V Praze je vystaven vzácný model patologicko‑anatomického ústavu
Od roku 1862, tedy půldruhého století, v budově Patologickoanatomického ústavu 1. lékařské fakulty v Praze pomalu chátral jeho vzácný model; teprve v těchto dnech se nám dostalo příležitosti jej spatřit v plné kráse, po náročné rekonstrukci a s osvětlením zajímavého osudu této cenné památky na základě dokumentů nalezených v Národním archivu.
Patologickoanatomický ústav byl vybudován v letech 1856 až 1859; po rozdělení lékařské fakulty na českou a německou v roce 1883 připadl německé fakultě, po květnové revoluci v roce 1945 se stal II. patologickoanatomickým ústavem tehdejší Fakulty všeobecného lékařství a od roku 2009 v něm sídlí Ústav vědeckých informací a Ústav dějin lékařství a cizích jazyků této fakulty. Budova byla v době svého vzniku považována za nejmodernější svého druhu v Evropě. Neudivilo by proto, kdyby si stavitelé této zajímavé účelové stavby nechali zhotovit její trojrozměrný model. Skutečnost je však jiná, zajímavější. Model byl totiž zhotoven už v roce 1861 cíleně pro Světovou výstavu v Londýně, kde měl být součástí expozice Rakousko‑uherského mocnářství. Vídeňské vládní kruhy v čele s císařem věnovaly přípravě účasti na světové výstavě velkou pozornost a vzhledem k tehdy nepříliš vyvinutému průmyslu bylo rozhodnuto prezentovat monarchii především dějinami a současností rakouského školství, od mateřských škol až po školy vysoké. Nicméně nakonec výstavní komise, která celou expozici schvalovala, rozhodla, že „s pílí a láskou zhotovený model“ do Londýna poslán nebude. Bližší důvody tohoto rozhodnutí zůstávají dnes neznámé a lze snad jen vyslovit domněnku, zda za ním nestála obava, aby tento nesporně zajímavý a nepřehlédnutelný exponát nezastínil vystavené předměty z vídeňské lékařské fakulty, která byla před pražskou vždy preferována.
Zvláštností modelu je, že byl vytvořen až po dohotovení stavby; zpravidla se modely dělají před jejím zahájením a nemají tak detailní a didaktické zobrazení vnitřních prostor. V tomto případě však nešlo o pomůcku pro stavbaře zhotovenou před zahájením stavby, nýbrž skutečně jen o výstavní exponát. Zhotovení modelu navrhl profesorský sbor lékařské fakulty v měřítku 1 : 16, ze studijního fondu byla poskytnuta záloha 110 zlatých. Studijní fond rovněž dorovnal zvýšené náklady 75 zlatých a 85 krejcarů.
Pracemi byl pověřen učitel modelování ve škole Jednoty pro povzbuzení průmyslu v Čechách a na stavovské technice Arnošt Popp, který na modelu detailně zpodobnil i veškeré zařízení místností, včetně miniaturních částí pitvaných těl. Právě tyto podrobnosti měly názorně doložit, že ústav skýtá záruku vysoké úrovně a modernosti výuky. Naproti tomu vnější podobu nezachycuje model úplně věrně; chybí např. komín a vnější stěny jsou polepeny barokizující tapetou, která neodpovídá dobovému vzezření fasády. Nad hlavní frontou se skví nápis Extispiciis Anatomicis (patologickým anatomům) Franciscus Josephus I. MDCCCLVIII, který byl později, patrně při zvýšení budovy o jedno patro, přenesen do centrální posluchárny. Trojrozměrný dřevěný model je dlouhý 156 centimetrů, široký 69 centimetrů a vysoký 36 centimetrů.
O záchranu modelu se zasloužily emeritní a současná přednostka Ústavu vědeckých informací 1. LF UK PhDr. A. Malečková a PhDr. H. Skálová, rekonstrukci provedl A. Hruška a zmapování celé historie provedla s pečlivostí sobě vlastní doc. PhDr. Ludmila Hlaváčková z Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků 1. LF UK za pomoci archivářky Národního muzea Mgr. Vlasty Měšťánkové. Model je vystaven v Ústavu vědeckých informací 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a součástí stálé expozice jsou i dokumenty osvětlující osudy památky.
Zdroj: Medical Tribune