Přeskočit na obsah

Vakcinace – oboustranně dobrý obchod

Vakcinace je tím nejefektivnějším opatřením, kterým medicína brání vzniku a šíření infekčních chorob. Pomocí očkování je nyní preventabilních 26 závažných, případně potenciálně závažných nemocí. Firma GSK vyrábí očkovací látky proti patnácti z nich. Každý den její výrobní linky opustí tři miliony dávek.

Výroba vakcín samozřejmě může být (a v případě GSK i je) dobrý bysnys. Navíc jde o byznys s velkou perspektivou – odhaduje se, že pokud jde o objem finančních prostředků, globální trh s vakcínami se během deseti let zečtyřnásobí. „V tomto obchodě však mohou být spokojeni všichni. Privátní a veřejný zisk zde mohou koexistovat. Vakcinace má význam nejen pro konkrétního jedince, ale pro celou společnost a její ekonomiku. Je to jeden z nejefektivnějších způsobů, jak můžete v medicíně investovat peníze,“ uvádí Phillipe Monteyne, MD, PhD, viceprezident GSK Biologicals, který je zodpovědný za vývoj nových vakcín.

Společnost GSK dodává vakcíny do 168 zemí světa – devadesát procent produkce směřuje do rozvojového světa. Tomu musí odpovídat i její cenová politika. „Dostupnost vakcín je klíčovou a globální otázkou. Rozvojovým zemím dodáváme očkovací látky za preferenční ceny,“ vysvětluje P. Monteyne. Na světě je jen málo míst, kam se nedostane Coca‑Cola a cigarety. Není důvod, aby v tomto směru byly vakcíny méně úspěšné. „aby se očkovací látky dostaly tam, kde jsou nejvíce potřeba, spolupracujeme s nadnárodními organizacemi, jako je UNICEF nebo GaVI (pozn. red.: někdejší Global Alliance for Vaccines and Immunisation). Jejich prostřednictvím je v rozvojovém světě distribuována většina našich vakcín,“ říká P. Monteyne. Některé vakcíny přitom vycházejí vstříc potřebám přímo té chudší části světa. Příkladem je očkovací látka proti rotavirové infekci. Ta byla nejprve distribuována v Latinské americe, kde také probíhaly klinické zkoušky. Teprve poté se dostala do USa a Evropy. „Jde o orální vakcínu s jednoduchým dvoudávkovým podáváním. Na průjmy způsobené rotaviry přitom ročně umírá přibližně půl milionu dětí,“ vysvětluje P. Monteyne.

V pokročilé fázi klinického vývoje, případně již na prahu vstupu na trh, má GSK dalších 25 vakcín. Největší pozornost asi vzbuzuje očkovací látka určená k prevenci karcinomu děložního hrdla. V některých zemích je již k dispozici tetravalentní vakcína cílená na příušnice, spalničky, plané neštovice a zarděnky. Ve třetí fázi klinických zkoušek je například očkovací látka zaměřená proti viru Herpes simplexp, nebo desetivalentní očkovací látka nové generace proti pneumokokovým infekcím. „Z vakcín, které jsou nyní v druhé fázi klinických zkoušek, může mít obrovský potenciál například vakcína proti malárii. Pokud budou zkoušky úspěšné, mohla by na trh vstoupit kolem roku 2011,“ upozorňuje P. Monteyne.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 3/2007, strana A7

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené