Vědci bojkotují Elsevier
V posledních dnech rychle sílí bojkot jednoho z největších nakladatelství a vydavatelství vědecké literatury, Elsevieru, ze strany vědců celého světa. Tato aktivita vznikla v odpovědi na vysoké a stále rostoucí ceny vědeckých časopisů, které v tomto nakladatelství vycházejí, a již během prvních deseti dnů po jejím vyhlášení se k ní připojilo téměř 3 000 vědeckých pracovníků mnoha zemí. Výzva stojící na počátku všeho doporučuje nepublikovat v jakémkoli časopisu nakladatelství jakoukoli práci a neposkytovat mu recenzní ani jakékoli jiné redakční práce. Iniciátorem byl matematik Timothy Gowers z univerzity v Cambridgi, jenž podle vlastních slov uplatňuje bojkot zmíněného nakladatelství již několik let. Vyzvat své kolegy k následování ho napadlo při psaní blogu, v němž o této své praxi informoval. Když o dva dny později student matematiky newyorské univerzity Tyler Neylon za tím účelem vytvořil webovou stránku, reakce vědeckého světa byla spontánní a mimořádně silná.
V průvodní petici se zdůrazňuje, že cílem akce není jen „potrestání“ nakladatelství Elsevier; současně je to snaha ukázat vědecké komunitě možnost kultivovat nakladatelský business tak, aby se nadále nezhoršoval přístup k publikovaným vědeckým výsledkům. Elsevier je všeobecně považován za jednoho z největších „ničemů“ ve světě vydavatelů vědecké literatury – roční předplatné řady z jeho časopisů dosahuje až 20 000 USD (!), zatímco marže nakladatelství se pohybují kolem 36 procent.
Nakladatelství se ve svém prohlášení k bojkotu brání tvrzením, že ceny jeho časopisů byly v uplynulém desetiletí jedny z nejnižších ve světě a že současně přicházelo s řadou dalších iniciativ ke zlepšení dostupnosti vědeckých informací. A i když respektuje právo autorů na vyjádření názoru, a dokonce i na rozhodnutí, kde publikovat, vyjadřuje naději, že vědci projeví ochotu diskutovat o něm a že svůj postoj brzy změní.
Zdroj: Medical Tribune