V Parlamentu se diskutovalo o chřipkové prevenci
Silvia Villanueva z Generálního ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise upozornila na skutečnost, že chřipka patří mezi závažné virózy. Každoročně na její komplikace zemře v zemích EU 40 až 220 000 jedinců (z toho v ČR přibližně 1 500 nemocných/rok). Kromě zdravotních má chřipka i ekonomické dopady, např. v N ěmecku dosáhly celkové náklady spojené s epidemií chřipky v letech 1996 až 1997 téměř 988 milionů eur.
V prosinci 2009 bylo odsouhlaseno Doporučení Rady EU o očkování proti sezónní chřipce, jímž je vázána i ČR. Mezi jeho hlavní cíle patří především dosažení 75% proočkovanosti u skupin starších občanů a rizikových skupin do roku 2014/2015 a zvýšení proočkovanosti proti chřipce u zdravotníků (v roce 2009 bylo v ČR očkováno proti sezónní chřipce pouze 20 % osob starších 65 let, 19 % chronicky nemocných pacientů a 26 % zdravotníků, přitom vakcinace snižuje nutnost hospitalizace pro pneumonii a chřipku o 30 až 70 % a riziko úmrtí o 80 %).
Hlavní hygienik a náměstek ministra zdravotnictví MUDr. Michael Vít dále představil návrh Národního akčního plánu ČR na zlepšení proočkovanosti proti sezónní chřipce, který by měl obsahovat v rámci svých hlavních cílů mimo jiné i zajištění edukačních kampaní o významu očkování proti sezónní chřipce pro zdravotníky i širokou veřejnost.
Efektivitu takového přístupu posuzovala i speciální studie provedená v letošním roce curyšskou univerzitou, která porovnávala právě přístup k očkování proti sezónní chřipce v 11 zemích EU (včetně ČR) a hodnotila dopad a efektivitu různých národních strategií. Prokázala, že jasně nejefektivnější jsou kampaně na podporu očkování a osvětové akce zaměřené na vysvětlení závažnosti chřipky.
Problematiku očkování neopominula ani AIFP sekce na výroční konferenci SVL ČLS JEP, konané v polovině listopadu v K arlových Varech. O významu očkování pro jedince i společnost zde hovořil MUDr. S tanislav Konštacký, CS c., z Fakulty vojenského zdravotnictví a LF Hradec Králové, na praktické aspekty vakcinace, včetně její finanční efektivity, se pak zaměřil MUDr. Mucha z Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK.
Zdroj: Medical Tribune