Vápník v doplňcích stravy přispívá ke koronárním kalcifikacím
Vápníkové potravinové doplňky mohou zvýšit kardiovaskulární riziko, kalcium ve stravě však působí protektivně, zjistila nová observační studie zveřejněná v časopise Journal of the American Heart Association.
Mnoho lidí - zejména starší ženy – si kupuje vápníkové doplňky k prevenci nebo léčbě osteoporózy, ačkoli důkazy podporující tuto medikaci jsou poměrně slabé.
V posledních letech několik studií vyvolalo obavy, že doplňky vápníku by mohly být spojeny se zvýšením kardiovaskulárního rizika. Ale konkrétní korelace mezi kalciem - ať už z potravin nebo doplňků stravy - a aterosklerózou nebyla dosud validně zkoumána v randomizovaných studiích.
Tým z Johns Hopkins University analyzoval data více než 2700 účastníků v MESA (Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis) studii, u nichž nebylo diagnostikovano KV onemocnění. Mezi 1 567 participanty, kteří neměli při vstupu do studie kalcifikace koronárních arterií, se nacházela skupina s příjmem kalcia v nejvyšším kvintilu, jež vykázala signifikantní o 27 % nižší pravděpodobnost vzniku kalcifikace koronárních arterií (CAC) po 10 letech sledování.
„Ale našli jsme potenciálně významný rozdíl v účinku kalcia, jenž byl založen na typu zdroje. Kalcium z potravních doplňků bylo spojeno s o 22 % vyšším rizikem CAC,“ napsala autorka Erin Michosová. Podle ní přitom jakýkoli nežádoucí účinek doplňků vápníku může mít širší význam, neboť 43 % amerických dospělých tyto doplňky stravy užívá.
Autoři spekulují, že excesivní dávky kalcia by mohly přispívat k CAC. Ale současně varují, že zjištění studie nemusí být přesným odrazem vlivu kalcia, ale spíše demonstraci tzv. "healthy user effect", jenž zkresluje hodnocení epidemiologických studií.
Lidé, kteří konzumují velké množství vápníku ve stravě, totiž často vykazují jiné neměřitelné vzorce chování podporující zdraví (healthy user effect), což by mohlo potenciálně vysvětlit, proč bylo pozorováno snížení rizika vzniku CAC v nejvyšším kvintilu příjmu kalcia. Potraviny bohaté na kalcium jsou spojeny s dietami zdravého životního stylu a mnoho účastníků s vysokým příjmem dietárního vápníku konzumuje zeleninu, mléčné výrobky, ořechy a ryby, tedy potraviny poskytující kardioprotektivní benefit.
Autoři upozornili, že jejich práce dokumentuje pouze asociaci mezi doplňky vápníku a aterosklerózou a neprokazuje příčinnou souvislost.
Michosová se podivuje, proč si tolik lidí v USA kupuje doplňky vápníku. "Data o jejich prospěchu v souvislosti s frakturami nejsou příliš přesvědčivá," poznamenala. Vedle nežádoucích KV účinků, na něž ukazuje její studie, je u doplňků vápníku také známo, že způsobují nefrolitiázu, flatulenci a obstipaci.
"Lidé si myslí, že když jsou tyto doplňky volně dostupné, nemůže být na nich nic špatného. Nicméně jsme neviděli žádné zvýšené riziko u dietárního kalcia, proto říkám svým pacientům, aby upřednostnili příjem vápníku pouze prostřednictvím stravy," dodala Michosová.
Zdroj: MedPage Today