V prevenci dětských úrazů má Česko rezervy
Úrazy a otravy jsou v Česku hlavní příčinou úmrtí v dětském věku. V roce 2006 utrpělo v ČR smrtelný úraz 94 dětí do 14 let a 183 mladistvých. Kvůli traumatu bylo hospitalizováno 30 000 pacientů mladších 19 let, 450 000 jich bylo ošetřeno ambulantně. Každý šestý úraz zanechal nějaký trvalý následek.
I když díky dobré traumatologické péči mortalita spojená s úrazy v Česku klesá, počet ošetřených a hospitalizovaných zraněných dětí se téměř nemění.
Na to, že zde je velký prostor pro změnu, ukazuje příklad Švédska, kde je počet dětí, které zemřely v důsledku úrazu, poloviční. „Ve Švédsku to není ani tak otázka legislativy, jako toho, že se zde podařilo vytvořit něco, co bychom mohli označit jako kultura bezpečnosti. Občané jsou v tomto směru vychováváni od dětství, a tak například ochranné pomůcky, jako jsou cyklistické přilby nebo dětské sedačky v autech, berou jako něco zcela samozřejmého,“ říká doc. MUDr. Veronika Benešová, CSc., z Centra úrazové prevence 2. LF UK a FN Motol v Praze.
Loni v srpnu vláda schválila Národní akční plán prevence dětských úrazů na roky 2007 až 2017. Součástí tohoto plánu je registr dětských úrazů a jejich příčin. Funguje od ledna letošního roku. Zatím jsou do něj zanášeny pouze informace o polytraumatech, dalším krokem bude zahrnutí monotraumat, která byla důvodem k hospitalizaci, a posléze i ambulantně ošetřených úrazů. V delším časovém horizontu je možné uvažovat o i zpracování úrazů dospělých pacientů. „O dětských úrazech je samozřejmě sbíráno velké množství dat. Tyto databáze jsou však roztříštěné, neúplné a především v nich chybí medicínské údaje. Nový registr má široké využití jako podklad pro preventivní opatření, srovnání se zahraničím i hodnocení kvality péče na jednotlivých traumatologických pracovištích,“ říká jeden z iniciátorů tohoto projektu prof. MUDr. Petr Gál, Ph.D., přednosta Kliniky dětské chirurgie, traumatologie a ortopedie FN Brno.
Zdroj: