V Praze o komunitním orálním zdraví
V programu konference se mnohokrát opakovaly termíny komunitní orální zdraví nebo komunitní preventivní opatření. Je možné krátce vysvětlit obsah, který se za nimi skrývá?
Zubní kaz, onemocnění parodontu a jejich následky mají charakter onemocnění s hromadným výskytem. Zhoubná nádorová onemocnění v orofaciální oblasti mají výskyt zřetelně nižší, ale zato významně ohrožují život jedince. Všechna tato onemocnění mají své lokální příčiny, ale na jejich výskytu se významnou měrou podílejí i faktory komunitní, jako úroveň zdravotních vědomostí, mínění, postoje a chování k orálnímu zdraví nebo dopad poškození orálního zdraví na kvalitu života. Dalšími komunitními faktory jsou kvalita stomatologické péče z hlediska její dostupnosti, včasnosti nebo preventivního zaměření plátců stomatologické péče. Mají-li nejčastěji se vyskytující onemocnění dutiny ústní vedle lokálních příčin i příčiny komunitní, musejí pak preventivní opatření zahrnovat jak opatření individuální (hygiena dutiny ústní, zubům bezpečná výživa a pravidelné kontroly u zubního lékaře), tak i opatření komunitní (skupinová), jako jsou komunitní zdravotní výchova k péči o orální zdraví, aktivní zajištění péče pro rizikové jedince nebo skupiny, zajištění péče o handicapované jedince a vytvoření systému depistáže prekanceróz a nádorů v orofaciální oblasti. Komunitní mechanismy vzniku onemocnění dutiny ústní a komunitní preventivní programy jsou tedy i hlavní náplní výzkumného zájmu evropské asociace.Jedním z hlavních témat bylo dentální zdraví a kvalita života. Nabídlo nějaké v zásadě nové pohledy na danou oblast?
Onemocnění zubů a parodontu až na výjimky neohrožují život jedince, zato působí značnou újmu na kvalitě života – například bolestí či omezením funkce nebo v oblasti emotivní a sociální komunikace. V posledních dvou dekádách se postupně přehodnocoval pojem zdraví z předchozího chápání zdraví jako absence nemoci ke zdraví jako stavu úplné tělesné, duševní a sociální pohody. Toto nové pojetí se inkorporuje i do individuální a komunitní péče o orální zdraví. Plyne z toho zásadně nový pohled na zubní péči a její cíle. Až dosud šlo o to odstranit bolest a stav chrupu přiblížit jeho normativním ukazatelům, jako je anatomická, funkční a estetická konfigurace chrupu, a z hlediska nástrojů péče efektivní sekundární a terciární prevence. Nový pohled na zubní péči, respektive orální rehabilitaci, zohledňuje navíc zlepšení kvality života jedince, jeho požadavek na péči a očekávaný výsledek nebo alespoň omezení negativního vlivu stavu chrupu na kvalitu života.Velice alarmující jsou data týkající se následků konzumace tabáku – a to jak zdravotních, tak následně i ekonomických. Platí to také pro oblast stomatologie a dentálního zdraví?
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 29/2006, strana 10
Zdroj: