V roce 2013 přivítá Praha praktické a rodinné lékaře z celého světa
V roce 2007 v Singapuru rozhodovala Světová rada organizace praktických a rodinných lékařů WONCA (World Organization of National Colleges and Academies of General Practitioners/Family Physicians) o pořádání 20. světové konference. Do Evropy se konference měla vrátit po 15 letech. Zvítězila Praha, a to i nad takovými renomovanými kongresovými městy jako Barcelona, Vídeň, Athény, Benátky.
Svou roli ve vítězství české metropole sehrála pečlivě připravená nabídka a prezentace, profesionalita konferenční agentury Guarant international a samozřejmě sama Praha jako atraktivní destinace. Že WONCA svěřila pořádání své nejdůležitější akce Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, je především výsledek úsilí celé jedné generace lékařů, angažovaných v organizacích všeobecných praktických lékařů, a vyvrcholení jedné etapy rozvoje odborné společnosti.
Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP
Založení Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP v roce 1980 doprovázelo vznik samostatného oboru a bylo významným počinem tehdejší doby. Je třeba si vážit těch, kdo v době, která ponižovala praktické lékaře na administrátory a dispečery poliklinického systému, dokázali formulovat, obhajovat a také udržet klíčové principy odbornosti a působit na generaci lékařů, jež vede obor dnes.
Teprve konec minulého a začátek tohoto století přinesly oboru u nás prosperitu a možnost plnit jeho roli ve zdravotním systému. Zlepšily se ekonomické podmínky, privatizace přinesla lékařům možnost profesní i odborné autonomie. Všeobecní praktičtí lékaři získali možnost rozvíjet své kompetence a zlepšit vybavení svých praxí.
Společnost všeobecného lékařství ČSL JEP stanovila koncepci rozvoje oboru a krok za krokem postupuje v jejím naplnění. Po letech hrozícího nedostatku praktických lékařů se podařilo společným úsilím organizací praktických lékařů a akademických pracovišť na lékařských školách zvýšit zájem o obor mezi studenty medicíny a využít kapacity rezidenčního programu Ministerstva zdravotnictví ČR.
Zahraniční aktivity SVL ČLS JEP
Zároveň s emancipací oboru na domácí půdě rostla mezinárodní prestiž českých praktických lékařů. Již v roce 1997 přivezl MUDr. Václav Beneš, jako místopředseda evropské větve WONCA, do Prahy evropskou konferenci WONCA.
V roce 2006 byla Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP organizátorem Mezinárodního symposia praktických lékařů střední a východní Evropy. V minulých letech v Praze proběhla zasedání evropských výborů na podporu kvality v primární péči (EQuiP) a vzdělávání v praktickém lékařství (EURACT). Český zástupce je členem Evropské i Světové rady WONCA, česká účast na evropských konferencích WONCA bývá v posledních letech nepřehlédnutelná, a to nejen pasivní. Česká republika tak určitě není outsiderem na mezinárodní scéně praktického a rodinného lékařství.
Organizace WONCA
Organizace WONCA je vybudována na regionálním principu (WONCA Americas, WONCA Africa, WONCA Asia Pacific, WONCA Europe, WONCA Middle East South Asia a WONCA Iberoamerica) se zastřešujícím světovým výborem v čele s prezidentem a sekretariátem.
Sdružuje více než 100 národních organizací VPL/RL, jejichž zástupci tvoří nejvyšší orgán, Světovou radu WONCA. WONCA vytváří pracovní komise a skupiny se zaměřením na různá témata, např. vývoj klasifikace nemocí a stavů, informatika, duševní zdraví, postavení žen v lékařství, praxe v odlehlých místech atd. Regionální konference WONCA jsou pořádány každoročně, světová konference jednou za tři roky.
Evropská WONCA používá zkratku ESGP/FM (European Society of General Practice/Family Medicine). Vydává vědecký časopis EJGP (European Journal of General Practice). V rámci evropské organizace WONCA působí spolupracující organizace, mezinárodní sítě a pracovní skupiny. EGPRN (European General Practice Research Network) sdružuje výzkumníky.
Hlavní náplní je výměna výzkumných metodologií a organizace mezinárodních studií v primární péči. EURACT (European Academy of Teachers) sdružuje učitele v oboru a ovlivňuje metodiku a tvorbu standardů výukových postupů v pregraduálním, postgraduálním i celoživotním vzdělávání.
