Přeskočit na obsah

V pojetí Johnson & Johnson není CSR prázdný pojem

Konceptu společenské odpovědnosti firem (CSR – corporate social responsibility) je v poslední době věnována stále větší pozornost. Tomu, jak se firma chová ke svému okolí, životnímu prostředí, jak zachází s vlastními zaměstnanci, nakolik etické jsou její obchodní postupy, zda a jakou formou podporuje dobročinné projekty, věnují pozornost nejen zákazníci, akcionáři či investoři, ale také třeba kvalitní uchazeči o zaměstnání.

„Jsme odpovědni společnostem, v nichž žijeme a pracujeme, a rovněž celosvětovému společenství. Musíme být dobrými občany, podporovat přínosné projekty a dobročinnost, a také nést svůj spravedlivý díl daní. Musíme podporovat rozvoj občanské společnosti, zdravotnictví a vzdělávání. Musíme dobře spravovat majetek, který máme právo užívat, a zároveň chránit životní prostředí a přírodní zdroje.“ Úryvek z Kréda společnosti Johnson & Johnson

V době snadného přístupu na internet, sociálních sítí a mnoha dalších nástrojů umožňujících rychlé šíření informací se téměř každý může dělit o své zkušenosti či názory s „celým světem“. V takovém prostředí se také kdokoli může vcelku snadno přesvědčit, jak je na tom firma, o kterou se zajímá, v oblasti CSR. Jde jen o hezky znějící proklamace, nebo o skutečnou firemní filosofii?

Společnost Johnson & Johnson má v tomto směru něco, co by se dalo nazvat „historickou výhodou“. Odpovědný přístup je zakotven v jejím Krédu – v dokumentu, jejž v roce 1938, tedy v době, kdy ve firmě již dlouho platil tento přístup jako nepsaný zákon, sepsal Robert Wood Johnson, jeden z jejích zakladatelů. Klade se v něm důraz na odpovědnost společnosti vůči vlastním zaměstnancům a všem, kdo používají její výrobky (ať už v roli těch, kdo zdravotní péči poskytují, nebo na straně pacientů), ale také vůči širšímu okolí firmy – dodavatelům, distributorům, společnosti jako celku – tedy skupinám, které se dnes označují moderním termínem „stakeholders“. Hodnoty definované v Krédu společnost Johnson & Johnson celosvětově zapracovává do svých obchodních postupů i každodenního rozhodování na úrovni celé firmy i jednotlivých zaměstnanců. Dá se tedy říci, že principy CSR v dnešním moderním pojetí uplatňuje vlastně už déle než sto let.

 

Dvacet let… a co dál?

V České republice společnost Johnson & Johnson, s. r. o., v letošním roce oslavila své dvacáté narozeniny. Své obchodní aktivity zde zahájila v roce 1991 s pouhými deseti zaměstnanci.

Dnes zaměstnává více než tři stovky pracovníků a její podnikání je soustředěno do tří sektorů. Divize Medical Devices & Diagnostics se zabývá prodejem zdravotnických nástrojů a diagnostických přístrojů, divize Janssen‑Cilag je farmaceuticky zaměřená a divize Consumer nabízí výrobky z oblasti kosmetiky a osobní hygieny.

Celosvětově platí, že společnost Johnson & Johnson nabízí nejúplnější sortiment výrobků zdravotní péče a poskytuje také související komplexní služby, včetně kvalitního profesionálního vzdělávání zaměřeného na zvyšování znalostí zdravotnického personálu a obecně kvality a úrovně poskytované zdravotnické péče.

Vzdělávání je také jednou z oblastí, kterou se Johnson & Johnson dlouhodobě snaží rozvíjet a podporovat. Na podzim letošního roku se rozběhne nový projekt „Most ke vzdělávání“ (Bridge to Employment), jehož hlavním cílem je podnícení zájmu mladých lidí o práci ve zdravotnictví a zvyšování jejich motivace k dalšímu odbornému studiu. Prostřednictvím posilování prestiže profese zdravotních sester a zdravotních asistentů chce program pomoci zvýšit počet absolventů zdravotnických škol, kteří ve vystudovaném oboru zůstanou.

Realizaci programu podporuje Česká asociace sester, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Vedením programu a výběrem partnerů (středních, odborných a vysokých škol, které do něj budou zapojeny) byla pověřena česká kancelář mezinárodní vzdělávací organizace Junior Achievement.

 

Podpora dobročinných projektů

Společnost Johnson & Johnson se celosvětově řadí k největším korporátním dárcům. Stejně tak celosvětově platí, že se své filantropické aktivity snaží zaměřovat dlouhodobě, tak, aby přispívaly k rozvoji zemí a regionů, v nichž Johnson & Johnson působí. V České republice je pomoc směřována především na rozvíjení schopností lidí, kteří pomáhají zajišťovat zdravotní péči, ať se jedná o zdravotní sestry či pracovníky nebo dobrovolníky pečující o zdravotně či sociálně handicapované spoluobčany.

Cílem je podporovat aktivity, které jsou zaměřeny do budoucna a mají skutečnou šanci dosáhnout změny postojů či zlepšení situace. Namísto jednorázových akcí klade Johnson & Johnson důraz na preventivní a vzdělávací programy, případně na programy směřující k usnadňování integrace zdravotně postižených do většinové společnosti.

 

Kam směřovala podpora v roce 2011

Kontakt bB – občanské sdružení pro studium, rehabilitaci a sport bez bariér

V roce 2011 byl mimo jiné podpořen program „Plavecká akademie bez bariér“ – unikátní projekt, jehož cílem je vytvořit podmínky pro metodicky vedené plavání tělesně postižených ve všech krajích ČR. Občanské sdružení ONŽ – pomoc a poradenství pro ženy a dívky

Podpořený projekt „Nebuďte na vše sama“ vytváří prostřednictvím deseti poradenských center a Linky pro ženy a dívky bezpečný prostor, kam se mohou o pomoc a podporu obracet ženy v obtížných životních situacích.

Hospic sv. Jana N. Neumanna

Podpora v tomto případě směřuje do jediného zařízení hospicového typu, které poskytuje paliativní péči v Jihočeském kraji, snaží se rozvíjet možnosti domácí hospicové péče, a snižovat tak počty nevyléčitelně nemocných, kteří tráví závěrečné chvíle svého života v ústavním zařízení.

ODOS – Otvorme dvere, otvorme srdcia, o. z.

Projekt „Pacientská advokácia – kľúč ku znižovaniu stigmy a zvyšovaniu kompetencií psychiatrických pacientov“ usiluje o zlepšování právního povědomí pacientů a pomáhá řešit jejich sociální a právní problémy. Jeho hlavním cílem je snižovat stigma a diskriminaci lidí s duševní poruchou.

Společnost „E“/Czech Epilepsy Association, o. s.

Toto občanské sdružení založené rodiči a přáteli osob postižených epilepsií je jedinou profesionální sociálně zaměřenou organizací v České republice na podporu lidí s epilepsií a jejich blízkých, a to s celostátní působností, bez ohledu na věk a rozsah postižení. K naplnění tohoto poslání směřuje i podpořený projekt „Denní stacionář pro lidi s epilepsií a jejich blízké + zlepšování postavení a role lidí s epilepsií ve společnosti“.

Občanské sdružení TŘI

Název projektu „Zrod vzdělávacího centra paliativní péče pro Prahu a Středočeský kraj“ mluví sám za sebe – v objektu navazujícím na existující hospic vznikne prostor pro realizaci potřebných vzdělávacích programů v oblasti paliativní péče.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené