Přeskočit na obsah

Ve výskytu dětské obezity jsou napříč Evropou velké rozdíly

Součástí letošního evropského obezitologického kongresu ECO bylo také speciální zasedání organizované WHO, věnované populačním trendům. Tematickým vrcholem této sekce byla studie a modelové projekce naznačující, že Evropa bude v problematice obezity čelit krizi obrovských rozměrů v roce 2030.

Studie mapující výskyt nadváhy a obezity u dětí do pěti let v celé Evropě odhalila v mnoha zemích vysoké počty ohrožených jedinců a zdůraznila potřebu lepšího dohledu a včasné intervence v této věkové skupině. Výsledky výzkumu přestavila Rebecca Jones z Rollins School of Public Health, Emory University v Atlantě ve státě Georgia, USA, a Dr. João Breda z regionální WHO kanceláře pro Evropu v dánské Kodani.

Výzkum byl limitován faktem, že pouze 32 z 53 evropských členských států WHO poskytlo údaje o stavu výživy dětí ve věku do pěti let, zejména pokud jde o nadměrnou výživu. Údaje se lišily ve věkovém rozmezí hodnocených a v použití kritérií pro hodnocení nadváhy či obezity (dle WHO, IOTH nebo národní kritéria zemí). Prevalence nadváhy či obezity u dětí do pěti let byla v rozmezí od jednoho procenta do 27 procent.

Nejvyšší míru obezity u dětí do pěti let věku mělo Irsko (27 procent) a Spojené království (23 procent), následované Albánií (22 procent), Gruzií (20 procent), Bulharskem (20 procent) a Španělskem (18 procent).

Nejnižší míru obezity měl Kazachstán (1 procento), z dalších zemí byla nižší prevalence v České republice (6 procent), Belgii (7 procent) a ve Švédsku (8 procent). S výjimkou Tádžikistánu a v menší míře Kyrgyzstánu je u dětí všude v Evropě nadváha či obezita větší problém než podváha.

„I když se všeobecně uznává, že sledování nutričních údajů hraje zásadní význam pro rozvoj cílené akce a pokroku ve sledování a úspěchu v boji proti obezitě, pravidelné hodnocení výskytu nadváhy a obezity u dětí není běžné v mnoha evropských zemích. Důkazy naznačují, že včasný zásah u dětí do pěti let věku je nezbytný a musejí být přijata opatření pro konzistentní dohled nad touto specifickou populací,“ zdůrazňuje dr. Breda.

Rebecca Jones k tomu dodala: „Myslíme si, že je pravděpodobné, že v zemích s nižší mírou obezity hraje roli podpora kojení, stejně jako vzdělávání v oblasti výživy a fyzické aktivity zaměřené na matky. Je možné, že v zemích s vysokou prevalencí dětské obezity je vzájemná spojitost s dospělou obezitou. Máme již silné důkazy, že hmotnost dítěte je ovlivněna hmotností matky, zejména u těchto mladých věkových kategorií, kde je výživa dítěte výhradně závislá na matce jako pečovatelce.“ Za účelem získání lepších dat R. Jones doporučuje členských státům ve spolupráci s WHO realizovat podobný plán ve sledování výskytu dětské obezity pro děti ve věku 6 až 9 let a upozorňuje: „Měli bychom využít tohoto impulsu k hodnocení dalších populací.“

V další prezentaci MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., ze III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze představil svoji analýzu dat z pěti průzkumů obyvatelstva provedených v letech 2000 a 2014. Výskyt obezity se za toto období zvýšil ze čtrnácti na 22 procent, výskyt nadváhy z 31 procent na 34 procent. K většině nárůstu došlo do roku 2008 s relativní stabilizací v letech 2009 a 2014. Přibližně 34 procent obyvatel ČR má nyní nadváhu a dalších 22 procent je obézních, s žádnými statisticky významnými rozdíly zjištěnými mezi různými oblastmi země.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené