V USA již spočítali přínos očkování proti HPV
Co je pro společnost výhodnější - dávat implantabilní defibrilátor každému pacientovi ohroženému maligní arytmií, nebo dopřát nejmodernější léky všem nemocným s roztroušenou sklerózou? Porovnávat přínos jednotlivých léčebných metod napříč odbornostmi umožňuje jednotka QALY (Quality Adjusted Life Year) – rok života ve standardizované kvalitě. Na kolik americkou společnost přijde jeden takový rok, který získá díky očkování proti lidskému papillomaviru (HPV), spočítaly Jane J. Kimová a Sue J. Goldieová z Harvard School of Public Health. Tato jejich práce vyšla v recentním čísle časopisu New England Journal of Medicine.
To, že je lidský papillomavirus (HPV) kauzálním původcem cervikálního karcinomu, je známo od začátku osmdesátých let. V současné době jsou k dispozici dvě vakcíny, které pokrývají dva hlavní vysokorizikové typy HPV – 16 a 18, jedna z těchto vakcín navíc chrání i proti nízkorizikovým typům 6 a 11, jež jsou původci condylomata accuminata, což je onemocnění projevující se bradavčitými výrůstky v oblasti zevního genitálu nebo anu. Vyspělé země postupně tyto vakcíny zařazují do svých očkovacích plánů. Někde jde o doplňkové očkování, které si hradí rodiny samy, přibývá ale zemí, kde probíhá vakcinace plošná a vakcína je plně hrazena z veřejných zdrojů.
Otázka, zda je plošné očkování dobrým obchodem, zůstává otevřená a v každé zemi vstupují do hry jiné faktory. Jaký dopad má očkování na incidenci cervikálního karcinomu, nebude zcela jasné ještě několik dekád –reálný čas se urychlit nedá. Všechna současná rozhodnutí jsou proto založena jen na výsledních krátkodobých studií.
Autorky zmíněné práce do svého matematického modelu zapracovaly úctyhodné množství parametrů - epidemiologická a demografická data, charakter cervikální karcinogeneze i dynamiku, s jakou se HPV šíří. Na straně případných benefitů počítaly například i se snížením incidence juvenilní laryngeální papillomatózy, což je rovněž onemocnění úzce navázané na HPV.
Délka imunity je klíčovým faktorem
Tou hlavní proměnnou, která nákladovou efektivitu očkování proti HPV ovlivňuje, je délka imunity – za předpokladu, že by byla celoživotní, vychází jeden QALY na 43 600 dolarů. To ovšem platí jen při očkování dívek ve věku 12 let. Při vakcinaci starších dívek a žen cena rychle roste.
V případě, že imunita by byla zachována jen deset let, cena za QALY při vakcinaci preadolescentních dívek vychází na 140 000 dolarů, a to už je jistě mimo možnosti jakéhokoli zdravotního systému. Hranice, kolik jsou americké pojišťovny schopny a ochotny zaplatit za jeden QALY, se udává v rozmezí 30 000 až 60 000 dolarů.
Přepočty na QALY jsou bohužel mezi jednotlivými zdravotními systémy nepřenosné. V každé zemi jsou jiné ekonomické, ale i medicínské podmínky – v této souvislosti je důležitá především kvalita screeningu. Česká republika si tedy bude muset vytvořit modely vlastní.
Zdroj: