Přeskočit na obsah

Ve FN Olomouc vzniklo arytmologické centrum

Špičkově vybavený elektrofyziologický sál otevřela v červenci I. interní klinika FN Olomouc. Spolu se stavebními úpravami jde o investici v celkové výši 39 milionů korun - 17 milionů poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo zdravotnictví, 8 milionů korun dala nemocnice z vlastních zdrojů, do stavebních úprav pak investovala dalších 14 milionů. "Zvolili jsme nejmodernější rentgenovou technologii společnosti Philips, která má velmi sofistikované softwarové vybavení pro komunikaci mezi jednotlivými součástmi celého třídimenzionálního mapovacího systému. Pro uživatele to znamená mimo jiné velmi rychlé a věrné zobrazení cílové srdeční dutiny. Jde o inovativní řešení, které ve střední a východní Evropě zatím nebylo k dispozici, my jsme se s ním mohli seznámit v Nizozemí," říká přednosta kliniky doc. MUDr. Miloš Táborský, CSc.

Olomoučtí kardiologové v souvislosti s modernizací pracoviště a rozšiřováním spektra kardiologických výkonů absolvovali v uplynulých měsících několik odborných stáží na pracovištích v ČR i v zahraničí, mimo jiné například v prestižním německém kardiologickém centru v Lipsku.

"Posunuli jsme se mezi pět nejmodernějších pracovišť v České republice v oblasti intervenční kardiologie a léčby poruch srdečního rytmu. Současný management nemocnice si uvědomuje prioritu kardiovaskulárního programu. Prošli jsme auditem ministerstva zdravotnictví, který potvrdil, že v Olomouci má být komplexní kardiovaskulární centrum. Je jasné, že to s sebou přináší tlak na obnovu technologií," uvádí doc. Táborský.

Olomoucká arytmologie do značné míry vzniká na zelené louce, což ale její současné ambice nijak nebrzdí. "Nabízíme teď efektivní léčbu téměř všech arytmií. Významně se také zkrátí čekací doba na intervenční léčbu. Například u fibrilace síní by neměla přesahovat šest týdnů. Zatím nemáme k dispozici robotické systémy, které pracují v Nemocnici Na Homolce a v IKEM. S těmi počítáme do nové přístavby, jejíž realizaci plánujeme v horizontu tří let. Bude v ní šest katetrizačních sálů a největší koronární jednotka v České republice s patnácti lůžky. Důstojné prostory tu naleznou i kapacity pro rehabilitaci v kardiologii."

Tento velkorysý plán vypadá v kontextu změn, k nimž zde v posledním roce již došlo, reálně. Vznikl stacionář pro pacienty podstupující méně náročné intervenční výkony, kompletně zrekonstruovaný je ambulantní trakt.

"Pracujeme na rozvoji specializovaných programů - nově máme ambulanci srdečního selhání, angiologickou ambulanci, zaměřujeme se na genetiku v kardiologii - málokteré české pracoviště se takto profiluje. Nejen já vidím velký potenciál v telemedicíně, tedy ve sledování parametrů pacienta na dálku, a to s různým stupněm složitosti. V rámci Home Monitoringu sledujeme standardně všechny naše pacienty s implantovanými defibrilátory a velké procento pacientů se stimulátory. Zatím jsou zde vytvořena čtyři pracovní místa, Budujeme tu však Národní telemedicínské cenrum, což by mělo být relativně velké pracoviště, s více než deseti zaměstnanci, které bude poskytovat služby pro celou republiku," popisuje docent Táborský.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené