Přeskočit na obsah

V rámci PragueOnco jednali i pacienti

Sekci zahájila J. Bogdanová, ředitelka Aliance žen s karcinomem prsu. Součástí pacientské sekce byla také prezentace DVD Průvodce onemocněním karcinomem prsu, natočeného v loňském roce společností Dialog Jessenius o. p. s. ve spolupráci s režisérkou Helenou Třeštíkovou. Podává podrobné informace o diagnostice i léčebných možnostech včetně řady praktických rad všem nemocným s čerstvou diagnózou karcinomu prsu a je poskytováno zdarma. Na DVD spolupracovala nejen řada předních odborníků z celé ČR, ale také samotné pacientky. Je tedy praktickým produktem fungující multidisciplinární spolupráce. Pacientky s DVD seznámila J. Singerová. Všichni účastníci tento nosič dostali.

O projektu Nejsi na to sama hovořil K. Křivan. Výjimečnost této iniciativy je v tom, že se orientuje na ženy v léčbě. Pomáhá řešit tíživou situaci, kdy se žena dozví špatnou zprávu. Nabízí například seznam otázek, které má svému lékaři položit. Zabývá se také pomocí příbuzným a přátelům žen s karcinomem prsu. „Muži mnohdy vůbec nevědí, jak se k problému postavit, neumějí si představit pocity ženy s touto diagnózou,“ řekl K. Křivan a upozornil na možnost klást dotazy odborníkům na webových stránkách projektu www.rakovinaprsu.cz.

J. Karešová, staniční sestra z Gynekologicko‑porodnické kliniky VFN a 1. LF UK, představila svou knihu Jak správně nakopnout raka – praktické rady pro onkologické pacienty. Tato publikace byla na PragueOnco slavnostně pokřtěna a také byla k dispozici pro všechny účastníky sekce.

Doc. MUDr. P. Tesařová z Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN měla přednášku na téma Biologická léčba. „Tuto prezentaci jsem připravila velmi ráda. Pacientská sdružení dlouho představovala spíše spolky těch, kdo sami prodělali dané onemocnění. Nyní si čím dál více uvědomují, jaký mají prostor v podpoře pacientů, kteří právě léčbu prodělávají. Zde je jejich osobní zkušenost jen stěží nahraditelná námi, zdravotnickými profesionály,“ řekla doc. Tesařová.

M. Chrdlová a P. Tichá seznámily přítomné se vzdělávacími semináři pro aktivní členy pacientských organizací. Psycholožka V. Reichlová měla videoprezentace o transplantaci kostní dřeně. Využila při ní DVD, jež při přípravě na tento zákrok dostávají rodiny onkologicky nemocných dětí.

MUDr. Kment mluvil o možnostech plastické a korektivní chirurgie v onkologii a zaměřil se hlavně na rekonstrukční operace po chirurgickém řešení karcinomu prsu. Překvapil tím, jak široké je dnes spektrum rekonstrukčních výkonů. Svou prezentaci doprovodil množstvím fotografií, takže přítomní mohli vidět, jak uspokojivých výsledků je možné v tomto směru dosáhnout. „Dnes je trend přistupovat k plastické operaci v jednu dobu s onkologickým zákrokem nebo v časném období po něm. Vždy však záleží na domluvě s onkologem,“ řekl.

J. Fricová informovala o možnostech léčby při zvládání průlomové bolesti, včetně nových přípravků. Sestra Tumpachová přiblížila problematiku mammologické poradny.

J. Drexlerová seznámila přítomné s některými novějšími aspekty práce Mamma Help center a M. Bereň měl prezentaci o pacientské organizaci Hemojunior. M. Čermáková představila LYMFOM HELP, o. s., a I. Kurcová Ligu proti rakovině.

„Za sebe mohu říci, že jsem s tímto setkáním byla spokojená. Na to, že se jednalo o první ročník, se zúčastnilo poměrně dost pacientských organizací, avšak zdaleka ne všechny. Myslím, že příští rok už nás bude více. Budeme pak moci program více strukturovat podle jednotlivých témat. Takových fór na výměnu zkušeností není nikdy dost,“ zhodnotila akci J. Drexlerová, ředitelka Mamma Help.

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené