Včasná léčba demence se vyplatí
Výborným začátkem pro vytvoření příjemné atmosféry v mrazivém ránu byl šálek kávy vynikající kvality, vůně i vzhledu. Ti z nás, kdo se zabývají problematikou Alzheimerovy choroby (AD) a příbuzných demencí, umějí ocenit citlivě zvolenou symboliku pro přednášky o donepezilu, inhibitoru acetylcholinesterázy (AChE) a celosvětově nejpoužívanějším léčivu ze skupiny mozkových cholinesteráz. Z edukačního hlediska je donepezil krásným příkladem farmaka, u nějž věda umí velmi detailně popsat mechanismus jeho působení na buněčné a molekulární úrovni. A třebaže víme, že terapie donepezilem pouze modifikuje průběh AD, jejíž příčinu stále neznáme, jde v současné době o léčbu racionální, založenou na důkazech (tzv. evidence based medicine). To vše dokázali přednášející velmi srozumitelně a přesvědčivě vysvětlit.
Při pracovní snídani však zazněly informace, které by se měly šířit nejen mezi psychiatry a výzkumníky, ale i v široké veřejnosti; měly by dojít do ambulancí praktických lékařů i mezi politiky. První poselství, které vyplynulo z vystoupení doc. MUDr. Romana Jiráka, CSc. (Psychiatrická klinika VFN a 1. LF UK, Praha), zní: "Včasnou léčbou můžeme zmírnit syndromy demence a zlepšit kvalitu života pacientů i jejich pečovatelů a nejbližších rodinných příslušníků." Záleží však na včasné diagnostice ("v terénu"). Jsou praktičtí lékaři ochotni a schopni takovou první diagnózu, byť jenom na základě testu MMSE, provádět? Mohou zahájit včasnou terapii?
Velikou překážkou v tomto rozhodnutí je zcela ignorantské nařízení pro zdravotní pojišťovny hradit donepezil až při těžších stadiích onemocnění. Při včasné terapii se snižuje riziko potřeby hospitalizace na třetinu. Druhým krokem je tedy naléhavá potřeba přesvědčit politiky a zdravotnický establishment o nutnosti zahájit podávání donepezilu již při stanovení diagnózy pravděpodobné AD.
Velmi živá diskuse se rozpoutala kolem problematiky kalkulace nákladů na léčbu Alzheimerovy nemoci v České republice. "Je velmi varující a do budoucna neudržitelné ignorovat dlouhodobé koncepce léčby a péče o pacienty s Alzheimerovou nemocí. Dnes je správně léčeno jen kolem 10 % pacientů. Pokud se budeme tvářit, že ostatní pacienti neexistují, rozhodně neušetříme, ba právě naopak. Jen aktivním přístupem a včasnou a vhodnou léčbou je možné oddálit a v mnoha případech i zabránit institucionalizaci těchto pacientů v psychiatrických léčebnách a klinikách," uvedl MUDr. Tomáš Doležal (Ústav farmakologie 3. LF UK, Praha).
Je třeba zbořit mýtus o tom, že terapie AD není pro většinu pacientů finančně dostupná. MUDr. Doležal na konkrétních číslech ukázal, že zatímco roční náklady na terapii inhibitory AChE jsou pro jednoho pacienta 11 767 Kč, náklady na roční umístění v pečovatelském ústavu činí pro jednoho nemocného 410 tisíc korun. Tyto souvislosti jsou dnes již ověřené teoreticky i prakticky.
Zdroj: Medical Tribune