V USA vyvinuli “kalkulačku” na rizika diabetu
“Cílem studie bylo vyvinout jednoduchý test, který může být používán i laickou veřejností k určení rizika přítomnosti prediabetu nebo nediagnostikovaného diabetu, a pomoci jim se rozhodnout, zda mají navštívit svého lékaře, aby provedl další doplňující vyšetření,” uvedl Kenneth E. Heikes z Archimedes, výzkumného ústavu založeného největší americkou organizací řízené péče Kaiser Permanente v kalifornském San Francisku. “Abychom maximalizovali dostupnost a jednoduchost manipulace s tímto nástrojem, snažili jsme se při jeho konstrukci využít pouze ty informace, jež jsou průměrně vzdělanému člověku běžně známé, a aby při jeho použití nebyly nutné žádné složité výpočty,” vysvětlil Heikes.
Investigátoři využili dat z Third National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) a sestavili dva modely s logistickou regresí a klasifikační stromovou analýzou. Tento typ analýzy byl zvolen pro svou adekvátní přesnost a komfort užití.
Kalkulátor (Diabetes Risk Calculator) ve své dotazníkové části obsahuje otázky týkající se věku, obvodu pasu, gestačního diabetu, výšky, rasového či etnického původu, hypertenze, rodinné anamnézy a fyzické aktivity. Série disjunkčních bodů ve stromu analýzy, jež jsou podmíněny odpověďmi na výše uvedené otázky, vede k různým terminálním uzlům, přičemž každý z nich specifikuje individuální pravděpodobnost přítomnosti prediabetu nebo nediagnostikovaného diabetu.
Tyto terminální uzly mohou být také využity ke kategorizaci vyšetřovaných jedinců na osoby s vysokým rizikem nediagnostikovaného diabetu nebo prediabetu, osoby s vysokým rizikem prediabetu a nebo osoby, u kterých se nevyskytuje riziko ani pro nediagnostikovaný diabetes, ani pro prediabetes.
Za použití této kategorizace činily senzitivita testu, specificita testu, pozitivní a negativní predilekční hodnoty 88 %, respektive 75 %, 14 % a 99,3 procent.
V současné době jediný neinvazivní screeningový nástroj
Investigátoři validovali kalkulátor křížovou validací a také nezávisle proti datům ze studie NHANES z období 1999 až 2004. “Tento Diabetes Risk Calculator je v současné době jediným dostupným neinvazivním screeningovým nástrojem designovaným a validovaným k detekci jak prediabetu, tak i nediagnostikovaného diabetu v USA,” poznamenal Heikes. “Uvedená screeningová pomůcka může být využívána i samotnými lékaři pro odhad rizik u jejich pacientů. Umožní identifikaci osob, kterým je třeba provést doplňující testy, a tím se zabrání zpoždění v zahájení terapie nebo bude možné včas začít s preventivními opatřeními proti nástupu diabetu 2. typu,” míní Heikes.
Výskyt prediabetu přítomen u každého čtvrtého Američana
Ve Spojených státech byla u ohromujících 54 milionů osob zjištěna vyšší koncentrace glukózy v krvi. Odhaduje se, že u 30 % občanů s přítomností diabetu 2. typu je toto onemocnění nediagnostikováno. Dále se odhaduje, že prediabetes je přítomen u 26,14 % americké populace, diabetes 2. typu není diagnostikován u 4,16 % občanů.
Prediabetes je klíčovým stupněm ve vývoji diabetu 2. typu, i když ne u každého člověka s prediabetem se diabetes vyvine. Pro hraniční poruchu glukózové homeostázy je typická zvýšená koncentrace glukózy nalačno (IFG – impaired fasting glucose) nebo porucha glukózové tolerance (IGT – impaired glucose tolerance). Aby byli pacienti považováni za prediabetiky, mohou splňovat jednu nebo obě podmínky. Dle doporučení ADA (American Diabetes Association) je třeba pacienty s těmito dvěma poruchami monitorovat každý jeden až dva roky.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 15/2008, strana C7
Zdroj: