 1. lékařské fakulty UK v Praze představili výzkum genu závislosti, který se podílí na metabolickém zpracování nikotinu. V těle se vyskytuje v několika variantách.
Gen je příčinou, že někteří lidé přestávají s kouřením snadno, zatímco pro jiné je to téměř nemožné. První zahraniční výzkumy ukazují, že problém s odvykáním kouření, který má genetické příčiny, má čtvrtina testovaných pacientů.
Mezi kuřáky a nekuřáky se vyskytují určité genetické rozdíly. Jsou především v genu pro CYP2A6 ‚ který se podílí na metabolickém zpracování nikotinu v těle a vyskytuje se v několika variantách. Prozatímní výsledky výzkumů ukazují, že lidé s jednou jeho formou mají sníženou šanci s kouřením přestat. Přes 400 českých kuřáků si už nechalo prozkoumat svoji DNA, aby zjistilo, do jaké míry za jejich závislostí stojí genetická predispozice. „Kuřáci s ‚hyperaktivní‘ formou genu CYP2A6 rozkládají nikotin velmi rychle, proto potřebují cigaretu častěji. Hrozí jim tak vyšší riziko chorob způsobených kouřením – zejména karcinomu plic a srdečních onemocnění,“ popisuje cíle probíhajícího výzkumu doc. MUDr. Věra Adámková, přednostka Pracoviště preventivní kardiologie z pražského IKEM.
Do závislosti kuřáka vstupuje však i řada dalších genů, mimo jiné i gen SLC6A3, který ovlivňuje koncentraci dopaminu v mozku, což vede právě k ovlivnění návykového chování, a to nejen pro závislost na tabáku. „Smutnou kuriozitou je i jedna 12letá dívka, již zachytili kolegové z 1. lékařské fakulty. Poté, co cigaretu v partě vrstevníků zkusila, nemohla přestat. Nepomohlo vysvětlování od rodičů, výchovné tresty, nic. Bohužel tato dívka může se svojí závislostí kvůli zmíněné nevýhodné variantě tohoto genu bojovat velmi těžce,“ dodává doc. Adámková.
Statistiky týkající se kouření dětí a mladistvých v České republice jsou velmi alarmující. Z nedávno zveřejněných výsledků mezinárodní studie WHO zabývající se zdravím školních dětí (HBSC) vyplynulo, že u 13letých dětí jsme 2. nejhorší v Evropě, přičemž minimálně jednou týdně udává kouření 10 % dívek a 9 % chlapců. V 15 letech kouří v ČR již 28 % dívek a 22 % chlapců.
Podle genetika Ing. Jaroslava Hubáčka z Laboratoře molekulární genetiky IKEM hrají genetické predispozice k závislosti na tabáku roli zhruba ze 60 %, zbytek je ovlivněn prostředím. „Nechat se v rámci výzkumu otestovat může zatím každý kuřák. Stačí si nechat odebrat krev nebo provést stěr ústní sliznice na rozbor DNA. Zatím se do projektu přihlásili hlavně pacienti pražského IKEM a 1. lékařské fakulty,“ říká o proceduře odebírání vzorků Ing. Hubáček.
Medical Tribune red
Zdroj: Medical Tribune