V Podlesí provedli prioritní výkon na břišní aortě
Miniaturní stentgraft nové generace v září implantovali pacientovi s aneurysmatem břišní aorty jako první v Česku lékaři Oddělení intervenční radiologie Nemocnice Podlesí, Třinec.
Implantace stentgraftů je v současné době uznávanou metodou léčby aneurysmat břišní aorty. Ve snaze o snížení invazivity tohoto výkonu se v posledních letech implantace provádějí plně perkutánním způsobem, bez nutnosti chirurgické preparace přístupových tepen (společná stehenní tepna). Četnost komplikací perkutánního zašívání přístupových tepen je mj. dána profilem (velikostí zevního průměru) používaných stentgraftů, a tak technologický vývoj v této oblasti jde směrem postupného snižování profilu těchto zařízení. Stentgraft OVATION firmy Trivascular se svým profilem 12F (tj. 4 mm) je v současné době „nejtenčím“ komerčně dostupným stentgraftem na trhu, asi tři měsíce dostupným i v České republice. Nízký profil nejenom snižuje četnost komplikací perkutánního uzávěru punkčního otvoru, ale umožňuje zavádět stentgraft přes tenčí a vinutější pánevní tepny, než tomu bylo doposud. Stentgraft je unikátní i způsobem svého kotvení, rozšiřujícím jeho použitelnost na taková aneurysmata, která doposud endovaskulárně řešitelná nebyla.
Lékaři Oddělení intervenční radiologie Nemocnice Podlesí implantovali tento stentgraf poprvé v září jako první v České republice. Výkon a období po něm proběhly bez komplikací, příslušná zobrazovací vyšetření prokázala dobrou funkci stentgraftu, pacient byl propuštěn domů už druhý pooperační den.
Po celou dobu současného používání obou metod léčby břišního aneurysmatu (operační a endovaskulární) je kladena otázka, která z těchto metod je pro pacienta prospěšnější. Co nejobjektivnější odpověď se snaží dát velké studie srovnávající použití obou metod z různých hledisek. Pokud máme stručně prezentovat jejich praktické závěry, dá se říci, že:
- otevřená operace má třikrát častější výskyt závažných komplikací ve srovnání se zaváděním stentgraftu,
- použití stentgraftu ve srovnání s otevřenou operací zkracuje dobu hospitalizace a umožňuje rychlejší návrat k běžnému životu,
- ve srovnání s otevřenou operací stentgrafty častěji selhávají (netěsní) a je nutno je častěji reparovat,
- efekt zavedení stentgraftu a otevřené operace z hlediska prevence prasknutí výdutě a úmrtí v horizontu cca 8 až 10 let je statisticky stejný,
- není statisticky známo, jak se chovají stentgrafty po tomto období.
Perkutánní implantaci však nelze provést u všech pacientů, společná stehenní tepna nesmí být hodně kalcifikovaná, musí mít dostatečnou šířku, v třísle nesmí být tuhá jizva po jakékoliv předchozí operaci. Limitací této metody je také to, že aorta s výdutí musí splňovat určitá tvarová a rozměrová kritéria, aby stentgraft bylo možno zavést, aby dobře těsnil a dlouhodobě plnil svou funkci. Používání tohoto přístupu není mezi intervenčními pracovišti příliš populární, je totiž pracnější a také nákladnější.
Zdroj: Medical Tribune