EQuiP (European Association for Quality in General Practice/Family Medicine) je společnost, zabývající se teorií kvality v primární péči a tvorbou postupů k hodnocení, zajišťování a zvyšování kvality. EQuiP byl metodickým zdrojem pro celou řadu aktivit na podporu kvality v České republice (doporučené postupy, akreditace praxí, sledování nežádoucích událostí).
Mezi další spolupracující organizace patří EUROPREV (Evropská pracovní skupina zabývající se prevencí v oboru), EURIPA (Asociace praktických lékařů, pracujících v odlehlých oblastech) a VASCO DA GAMA MOVEMENT, iniciativa mladých evropských praktických lékařů, do níž jsou zapojeni i čeští mladí praktičtí lékaři. Mezi zájmové skupiny, tzv. WESIGs (WONCA Europe Special Interest Groups), patří PCD (Primary Care Diabetes Group), ESPCG (European Society for Primary Care Gastroenterology), IPCRG (International Primary Care Respiratory Group), EPCCS (European Primary Care Cardiovascular Society), GRIN (General Practice Respiratory Infections Network).
Některé z těchto organizací mají partnerské sítě i v dalších regionech světa a z velké míry přispívají k odbornému programu evropských i světových konferencí.
Co můžeme od konference WONCA 2013 v Praze očekávat?
Praha se v červnu 2013 stane na několik dní světovou metropolí všeobecného praktického/rodinného lékařství a místem setkání kolegů z celého světa. Vysoká očekávání jsou jak v oblasti odborné, klinické, tak v oblasti politické. Věříme, že organizací a odbornou kvalitou vytvoříme podmínky pro vědecký i společenský úspěch konference.
Přáli bychom si, aby se konference stala svátkem pro všechny praktické lékaře u nás, kteří těžko budou mít podobnou šanci vícekrát za život. Očekáváme také vysokou návštěvu lékařů ze střední a východní Evropy, zejména kolegů ze Slovenska.
V klinické oblasti je konference příležitostí k prezentaci medicíny založené na důkazech získaných v prostředí primární péče a konfrontaci postupů v různých organizačních podmínkách poskytování péče.
Problematika civilizačních onemocnění bude dominovat, nicméně prostor bude věnován i globálním problémům a regionálním výzvám zemí třetího světa. Rodinné lékařství hraje klíčovou roli a má vysokou odpovědnost za zdraví lidí v zemích třetího světa.
Světové konference jsou vždy příležitostí k diskusi o směřování oboru, jeho prioritách a výzvách. Nabíjejí účastníky nejen novými odbornými informacemi, ale také oborovým sebevědomím, silou jejich poslání ve prospěch pacientů a významu oboru pro zdravotnické systémy. Věříme, že přítomnost klíčových osobností světového praktického lékařství osloví i naše zdravotní politiky a přiláká je k diskusi.
V jakém stadiu jsou přípravy?
Do konference zbývá o něco méně než 600 dní. Začátkem září letošního roku proběhla v Praze první kontrolní návštěva reprezentantů WONCA. Za podpory konferenční agentury Guarant int. jsme představili Kongresové centrum Praha a kongresové hotely a informovali zástupce WONCA o stavu příprav.
Přípravný výbor se v současné době přetváří na Organizační výbor (vedený doc. Bohumilem Seifertem) a Vědecký výbor (vedený MUDr. Jaroslavou Laňkovou). Do přípravy konference se postupně zapojují další kolegyně a kolegové.
Místo v Čestném výboru konference přijali např. předseda ČLS JEP prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc., rektor Univerzity Karlovy prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., a primátor hl. m. Prahy doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. Roli předsedy Mezinárodního poradního výboru přijal prof. Igor Šváb z Ljubljaně, bývalý prezident evropské organizace WONCA.
Hlavní téma konference je „Care for Generations“ a reflektuje důraz na péči o jedince od jeho narození až do smrti. Polovina z osmi klíčových sdělení bude věnována problematice evropské a druhá polovina problematice globální. Máme kapacitu přijmout 2 000 abstrakt, umožnit 500 workshopů nebo sekcí a vystavit přes 500 posterů. Příjem abstrakt a registraci plánujeme otevřít v červnu příštího roku.
Aktuální informace o vývoji příprav konference je možno sledovat na webových stránkách konference: http://www.wonca2013. com.
Zdroj: Medical Tribune